Autor technologie Juraj Ochvat před hořáky spalujícími plyn pocházející z úpravy kontaminované zeminy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Firma ukázala novou technologii na čištění lagun. Nepomůže, tvrdí jiní

  • 2
Do bitvy o miliardy ze státního rozpočtu, určené na likvidaci ropných lagun bývalé společnosti Ostramo, zasáhla další firma. Společnost Simul Trust představila ve Vratimově technologii, která by podle ní mohla pomoci laguny vyčistit.

Laicky řečeno: Z jedné strany se do toho strká jakýkoliv sajrajt, z druhé strany z toho leze čistý uhlík, metan a pyrolytický olej.

Co se nyní děje na lagunách?

Z ropných kalů, tvořících obsah ostravských lagun, byla již zpracována zhruba čtvrtina na palivo. Sdružení Čistá Ostrava ale stále zápasí s časovým harmonogramem, přestože ten byl již několikrát upravován. Před několika měsíci požádalo sdružení stát o prodloužení termínů i o více peněz na likvidaci lagun.

"Máme zařízení, které by docela rychle dokázalo vyčistit kontaminovanou půdu z ostravských lagun. Tak rychle, že by jejich sanace mohla proběhnout v plánovaném termínu," říkají zástupci společnosti Simul Trust z Vratimova. Svůj vynález předvedli veřejnosti.

"Pomalým zahříváním se z kontaminované zeminy uvolňují jednotlivé látky, které mohou být později bezpečně likvidovány," vysvětluje autor vynálezu Juraj Ochvat.

"Vše funguje na jednoduché bázi, do pece se vloží kontaminovaná zemina v kontejneru, po zahřátí je vše uvnitř rozloženo na několik složek, čistý uhlík, metan, pyrolytický olej a pevný zbytek. Využití uhlíku je mnohostranné, metan a olej se dají na místě spálit v generátoru a pevný zbytek, který není již nijak škodlivý se dá použít třeba na zasypání vzniklých jam po těžbě," popsal největší výhody vynálezu Ochvat.

Dodal také, že díky složení kalů z ostravských lagun je na jejich vyčištění potřeba pětkrát méně elektrické energie, než kolik lze následně vyprodukovat spálením vzniklého metanu a pyrolytického oleje. Navíc lze podle něj celé zařízení upravit na spalování různých druhů jiných odpadů.

Čistá Ostrava: Termín vyčištění by to neurychlilo

Podle zástupců společnosti Simul Trust je vyvinuté zařízení přesně tím, co by dokázalo zvrátit zpoždění vzniklé při čištění ostravských lagun, aniž by to stálo další peníze.

Zástupci sdružení Čistá Ostrava, která laguny čistí, si to ale rozhodně nemyslí, stejný názor jako oni má i Josef Havelka, vedoucí ostravského závodu společnosti Diamo, která při čištění lagun zastupuje stát.

Firma Simul Trust v Ostravě Vratimově představila technologii na zpracování
Firma Simul Trust v Ostravě Vratimově představila technologii na zpracování

Firma Simul Trust v Ostravě Vratimově představila technologii na zpracování kontaminovaných zemin. Tímto způsobem by bylo možné vyčistit i část ostravských Lagun Ostramo.

"Pokud by se měla změnit technologie čištění ostravských lagun, musela by se vypracovat nová studie vlivu na životní prostředí EIA a to by trvalo několik let," vysvětluje největší problém nové technologie Havelka.

Za pravdu mu dává i Vlasta Končelová ze společnosti Geosan, která je vůdčí firmou ve Sdružení Čistá Ostrava. "Vše by muselo projít kompletním kolečkem úřednického schvalování a kdykoliv by někdo podal nějakou výhradu, vše by se vrátilo na začátek. Je to záležitost na několik let," vysvětlila.

Podivný byl na prezentaci nové technologie i fakt, že zástupci Simul Trustu nepozvali nikoho ze Sdružení Čistá Ostrava. Obě skupiny jsou v tiché válce. Simul Trust totiž spolupracoval s firmou Baltom, která se se Sdružením Čistá Ostrava soudí ohledně vypovězení smlouvy na zpracovávání kalů. Baltom chce téměř 400 milionů. Rozhodčí soud ještě svůj verdikt nevynesl.