Ivo Mocek v roce 2004 prováděl tehdejšího premiéra Stanislava Grosse ČEZ Arénou.

Ivo Mocek v roce 2004 prováděl tehdejšího premiéra Stanislava Grosse ČEZ Arénou. | foto: MF DNES

Exšéf ostravských sportovišť dostal podmínku za tunelování

  • 2
Bývalý šéf ostravských sportovišť Ivo Mocek dostal u Krajského soudu v Ostravě osmnáctiměsíční podmínku se zkušební dobou na tři roky. Podle rozsudku vyváděl z městských společností peníze ve prospěch hokejového klubu HC Sareza.

Mocek navíc musí zaplatit 40 tisíc korun peněžitý trest a škodu 930 tisíc korun, kterou způsobil městské společnosti Sareza.

Mocek během procesu obvinění odmítal. K dnešnímu rozsudku se nechtěl vyjádřit. "Nebudu nic komentovat," řekl pouze a opustil justiční palác. Rozsudek ještě není pravomocný. Jak odsouzený, tak i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Ivo Mocek na snímku v roce 2004.

Podle dnešního rozsudku Mocek jako nejvyšší představitel městských společností Vítkovice Aréna, kde působil jako předseda představenstva, a Sareza, kde byl jednatelem, z firem vyváděl peníze ve prospěch hokejového klubu HC Sareza.

V něm figuroval jako prezident. Například profesionálního hokejistu, kustoda týmu i jeho manažera zaměstnával řadu měsíců prakticky hokejový klub. Výplatu ale dostávali od společnosti Sareza.

Podle soudce byl podmíněný trest uložen i proto, že Mocek ze zvýhodňování hokejového klubu neměl prospěch. To ale nic nezměnilo na tom, že takovéto řízení městské společnosti soud označil za trestné. "Cílem bylo získat peníze pro hokejový klub. Pokud chtěl obžalovaný vyšší částky, měl to dělat zákonným způsobem," řekl soudce a dodal, že na trestní odpovědnosti nemění nic ani fakt, že tehdejší vedení ostravského magistrátu jeho počínání mlčky tolerovalo či záměrně přehlíželo.

Smlouva s Coca Colou byla velmi podivná

Mocek byl nakonec uznán vinným ve dvou bodech obžaloby. Podle prvního uzavřel či nechal uzavřít smlouvy s Coca Colou o exkluzivním odběru zboží a prezentaci firmy na všech sportovištích. Pro firmy Vítkovice Aréna a Sareza byly dohody velmi nevýhodné. Dostávaly jen symbolické plnění, a to ještě ve zboží. Naopak hokejový klub do svého rozpočtu získal podle smlouvy ročně 350 tisíc korun.

Další nezákonné machinace žalobce popsal v druhém bodu obžaloby. Bývalému manažerovi klade za vinu to, že pro privátní hokejový klub pracovali tři lidé, které ale zaměstnávala a hlavně platila společnost Sareza. Šlo o jednoho profesionálního hráče, kustoda a také generálního manažera hokejového týmu. "Sareza za ně platila nejen mzdy, ale i sociální a zdravotní pojištění. Od HC Sareza pak nedostala žádnou kompenzaci," řekl před začátkem procesu žalobce Vít Koupil. Sareza tak přišla o téměř 930 tisíc korun.

Odsouzený tvrdil, že soud nepochopil fungování společnosti

Mocek před soudem veškerá obvinění odmítl. "Jde spíše o nepochopení fungování společností," řekl soudci. Novinářům ještě před tím sdělil, že všechny firmy fungovaly jako jedna společnost. "Necítím se vinen. Co je uvedeno v obžalobě, není pravda," řekl muž, který byl v minulosti policií dvakrát stíhán kvůli řízení auta v opilosti. Dnes mu soud proto navíc udělil i třicetiměsíční zákaz řízení.

Mockova kariéra ve vedení sportovišť skončila také kvůli alkoholu. V prosinci 2006 jej zastupitelé odvolali z funkce ředitele městské společnosti Sareza. Jedním z důvodů odvolání podle primátora Petra Kajnara (ČSSD) byly právě Mockovy problémy s alkoholem. Mocek byl odvolán i z místa předsedy představenstva společnosti Vítkovice Aréna. "Byla to sportovně-stavební lobby se silným vlivem na město. Museli jsme s tím něco udělat," řekl později primátor Kajnar k odvolání Mocka a jeho týmu.