Petr Wolf při říjnovém projednávání svého případu na Vrchním soudu v Olomouci

Petr Wolf při říjnovém projednávání svého případu na Vrchním soudu v Olomouci | foto: Petr Janeček, MAFRA

Exposlanec Wolf požádal o odložení nástupu za mříže. Soud mu nevyhověl

  • 4
Exposlanec Petr Wolf se snaží oddálit nástup do vězení. Loni v říjnu byl za podvod odsouzen k šestiletému nepodmíněnému trestu. Zatím nepřebral dvě obsílky se soudní výzvou k nástupu za mříže a před pár dny navíc požádal o odklad výkonu trestu.

"V pondělí 7. ledna byla krajskému soudu doručena žádost odsouzeného o poskytnutí lhůty čtyř týdnů k zařízení osobních záležitostí charakteru pracovního a rodinného," potvrdila přijetí Wolfovy prosby o odklad výkonu trestu mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Böhmová.

Kouzla s miliony

Wolf a jeho žena dostávali peníze na dva projekty. První nesl jméno "Relace mezi politikou životního prostředí a ekonomickým rozvojem" a z dotace na něj bylo například proplaceno 574 tisíc za tři analýzy, které odborníci označili za kompiláty z internetu.

Druhý projekt se jmenoval "Výzkum zpracování a možného následného industriálního využití primárního a sekundárního odpadu v segmentu pryže, pneumatik a jiného pryžového odpadu". Wolf z něj třeba zaplatil 392 tisíc fiktivní firmě Gexana.

Předseda senátu ale ještě téhož dne, tedy v pondělí, Wolfově žádosti nevyhověl s odůvodněním, že odsouzený byl přítomen veřejného zasedání loni 16. října u Vrchního soudu v Olomouci, který coby odvolací soud vyhlásil ve věci rozsudek.

"Odsouzený měl tedy od uvedeného data dostatek prostoru k zařízení osobních záležitostí," řekl předseda senátu Krajského soudu v Ostravě a dodal, že Petr Wolf záměrně nepřebírá písemnosti soudu.

I kdyby exposlanec skutečně potřeboval lhůtu k vyřízení osobních záležitostí, neměl by na ni právo ani ze zákona, neboť mezi dobou, kdy rozsudek nabyl právní moci, a termínem nástupu do vězení měl Petr Wolf k dispozici více než měsíc času.

Vrchní soud v Olomouci vynesl rozsudek 16. října. Proti původnímu verdiktu krajského soudu - pět let vězení a milionová pokuta - Wolfovi přitvrdil o rok v přísnější věznici s ostrahou a přidal pět milionů korun. "V době páchání trestné činnosti byl poslancem a ti by měli být morálním vzorem," vysvětlil olomoucký soudce Petr Angyalossy.

Wolf, který žádal zproštění, označil rozsudek za skandální. "Opět se potvrdilo, že nežijeme v právním státě. Jen pykám za binec na ministerstvu," prohlásil Wolf a dodal, že se jistě dovolá k Nejvyššímu soudu.

To však zatím neučinil, ale ani případné dovolání neodkládá nástup do vězení. Jenže když mu Krajský soud v Ostravě poslal obsílku s výzvou k nástupu do věznice, Wolf si ji nepřevzal.

Žádal o novou obsílku

"Ozval se, že si ji nemohl vyzvednout z časových důvodů, a požádal o druhou výzvu," sdělila už minulý týden Lucie Böhmová.

Jenže i druhá obsílka se soudu vrátila, a tentokrát zatím bez omluvy nebo alespoň vysvětlení.

Soud má nyní několik možností. Může odeslat další obsílku, ale také například požádat o policejní eskortu, která by bývalého politika doprovodila do vězení. "Ještě je předčasné hovořit o dalších krocích, soud bude postupovat standardním způsobem," uvedla minulý týden mluvčí Böhmová.

Wolf s novináři nekomunikuje. Na svých internetových stránkách jen vzkázal, že pokud bude chtít veřejnosti cokoliv sdělit, učiní tak právě přes web. Když se mu redaktorka MF DNES pokoušela ve středu dovolat, telefon nezvedl.

Společně s Wolfem byla souzena i jeho manželka Hana. I ona dostala u odvolacího soudu přísnější trest, nově tři roky s pětiletou podmínkou a milionovou pokutu.

Odsouzení exposlanec považuje za politickou mstu

Wolf se stal známým v prosinci 2007, kdy ve Sněmovně přešel z ČSSD do tábora pravicové vládní koalice a pomohl zachovat Topolánkův kabinet.

Zatímco jedna strana pak tvrdila, že za pomoc Topolánkovi nemusela Wolfova firma UT 2002 vracet ministerstvu životního prostředí mnohamilionovou dotaci, kterou podle ministerstva a soudů zneužil, tak Wolf považuje své odsouzení za politickou mstu.

Petr Wolf s manželkou Hanou před zahájením jednání Krajského soudu v Ostravě

Policie obvinila exposlance v listopadu 2009 poté, co ho k trestnímu stíhání vydali poslanci. Podle obžaloby vyhotovoval zkreslené a nepravdivé průběžné i roční závěrečné zprávy. Pokud by ministerstvo mělo relevantní údaje, smlouvy o poskytnutí dotací ani dodatky by s Wolfem neuzavřelo, a nevznikla by tak celková škoda jedenáct milionů korun.

Jak řekl při prvotním projednávání v Ostravě soudce Miroslav Mucha, Wolf například sliboval spoluúčast na projektu univerzitních kapacit z Ostravy a Polska, ale profesory buď neoslovil vůbec, nebo jen velmi obecně. Také si proplácel tuzemské a zahraniční cesty, které však nevykonal.

A když si Wolf nechával podepisovat oponentní posudek k projektům, předložil jen poslední stranu. Obhájci naopak poukazovali na expertní posudky, které zpochybňovaly jak výši pokuty, tak i samu skutečnost, že se dopustil dotačního podvodu. "Jen sám můj mandant byl řešitelem projektu, takže nebylo až tak důležité, kdo mu pomáhal, či nikoliv. Navíc četné kontroly ministerstva žádné pochybení nezjistily," argumentoval obhájce.

Wolf byl před rokem 1989 členem KSČ, což vysvětlil snahou studovat vysokou školu. Do ČSSD vstoupil v roce 2002. Ve Sněmovně byl členem výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, zahraničního výboru a volebního výboru.

,