Nové Heřminovy. Obec, která bude zatopena kvůli plánované výstavbě přehrady.

Nové Heřminovy. Obec, která bude zatopena kvůli plánované výstavbě přehrady. | foto: Martin Havel, iDNES.cz

Exstarosta Heřminov získal za pozemek výrazně více, upozorňují někteří

  • 1
Předvolební atmosféra je dusná skoro všude, ale tady to vře ještě o něco víc. Polínkem do ohně emocí v Nových Heřminovech na Bruntálsku, jejichž obyvatele dělí postoj k plánované přehradě, byla výše částky, již od Povodí Odry získal za pozemek užívaný jako skládku dřeva Jiří Pavelka, exstarosta a nynější lídr jednoho ze dvou sdružení nezávislých kandidátů.

Část místních překvapilo, že Pavelkovi Povodí Odry za parcelu, kterou koupil na konci 90. let za částku v řádech desetitisíců, zaplatilo 4,7 milionu korun, v přepočtu více než 1 500 korun za metr čtvereční.

Povodí Odry ale poukazuje na to, že postupovalo zcela v souladu s platnými zásadami pro oceňování pozemků a staveb v obci.

„Ta částka, kterou Povodí Odry zaplatilo panu Pavelkovi, mě udivila. Člověka napadají různé souvislosti, mimo jiné ta, že pan Pavelka v minulosti patřil k odpůrcům přehrady a pak náhle změnil názor,“ uvedl Luboš Sedláček, syn jednoho z majitelů pozemku, který už dřív Povodí Odry vykoupilo. „Částka, kterou otec za pozemek dostal, určitě nebyla přes 1 500 korun za metr čtvereční, dělalo to standardních 149 korun za metr,“ dodal Sedláček.

Vizualizace hráze přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku.

Podobně mluvil i starosta Radek Sijka, který jde do voleb v obci jako lídr druhého ze sdružení nezávislých kandidátů.

K výkupní ceně za Pavelkův pozemek se nechtěl moc vyjadřovat, řekl ale: „Je to pro mě vysvětlení toho, proč pan Pavelka, který dřív bojoval proti přehradě, ze dne na den změnil názor.“

Ani Jiří Pavelka nechtěl záležitost komentovat, dal ji do souvislosti s předvolebními přestřelkami v obci. Jak podotkl, pozemek byl v době, kdy ho kupoval, silně podmáčený. Pavelka investoval nemalé peníze do jeho úpravy, aby po něm mohla jezdit těžká technika.

Mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček připomněl, že dle vládního usnesení jsou stavební pozemky vykupovány za 386 korun za metr čtvereční a všechny ostatní pozemky, tedy třeba pole nebo louky, za 149 korun. K ceně pozemků je nutné připočítat stavby a příslušenství, jejichž hodnotu stanoví znalec.

„Skládka dřeva pana Pavelky byla vykoupena za cenu stanovenou výše popsaným způsobem. Byl tedy oceněn nejen stavební pozemek, ale i stavba na něm, neboť se jedná o zpevněnou skladovací plochu typu dopravní komunikace pro těžkou dopravu,“ uvedl Čestmír Vlček. Zároveň podotkl, že Pavelkův pozemek je nutný pro vlastní přehradu, respektive pro její „horní hráz“ s dopravním napojením obchvatu nádrže v místě současné odbočky na Milotice.

Povodí Odry: Ceny stanovujeme všem stejně

„Způsob ocenění pozemků a staveb včetně příslušenství je naprosto totožný pro všechny vykupované majetky včetně pana Pavelky,“ dodal mluvčí Povodí Odry.

V obci stále platí usnesení referenda z roku 2008, jímž místní pověřili zastupitele, aby bojovali proti vzniku přehrady. Část lidí zastupovaná mimo jiné Jiřím Pavelkou letos neúspěšně usilovala o opakování referenda. Iniciátoři nového hlasování poukazují na to, že by obec měla přijmout finanční kompenzace, které za přehradu nabízí stát. Vedení radnice nicméně razí názor, že dostatečnou protipovodňovou ochranu, již má přinést přehrada a navazující stavby, zajistí i pouhé úpravy toku řeky Opavy.

V souvislosti s pozemky se v obci před časem mluvilo o tom, že starosta a místostarostka za zlomek ceny nabízené státem koupili parcely, kde mají vzniknout dle obce zbytečně předimenzovaná protipovodňová opatření na ochranu samotných Nových Heřminov.

„Pokud Povodí navrhne takové opatření, které bude smysluplné a obci prospěšné, tak nejen že jim ten pozemek prodám, ale dám jim ho zdarma,“ uvedl starosta.