Exlibris a ilustrace jsou součástí expozice havířovské výstavy.

Exlibris a ilustrace jsou součástí expozice havířovské výstavy. | foto: MKS Havířov

Havířov hostí největší tuzemskou výstavu erotické tvorby

  • 1
Karel Jaroslav Obrátil a markýz Franz von Bayros měli společný nejen rok narození. Oba muži, kteří se narodili před 150 lety, se velmi zajímali o erotiku ve výtvarném umění a literatuře. O jejich společném koníčku pojednává výstava grafických skvostů, kterou v těchto dnech hostí Městské kulturní středisko v Havířově.

Expozice je největší výstavou erotické tvorby v České republice. Byla již představena v mnoha zemích Evropy a v Číně. V roce 2017 navštíví USA, teď je ale její domovinou Havířov – konkrétně výstavní síň Viléma Wünscheho v Kulturním domě Leoše Janáčka.

„Výstava ukazuje obsáhlé grafické dílo markýze F. von Bayrose, které vizualizuje nevšední pohledy a hodnocení lidské sexuality. Karel Jaroslav Obrátil vedle celé řady svých zájmů je na výstavě představen jako jeden z největších znalců a sběratelů grafiky spojené s touhou a potřebou lidské lásky,“ uvedl výstavu kustod sbírky Pavel Hlavatý.

Karel Jaroslav Obrátil byl za svého života učitelem, kulturním pracovníkem, novinářem, spisovatele, básníkem, sběratelem a bibliofilem.

Rodák z Hukvald propukl sběratelské vášni erotického folkloru a lásce k výtvarnému umění svázanému se sexualitou.

U tehdejší společnost nenašel pochopení

Tehdejší společnost neměla pro jeho koníček příliš pochopení a Obrátil byl obviněn z perverznosti a vzhlížení se ve věcech hříšných. Viny byl ale později zproštěn. „V roce 1924 vydává vlastním nákladem zásadní publikaci – Erotická exlibris. Ta je i dnes, po devadesáti letech, dokonalou informací o grafické produkci první čtvrtiny 20. století,“ podotýká kustod sbírky.

Jako výtvarník pak Obrátil vytvořil celou řadu exlibris (značka vložena do knihy, která charakterizuje majitele knihy – pozn. autora), grafiky zároveň sbíral.

Za okupace byl Obrátil několikrát zatčen gestapem a nakonec v dubnu roku 1945 umírá na následky mučení ve věznici na Pankráci.

Druhá hlavní postava expozice, markýz Franz von Bayros, byl rakouský spisovatel, malíř, grafik a ilustrátor. Vídeňský umělec se stal záhy praotcem všech umělců dotýkajících se galantního umění, libida a erotiky.

Nadčasové dílo, které se nestalo starožitností

Ač Bayros zemřel před devadesáti lety, zájem o jeho práci nikdy nestagnoval. Jeho tvorba se stala starožitností. Podle organizátorů výstavy Bayros na svých listech vytvářel setkání lidských bytostí s éterickým podtextem spíše stvořených pro lásku než pro úkon zachování lidského rodu. Bayrosovy grafiky jsou dodnes cennou položkou pro sběratele.

Kromě děl a sběratelských kousků zmíněných pánů je expozice rozšířena také o grafické práce umělců z celého světa zabývajících se lidskou erotikou. „Tedy uměním označovaným jako Art gallant,“ podotkl Hlavatý.

To vše je v Havířově k vidění až do konce listopadu, poté expozice pokračuje ve svém cestování po světě. Vstupné na výstavu činí 20 korun. Sbírka, ze které výstava čerpá, patří Kamilu Janišovi, vedoucím Ústavu pedagogických věd Slezské univerzity v Opavě.