V dokumentu opavských studentů hovoří i úspěšný arménský podnikatel Gevorg Avetysian.

V dokumentu opavských studentů hovoří i úspěšný arménský podnikatel Gevorg Avetysian. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Studenti univerzity natočili film o genocidě, píšou o něm i v Arménii

  • 0
Velkou pozornost si vysloužil dokument studentů opavské Slezské univerzity, ve kterém zaznějí výpovědi o genocidě Arménů v letech 1915 až 1918. Snímek je určen jako výukový materiál pro střední školy.

Narodil se v Arménii, kde strávil část svého života. V roce 1982 dokončil studia na vysoké škole umělecké v Jerevanu, stal se podnikatelem a úspěšným interiérovým designérem. V devadesátých letech se přestěhoval i s manželkou a dvěma syny do Ostravy a po čase se usadil ve Frýdku-Místku, kde se později proslavil jako majitel firmy na výrobu medových dortů Marlenka, pečených podle starého arménského receptu.

Také Gevorg Avetysian hovoří o genocidě Arménů v novém krátkometrážním snímku, který natočili studenti Audiovizuální tvorby Slezské univerzity Opava pro portál Moderní dějiny.cz.

Podívejte se na dokument

Od zabíjení Arménů tehdejší Osmanskou říší za 1. světové války letos uplynulo sto let, o filmu se proto píše i v Arménii. „Článek se objevil na oficiálních stránkách výročí. Zájem o film projevili rovněž kolegové z Náhorního Karabachu, Gruzie, Ruska nebo Libanonu,“ uvedla vedoucí oddělení Audiovizuální tvorby Monika Horsáková.

Hlavním cílem jejích studentů bylo natočit dokumentární film pro žáky středních škol. „Jak ukázaly poslední dny – vyjádření papeže i jednání Evropského parlamentu - téma je stále velmi aktuální a zaslouží si pozornost, protože jde o vůbec první genocidu 20. století,“ zmínila Horsáková.

Třináctiminutový snímek studenti natáčeli také v Arménii, odkud pochází výpověď Hovhannese Ishkanyana, jehož rodiny se události bezprostředně dotkly, a nechybí ani postřehy pracovnice jerevanského Muzea arménské genocidy.

Genocida Arménů - památník v Jerevanu

Film je také na YouTube na kanále výukového portálu Moderní dějiny.cz, jmenuje se Arménská genocida. „Zpětnou vazbu zatím nemáme, snímek by měl být žákům ale blízký, protože jej natáčeli vysokoškoláci,“ dodala Horsáková.

Studenti letos v lednu publikovali celkem patnáct filmů, například o romském holokaustu, o procesech v 50. letech nebo o Češích v exilu.

Téma vyvražďování Arménů dodnes budí kontroverze. Ankara termín genocida odmítá. Tvrdí, že velká část z více než 1,5 milionu mrtvých Arménů padla za oběť konfliktu. Události za genocidu uznala řada zemí včetně Francie a Ruska. Česká republika zatím nikoliv.