Rodiče tří dětí mají důvod k radosti. Lucii Omastové, která po porodu silně...

Rodiče tří dětí mají důvod k radosti. Lucii Omastové, která po porodu silně krvácela, zachránili lékaři život i dělohu. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Drama u porodu. Žena po dvojčatech silně krvácela, zachránil ji cévní tým

  • 100
Takové manévry jako nedávnou víkendovou noc porodnice Fakultní nemocnice v Ostravě dlouho nezažila. Rodička dvojčat totiž začala silně krvácet. Hrozilo, že přijde o život, nebo minimálně o dělohu. Nemocnice má ale jako jedna z mála v zemi cévní tým, který umí šetrně zachránit obojí.

Teď už se rodiče týdenních dvojčat šťastně usmívají a těší se domů. Ale předminulou sobotu prožívali drama. Matce dětí, 26leté Lucii Omastové z Ostravy-Hrabůvky, šlo po porodu o život.

„V sobotu v 19:08 hodin se narodil Dominiček. Téměř čtyřkilový Mareček ale ven nechtěl, ačkoli se lékaři snažili,“ vzpomíná Martin Janešík, otec chlapců.

„Porod prvního syna jsem před dvěma a půl lety zvládla bez problémů. A další těhotenství taky, i když jsem přibrala osmnáct kilo. Proto jsem neměla strach a chtěla rodit i dvojčata přirozeně. Polohu měli oba kluci ideální,“ říká Lucie Omastová.

Najednou bylo všude rušno

Porod se ale zadrhl. „Druhé dítě nesestupovalo do porodních cest. Musel jsem zvolit císařský řez,“ říká porodník Richard Špaček.

Cévní specialista Václav Procházka při zákroku.

Další dění už zná matka jen z vyprávění. Anesteziolog ji uspal. „Doktor Špaček hned svolal tým, Lucku odvezli na sál, já čekal na chodbě. Asi za deset minut mi přinesli Marečka,“ líčí otec, který byl rád, že všechno dobře dopadlo.

Syna choval v náručí, fotil, později předal sestrám a čekal před sálem. Dlouho. Začínal tušit, že se něco děje. Všude bylo rušno, přispěchali zdravotníci s krevními konzervami... A kolem deváté hodiny se dozvěděl, že nastal vážný problém.

„Lékař mi řekl, že Lucka silně krvácí. Ztratila dva litry krve a oni nemohou krvácení zastavit. Ptal se, jestli chceme mít ještě děti. A řekl, že nejspíš budou muset odoperovat dělohu. Řekl jsem mu, ať dělají co musí, jen aby Lucinku zachránili,“ vypráví Martin Janešík.

Přestože dal k chirurgickému zákroku souhlas, lékař mu nastínil, že je tu ještě jedna možnost: svolat tým angiologů, který by mohl krvácení zastavit šetrněji a zachránit tak život rodičky i její dělohu.

Za deset minut byli všichni v nemocnici

„Když mi popsal, o co jde, myslel jsem si, že je to běžný zákrok, a poděkoval. Lékař ale na rovinu řekl, že ještě není za co, že je brzy,“ dodal otec, kterého pak poslali za dětmi, takže už neviděl, co se dělo.

„Podávali jsme transfúze a snažili se zastavit krvácení. Když bylo jasné, že to nejde, zavolali jsme cévní tým a pacientku převezli na angiologický sál,“ říká porodník Špaček.

Cévní specialisté byli sice v sobotu večer doma, ale drželi pohotovost a na sále se sešli za pouhých deset minut.

„Výzvu jsme přijali ve 21 hodin 26 minut. Pak to byla blesková záležitost. Já bydlím v domku kousek pod nemocnicí. A do auta jsme sedali společně s manželkou Petrou, která je součástí angiologického týmu jako sálová sestra. Třetího člena, radiologického asistenta, přivezla sanitka. A na chodbě jsme se potkali i s kolegy anesteziology: lékařkou a sestrou,“ líčí uznávaný cévní specialista Václav Procházka.

Zákrok byl komplikovanější než obvykle

V minulých čtyřech letech zachránil devět žen, kterým se po porodu nestáhla vyčerpaná děloha, a proto masivně krvácely. Tenhle desátý případ byl ale i pro něj výjimečný.

„Poprvé jsme řešili masivní krvácení z dělohy po porodu dvojčat. Věděli jsme, že to bude komplikovanější, protože děloha je na tom hůř než po jednom dítěti,“ netají lékař.

Postupoval ale stejně jako jindy. „Do roztažených cév jsme vložili embolizační spirálky, které je uzavřely. Zastavily silný přítok krve do dělohy, která krvácela z místa, kde byla placenta. Pak se děloha mohla opět stáhnout. Spirálky tam už zůstanou. Ničemu nevadí,“ líčí Procházka, podle kterého je i tak děloha zásobena krví. Tělo si totiž dokáže vytvořit náhradní krevní oběh.

Podvazování je rizikovější

Rodiče dvojčat netají vděčnost za péči i přístup porubských odborníků. „Tři kluci nám bohatě stačí, ale jsem moc ráda, že mi zachránili život a také dělohu. Třeba budeme chtít někdy později ještě holčičku,“ usmívá se Lucie Omastová.

Ačkoli se může zdát, že tato bezpečná metoda může pomoci silně krvácejícím rodičkám ve všech nemocnicích, podle lékařů Procházky i Špačka zatím většina porodníků musí dělohu vyoperovat nebo cévy podvazuje chirurgicky. Podvaz má ale svá rizika. Hrozí poranění okolních orgánů, protože zakrvácené operační pole je nepřehledné.

„Miniinvazivní zákrok, který pomohl mamince dvojčat, zvládá jen pár pracovišť v zemi. Podmínkou totiž je, že cévní tým se musí dostat do nemocnice ve dne i v noci velmi rychle, jinak rodička vykrvácí. Proto zatím většina lékařů volí chirurgické řešení,“ vysvětlil Procházka.