Jak získat pěněžní podporu pro projekty? Taková otázka se stane brzy velmi naléhavou. (ilustrační snímek)

Jak získat pěněžní podporu pro projekty? Taková otázka se stane brzy velmi naléhavou. (ilustrační snímek) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Evropské dotace letos končí. Nikdo zatím neví, jak to bude dál

  • 5
Programovací období pro přidělování evropských dotací pomalu směřuje k závěru a další se ještě nerozběhlo. Přípravy sice probíhají, ale zatím nebylo ani rozhodnuto, kdo bude v následujících letech o jejich rozdělování rozhodovat. Jisté je však jedno, kraje ztratí část vlivu na to, kam dotace zamíří.

Více než čtrnáct miliard korun rozdělila od roku 2007 Regionální rada Moravskoslezsko mezi jednotlivé příjemce dotací. Jen v tomto roce pak proplatila dvě miliardy. „Letos uplatníme veškeré dostupné peníze, přestože to v České republice není vůbec samozřejmé a některá ministerstva přicházejí o evropské miliardy,“ říká ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko Kateřina Dostálová.

„Ještě nám zbývá rozdělit 5,3 miliardy korun, máme na to čas do konce příštího roku.“

Závěr evropského programovacího období 2007–2014 totiž neskončí s poslední hodinou letošního roku, peníze se budou vyplácet až do roku 2016.

Jediný velký problém: havířovské nádraží

„Ještě příští rok se budou moci rozjet některé projekty. Podmínkou ale je, aby byly dokončeny a vyfakturovány do konce roku. My pak máme v roce 2016 ještě několik měsíců na jejich kontrolu a proplacení nákladů. Nově ale budeme přijímat jen náhradní projekty, na které zatím nedošlo. Jsou už většinou vypracované, a je tak v lidských silách je dokončit,“ vysvětlila ředitelka.

Z přijatých projektů na území Moravskoslezského kraje by měly být - s výjimkou jednoho - všechny dokončeny. Vážné problémy jsou jen u jednoho - rekonstrukce havířovského nádraží. Peripetie okolo bourání a nebourání architektonicky cenné budovy nedávají jistotu, že se celá akce podaří dokončit do konce roku 2015.

U dalších akcí, které by se nepovedly dostavět do konce příštího roku, nemusí investoři přijít o celou dotaci. „Pokud se podaří alespoň část dostavět a vyfakturovat, mohou z Evropské unie získat alespoň část dotací,“ přibližuje možnosti mluvčí Regionální rady Moravskoslezsko Michal Sobek.

Na zbývající projekty může regionální rada použít také peníze, které jí museli investoři vrátit kvůli chybám. Nejnověji se to týká například 4,7 milionu korun, které musí vrátit frýdecko-místecký magistrát za neoprávněně naúčtované výdaje při stavbě cyklostezky na Olešné.

Asistence ministerstva, nebo zánik?

Stěžejní role Regionální rady Moravskoslezsko při rozdělování dotací v kraji se ovšem pomalu chýlí ke konci. V novém programovacím období už totiž o jednotlivých projektech rozhodovat nebude. „Ještě netušíme, co s námi bude - zda budeme fungovat dále nebo úplně zanikneme,“ přibližuje ředitelka úřadu rady nejistotu zaměstnanců agentury, kteří se společně se žadateli radou a pomocí podílejí také na přípravě jednotlivých žádostí o dotace.

S nejistotou, kde budou nejen kraj, města, ale i podnikatelé a sdružení o dotace v budoucnosti žádat, se oddaluje také okamžik, kdy tak budou moci začít opět činit. Může totiž vzniknout mezera, v níž nebudou evropské dotace dostupné.

„Zatím se rozhoduje, zda bude mít rozhodující slovo Ministerstvo financí nebo Ministerstvo pro místní rozvoj. My už sice o jednotlivých dotacích ani o podobě výzev rozhodovat nebudeme, ale mohli bychom působit v roli místních zástupců ministerstva,“ věří Kateřina Dostálová.