K získáních vysokých dotací z EU může napomoci vazba na politiky i známosti. (Ilustrační foto)

K získáních vysokých dotací z EU může napomoci vazba na politiky i známosti. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Vysoké dotace z EU získal i investor hotelu, jehož syn pomohl Grossovi

  • 24
Na vrcholku žebříčku firem s největšími dotacemi z EU v Moravskoslezském kraji je osmašedesátiletý Richard Kučík. Regionální rada mu přiklepla přes 95 milionů korun na stavbu hotelu Miura v Čeladné.

Jen shodou náhod jde o obdobnou částku, k jaké si svého času přišel bývalý premiér Stanislav Gross při obchodu s akciemi firmy Moravia Energo. K nim mu tehdy půjčkou 13,5 milionu korun dopomohl stejnojmenný dvaačtyřicetiletý syn Richarda Kučíka z Frýdlantu nad Ostravicí.

Největší dotace

Hotel Čeladná - 95,9
Davidův mlýn - 34,4
Hotel Freud - 30,4
Wellness hotel Horní Lomná - 30,0
Hotel pod Skanzenem -25,4
Brans Malá Morávka - 24,0
BSZ Holding - 19,9
Penzion Hermes - 15,0
Rekreační areál Horizont - 15,0
Hotel Excelsior Horní Lomná - 14,9

Pozn.: Dotace RRRS v milionech Kč

A aby to nebylo všechno, třicetimilionovou dotaci získala také společnost Hotel Freud z nedaleké Ostravice. Ta patří dvaačtyřicetiletému Romanu Horváthovi. I on žije ve Frýdlantu nad Ostravicí a s Richardem Kučíkem mladším jej vedle věku pojí také společná účast v několika firmách.

Vypadá to, že pokud chce někdo dosáhnout na velkou dotaci z EU, má statisticky největší šanci, pokud má vhodné osobní vazby, napojení na politiku či vhodné bydliště. Problémem není nedodržování zákonů či neexistující minulost firmy.

Z deseti soukromých firem, které v uplynulých letech dosáhly na nejvyšší dotace na rozvoj ubytovacích kapacit v kraji, rozdělovaných Regionální radou regionu soudržnosti Moravskoslezsko, splňuje podle zjištění MF DNES některou z výše uvedených možností hned sedm.

Podle Davida Sventka, ředitele Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko, jde v případě dotace pro hotely v Čeladné a Ostravici podle všeho jen o náhodu.

"To, že jsou obě firmy takovýmto způsobem propojené, je pro mne novinka, ale nemyslím si, že by šlo o záměr. Oba projekty prošly ve zcela odlišných výzvách, zatímco hotel na Čeladné v otevřené soutěži s dalšími projekty v kraji, kam se mohl přihlásit každý, hotel Freud pak získal dotaci na základě rozhodnutí starostů mikroregionu, kteří projekt vybrali a doporučili jako nejlepší. My jsme jen zkontrolovali, jestli splňuje podmínky Evropské unie," vysvětlil David Sventek.

Podle Davida Ondráčky, ředitele Transparency International, ale záležitost tak jednoduchá není.

"EU je háklivá na osobní vazby"

"Jednou z věcí, na které je Evropská unie hodně háklivá, jsou právě takové osobní vazby. Zaštiťování se výběrem starostů nebo výběrovým řízením přitom nebývá tím nejlepším argumentem," dodal.

Ani další dotace firmám, které se dostaly do žebříčku deseti nejdotovanějších hotelů v kraji, nejsou podle zjištění MF DNES právě ukázkové. Hned dvě firmy, společnost Kvadro, žádající třicet milionů korun na wellness hotel v Dolní Lomné, a BSZ Holding, kterému by mělo zamířit téměř dvacet milionů korun na "Přístavbu sportovněrehabilitačního a ubytovacího centra", například porušují zákon tím, že pravidelně nezveřejňují své účetní závěrky.

"To není pro firmu právě nejlepší vizitka, byť je pravda, že to nedělá spousta z nich," říká David Ondráčka. "Na druhou stranu si ale je potřeba uvědomit, že ty firmy žádají o peníze nás všech, a už jen to, že nepostupují ve všem podle zákona, o něčem svědčí. Poskytovatel dotací by měl být v takovém případě každopádně opatrný," dodal.

Podle Davida Sventka ale jde jen o technický problém, absence účetních závěrek na krajském soudu až tak nevadí.

"Při žádosti musí firmy předložit vše o své finanční historii, tedy i účetní závěrky za poslední tři roky. Nejsme s to kontrolovat vše, tedy například to, zda své závěrky dodávají i krajskému soudu," dodal.

Jak ale rada sledovala finanční historii Albertovy stavební společnosti, která požádala o pětadvacetimilionovou dotaci na stavbu Wellness hotelu pod Skanzenem v Bukovci, na to David Sventek v pondělí nedokázal odpovědět. "Takto z hlavy bez studia konkrétního projektu to nejsem schopen říct. Projektů, kterými se zabýváme, jsou stovky," podotkl.

Firma totiž existuje teprve od roku 2009 a v prvním roce nevyvinula žádnou činnost, ve druhém pak vykázala výsledek hospodaření ve výši 258 tisíc korun. To ale Radě nezabránilo pětadvacetimilionovou dotaci přislíbit. Stojí za ní ale společnost Mirabel, známá například výrobou internetových stránek pro Frýdek-Místek za plný milion korun.

Jako statistická perlička pak vypadají dvě firmy, Panství Morava a Penzion Hermes, které mají jediné společné - obě mají vazbu na bydliště bývalého hejtmana Jaroslava Palase, Krnov.