Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík je známý i jako milovník a...

Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík je známý i jako milovník a sběratel českého výtvarného umění. (Duben 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Věřitelé tlačí na vítkovické VPE, chtějí znát plány firmy

  • 2
Po insolvenčním správci, kterému se nelíbil přístup společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE) k reorganizaci firmy, se ozvali i věřitelé. Také oni chtějí znát pro nejbližší měsíce plány firmy, která má miliardové závazky.

„Věřitelský výbor vyzývá dlužníka k předložení finančního plánu pro rok 2017, detailního výhledu finančních toků peněz dlužníka, předpokládanou zakázkovou náplň na rok 2017, realistický vývoj tržeb a přehled pohledávek za majetkovou podstatou,“ uvedli zástupci věřitelského výboru poté, co na špatnou komunikaci s firmou upozornil ve své zprávě insolvenční správce.

A na špatnou komunikaci s VPE si stěžují věřitelé přímo insolvenčnímu správci. Na nesplácení zapodstatových pohledávek ve výši přes 3,8 milionu korun, které vznikly od začátku tohoto roku, upozorňuje například společnost BIC Ostrava. Té má dceřiná firma Vítkovic platit každý měsíc více než 950 tisíc korun za nájem prostor.

„Dlužník v dané věci nekomunikuje. Dne 23. 3. 2017 jsme jej dopisem vyzvali k úhradě tehdy neuhrazených zapodstatových pohledávek po lhůtě splatnosti. Tento dopis zůstal bez jakékoliv reakce úpadce a dluh dále narůstá,“ napsali zástupci společnosti BIC Ostrava insolvenčnímu správci v upozornění na pravidelný nárůst dluhu.

Do jednání o peníze se vložila rovněž turecká strana. Společnost Tso Insaat Taahhut Turizm Sanayi požádala Krajský soud v Ostravě o vydání předběžného opatření zakazujícího VPE čerpat z bankovních záruk, které turecká strana složila.

Pro ostravskou firmu měla turecká strana zajistit elektrikářské, mechanické a stavební práce při stavbě elektrárny Yunus Emre, která se později stala jednou z příčin problémů VPE.

Spor s tureckou firmou vyřeší soud

Podle Turků došlo k osvobození od plnění smlouvy v okamžiku, kdy se VPE dostaly do insolvence. Ty se následně měly pokusit bankovní záruky turecké firmy opakovaně převést na své účty, v tom jim však tamní soudy vydáním předběžných opatření pokaždé zabránily.

Nyní se turecký dodavatel obrátil s žádostí o předběžné opatření také na český soud. Nelíbí se mu, že VPE zažádaly o čerpání bankovních záruk ve stejný den, kdy její zástupci podepsali odmítnutí plnění smlouvy pro tureckou firmu, které ale toto odmítnutí společnost VPE zaslala až 13. ledna. Banky v Turecku VPE podle sdělení turecké strany neinformovala vůbec.

Jak spor dopadne, zatím není jasné, rozhodovat bude soud. Podle informací MF DNES jsou však vítkovické pohledávky v Turecku vyšší než bankovní záruky, které chtěla firma získat. „Tuto záležitost může komentovat pouze insolvenční správce, my se vyjadřovat nemůžeme,“ sdělila mluvčí strojírenských Vítkovic Eva Kijonková.

Insolvenční správce do uzávěrky na dotazy MF DNES neodpověděl.

V rámci reorganizace už společnost VPE například snižuje stavy zaměstnanců a v minulém týdnu oznámila prodej své společnosti Hard Jeseník.