Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek

Těžba uhlí v OKD. Ilustrační snímek | foto: NWR

Velké firmy doufají, že OKD bude těžit uhlí co nejdéle. Útlum se blíží

  • 9
Kvalitní uhlí a nízké náklady na dopravu. To všechno si pochvalují největší místní odběratelé uhlí z ostravsko-karvinského revíru. Věří proto, že od OKD ho budou odebírat ještě nějaký čas.

Schválený návrh plánu reorganizace společnosti OKD počítá s postupným útlumem všech šachet do roku 2023. Během sedmi let se proto může stát, že se významní místní spotřebitelé uhlí budou muset zcela přeorientovat na zahraniční dodavatele.

„OKD pro nás zůstává i nadále prioritním obchodním partnerem a věříme, že tomu tak bude i v budoucnu,“ sdělila tisková mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

Právě ostravský ArcelorMittal je jedním z největších odběratelů koksovatelného uhlí z OKD. „Jsme největší výrobce koksu v České republice, ročně vyrobíme na našich třech koksárenských bateriích více než milion tun koksu. K výrobě milionu tun koksu potřebujeme 1,4 milionu tun uhlí,“ vysvětlila mluvčí.

Podobně jsou na odběr uhlí právě ze šachet společnosti OKD zvyklí v Třinci. „Uhlí z OKD patří k nejkvalitnějším v Evropě a je těžké ho nahradit. Budeme zřejmě muset začít řešit, jak reagovat na avizované snižování těžby,“ přidala se tisková mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková.

Po případných nových dodavatelích uhlí se budou muset velké firmy v kraji porozhlédnout hodně rychle. S výrazným poklesem těžby totiž společnost OKD počítá už od příštího roku. Na jeho konci chce, po možná ještě letos ukončené těžbě na Dole Paskov, ukončit rovněž těžbu na Dole Darkov.

Během čtyř let propad těžby o téměř polovinu

Ještě před dvěma roky těžila společnost OKD 8,3 milionu tun uhlí ročně. Za další dva roky, tedy v roce 2018, to má být jen 4,5 milionů tun. Téměř poloviční propad těžby se proto na rozdělování uhlí mezi zákazníky určitě projeví.

Ve hře totiž nejsou jen moravskoslezské hutě, ale i další firmy. Ty na rozdíl od hutí, nakupujících koksárenské uhlí, mají zájem hlavně o méně kvalitní energetické uhlí. Přímo o strategickém partnerství při obchodování s uhlím pak hovoří zástupci společnosti Veolia.

„Společnost OKD je na jedné straně naším největším dodavatelem energetického uhlí pro teplárny a elektrárny, na druhé straně je odběratelem námi poskytovaných energií a médií,“ vysvětlila tisková mluvčí společnosti Veolia Energie Markéta Dobiašová.

„Ročně odebíráme zhruba 1,1 milionu tun uhlí, což představuje až 30 procent těžby energetického uhlí OKD. I přes nabídky jiných producentů dáváme dlouhodobě přednost lokálním českým zdrojům. Nevíme, o kolik se sníží těžba uhlí v příštích letech, ale stejně jako v minulosti jsme připraveni se aktivně podílet na rozumném a konstruktivním řešení,“ dodala.

Rozhodnutí o reorganizaci je velmi správné

Vedle Veolie, která provozuje například teplárnu v ostravských Třebovicích, jsou velkými odběrateli energetického uhlí například společnost ČEZ nebo firma Ridera, která patří k největším obchodníkům s uhlím v České republice a jen v loňském roce prodala více než 300 tisíc tun uhlí z produkce OKD.

„Rozhodnutí věřitelů o reorganizaci OKD je velmi správné. Nyní musí následovat velmi rychlé řešení zavírání neproduktivních částí OKD, a tím i zvýšení šance na přežití produktivních šachet karvinského revíru,“ sdělil předseda správní rady společnosti Ridera Václav Daněk.

„Nezbytnou podmínkou všech těchto opatření ale musí být jasná koncepce dalšího fungování OKD za přímé kontroly státu tak, aby nedošlo ke zneužití stavu, ve kterém se OKD nachází.“

Přestože si místní odběratelé uhlí OKD považují, o případné záchraně firmy nerozhodnou oni, ale světové ceny. Bez jejich růstu nemusí být ani reorganizace firmy úspěšná. Podle odhadů společnosti Consensus Economics by se ale minimálně do roku 2020 ceny energetického uhlí příliš hýbat neměly.