Na třicetimetrovém stolu z palet jsou na festivalu Mezidomí vystaveny fotografie problémových veřejných prostranství v Ostravě. Lidé mohou psát připomínky. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Stůl na náměstí i besedy. Festival ukazuje na potíže veřejného prostoru

  • 0
Jen co skončí běžná pracovní doba, je tu pusto. Masarykovo náměstí v centru Ostravy teď - alespoň krátkodobě - chtějí oživit vysokoškoláci, kteří tu pořádají první ročník festivalu Mezidomí.

"Chceme lidi přimět k tomu, ať se zamyslí, jakým způsobem ve městě tráví svůj čas," říkají tvůrci. Na centrální ostravském náměstí ve středu umístili třicet metrů dlouhý stůl z palet, jehož plochu překrývá sololitový ubrus s vytištěnými fotografiemi problémových míst ostravského veřejného prostoru.

Program festivalu

Pátek 31.5.
19:00 - debata o cyklistice v Ostravě Cyklo Ostrava?
20:30 - Cyklomódění - přehlídka designového oblečeni Soolista a elegantních městských kol z prodejny Cyklospeciality
21:00 - Pecha Kucha Night speciál

Sobota 1.6.
10:00 - 15:00 - Barterový trh “kus za kus” aneb přineste věci, co vám leží doma a zasloužily by nového majitele
13:00 - 15:00 - Ekopolis - desková hra, ve které se děti ocitnou v roli starosty a postupně rozvíjejí své město
15:00 - 18:00 - série workshopů Jak (po)užít své město
18:30 - Možnosti kultivace místa/města - panelová debata zástupců města, architektonické obce, památkové péče a občanské sféry
20:30 - promítání filmu Lidský rozměr

Až do 5. června na Masarykově náměstí najdete stůl s fotografiemi i "Kontejnery k světu".

Za nepříznivého počasí se akce přesouvají do centra Cooltour či Městské brány.
Informace o festivalu jsou na webu mezidomi.cz.

"Lidé přímo na stůl mohou psát své připomínky a podněty ke zlepšení," vysvětluje Alexandra Špoková, která má na starosti propagaci festivalu, na nějž pořadatelé dostali dotaci z programu Think Big. Hned úvodní akce festivalu byla netradiční. Organizátoři totiž pozvali Ostravany k hostině. Podávala se indická jídla, ale třeba i dezerty z vyhlášené ostravské cukrárny.

Pořadatelé chtějí vyzvat obyvatele k debatě o potenciálu a problémech ostravských městských prostranství, tedy o problematice, která široké veřejnosti není příliš známá.

"Když se mě při dojednávání záboru Masarykova náměstí jinak velmi vstřícná úřednice za přepážkou zeptala, co že to vlastně je ten veřejný prostor, pouze mě to utvrdilo v přesvědčení, že náš festival smysl má a Ostrava jej potřebuje," uvádí koordinátorka festivalu Iveta Černá a dodává, "věříme, že prostor vně zastavěných parcel je pro město a jeho obyvatele stejně důležitý jako ten uvnitř jednotlivých budov."

Součástí festivalu jsou i dva Kontejnery k světu, které umožňují oživení veřejného prostoru dokonce většího počtu měst naráz, jmenovitě Plzně, Prahy, Ostravy, Brna, Olomouce, Mariánských Lázní a Zlína. 

"První z kontejnerů propojí ostravský veřejný prostor s náměstími v dalších městech a díky interaktivnímu přenosu umožní lidem v Ostravě pozorovat dění okolo kontejnerů umístěných třeba o stovky kilometrů dál. Lidé si jeho prostřednictvím ale také mohou například jen popovídat se svými známými, kteří jsou právě na druhém konci republiky," říká Alexandra Špoková.

V druhém kontejneru pak nyní Ostravané najdou kavárnu a dočasnou galerii, ve které umělci dostanou prostor pro vyjádření k tématu estetiky veřejného prostoru.