Bývalá zotavovna na Bílém Kříži byla přestavěná na luxusní byty.

Bývalá zotavovna na Bílém Kříži byla přestavěná na luxusní byty. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Postavili luxusní apartmány a vydělávali miliony, teď firma krachuje

  • 6
Další firma z konglomerátu společností seskupených okolo Daneše Zátorského krachuje. O zahájení insolvenčního řízení na společnost Bílý kříž požádala soud ostravská firma Finnsic. Ta je menšinovým majitelem zmíněné firmy.

Ještě před pár lety vydělávala miliony, dnes už k ničemu není. Společnost Bílý kříž, která stojí za přeměnou kdysi slavného beskydského hotelu na apartmánové byty, míří do insolvence.

O její vyhlášení požádala soud společnost Finnsic, které Bílý kříž podle návrhu dluží „pouhých“ 61 tisíc korun za vedení mzdové a účetní agendy.

Společnost Finnsic je paradoxně jedním z majitelů Bílého kříže, podle výpisu z obchodního rejstříku drží dvacet procent akcií. Zbytek firmy pak vlastní společnost VOKD. Ta je také v konkurzu.

Problémy Zátorského firem

Geofin - v konkurzu

VOKD - prohlášený konkurz

Job Air Technics - povolena reorganizace

CCG - v konkurzu

Job Air Central Connect Airlines - v konkurzu

Czech Connect Airlines - v úpadku

Slezský kámen - prohlášený konkurz

zdroj: justice.cz

Daleko zajímavější však je fakt, že podle dokladů předložených společnosti Finnsic při žádosti o zahájení insolvenčního řízení, dluží firma Bílý kříž už od roku 2011 6,5 milionu korun společnosti UNIBON. Spořitelnímu a úvěrovému družstvu dříve patřícímu také do skupiny firem okolo Daneše Zátorského a nyní už několik let v likvidaci.

Společnost Bílý kříž přitom vydělala, jen při prodeji apartmánů ve stejnojmenné budově v Beskydech, podle všeho desítky milionů korun. Byty v tamním apartmánovém domě si koupili lidé patřící k politické i podnikatelské špičce v kraji.

Zatímco například v roce 2005 všechny zdejší apartmány podle výpisu z katastru ještě patřily společnosti Bílý kříž, o pět let později zde již figurovala zcela jiná jména. Dovolenou zde může trávit například manželka majitele Vítkovic Jana Světlíka, bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil nebo právě majitel VOKD Daneš Zátorský.

Činnost společnosti Bílý kříž ve stejnojmenné beskydské lokalitě ale nespočívala jen v nevinné přestavbě známého hotelu. Už v lednu 2011 upozornila MF DNES na fakt, že v bezprostřední blízkosti domu vznikly, bez stavebního povolení, garáže, užívané převážně majiteli apartmánů.

„Nedohledali jsme žádnou spisovou dokumentaci, která by se týkala uvedené stavby na daném pozemku,“ komentovala v lednu 2011 černou stavbu Daniela Macurová, tehdejší vedoucí stavebního úřadu v Ostravici, pod který Bílý kříž spadá.

„Stavba byla dodatečně povolena v květnu roku 2011, kolaudace proběhla v prosinci stejného roku,“ doplnila další údaje okolo černé stavby Jana Teperová, současná vedoucí stavebního úřadu v Ostravici. 2011. „Stavebník tehdy dostal pokutu, to bylo v dubnu roku 2011, konkrétní částku ale nemohu sdělit, tu mohou znát jen účastníci stavebního řízení. Byla ale v horní polovině rozmezí určeného zákonem.“

V problémech i další firmy

Společnost Bílý kříž s. r. o. je jednou z mnoha firem ostravského podnikatele Daneše Zátorského, které se v poslední době ocitly v problémech.

Ty začaly před časem zhroucením záložny Unibon, která dlouhou dobu Zátorského impérium financovala. Následovaly další společnosti, z „letecké divize“ šlo o firmy CCG a Job Air Connect Airlines. Ta mimo jiné provozovala i některé letecké linky z mošnovského letiště. Ty po čase následovala i firma Job Air Technics, která už ale Daneši Zátorskému podle jeho slov oficiálně nepatří.

Společnost provozující v Mošnově opravnu letadel v současnosti bojuje o přežití. Zakázek má podle slov členů vedení dost, doplatila ale na staré dluhy, vzniklé při stavbě hangáru. Ty firma v podstatě nikdy nezačala platit a věřitelům došla trpělivost.

Problémy s penězi nakonec neustála ani společnost VOKD. Tu částečně srazil propad na stavebním trhu a rovněž problémy společnosti OKD, pro kterou také pracovala.