Daniel Kokotek (vpravo) a Miroslav Peřina předvádějí jeden z prototypů...

Daniel Kokotek (vpravo) a Miroslav Peřina předvádějí jeden z prototypů elektroboardu, se kterým už příští rok chtějí vstoupit na trh. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Elektroboard i fairbox. Nápady mladých lidí se blíží uvedení na trh

  • 1
Jízdní kolo bývá občas pro pohyb ve městě neskladné. Jakou mu ale dát alternativu? Nejlepší bude skateboard. Ale ne ledajaký. Elektrický.

Tak přemýšlel absolvent VŠB-TUO Daniel Kokotek. S kolegou Miroslavem Peřinou se pustili do výroby elektroboardů, tedy skateboardů poháněných elektřinou.

S projektem se dostali do programu Green Light, v němž ostravské vysoké školy v čele s Centrem podpory inovací VŠB-TUO podporují rozjezd podnikání absolventů, ale i dalších mladých lidí z Moravskoslezského kraje. „Při účasti v programu jsme vytvořili kompletní podnikatelský záměr a podařilo se nám získat i peníze od investorů, které nám pomohly k založení firmy,“ uvádí Miroslav Peřina.

Jan Bestetti ukazuje fairbox, tedy průhlednou krabici.

Nyní má firma několik prototypů elektroboardů označovaných jako Driwhel, příští rok by s nimi chtěla vstoupit na trh.

V roce 2015 by chtěli na trh dostat svůj výrobek i Jan Bestetti a René Müller, další z absolventů prvního ročníku Green Lightu. V podnikání vsadili na speciální poštovní krabice, takzvané fairboxy. Bedýnky mají unikátní patentovaný systém, který umožňuje adresátovi ještě před otevřením nahlédnout do balíčku, aby se přesvědčil, zda je zasílané zboží skutečně uvnitř. Pokud není, může ho poslat zpět.

„Naše krabice jsou první svého druhu v Česku i ve střední Evropě,“ zmiňuje Jan Bestetti.

Zájemci o rozjezd vlastního podnikání se až do 9. listopadu mohou hlásit do druhého ročníku programu Green Light.