Ostravské ropné laguny.

Ostravské ropné laguny. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Firmy hrozí žalobami kvůli likvidaci ostravských ropných lagun

  • 1
Problematická rekultivace olejových lagun někdejšího podniku Ostramo v Ostravě může dostat další ránu. Sdružení Čistá Ostrava, které má likvidaci na starosti, totiž podle subdodavatelů dluží téměř 200 milionů korun. A firmy již hrozí žalobami.

Firmy, které se podílely na výrobě alternativního paliva z obsahu lagun, si stěžují, že nedostaly za práci zaplaceno. "Sdružení Čistá Ostrava nám přestala v zimě proplácet faktury, i přesto, že byly schváleny všemi potřebnými místy. Proto jsme v březnu přerušili práce na sanaci lagun," řekl jednatel společnosti Baltom Miroslav Balcar.

"Dluh, který k dnešnímu dni u nás Sdružení Čistá Ostrava má, dosahuje téměř 160 milionů korun, z toho 25 milionů ještě nebylo plně fakturováno. Pro naši společnost je to likvidační záležitost," podotkl Balcar.

"Budeme se muset obrátit na soud, neboť nám bezdůvodně zadržuje peníze, které již od státu dostala. Přitom nám jako jediné zdůvodnění řekli, že je to kvůli existenci meziskladiště ve Vratimově, se kterým se přitom v původních plánech počítalo," dodal.

Firma porušovala smlouvu, proto skončila, tvrdí sdružení

"Společnost Baltom dlouhodobě porušovala své rozhodující povinnosti sjednané v subdodavatelské smlouvě, a to jak týkající se přímo termínu dokončení sanačních prací, tak i povinnosti týkající se nakládání s vyrobeným palivem," reagoval mluvčí Sdružení Čistá Ostrava Lubomír Zábavík.

Těžba ropných kalů

Sdružení tvrdí, že spolupráci s firmou ukončilo poté, co i přes opakované výzvy nezjednala nápravu, "Sankční nároky vůči této společnosti v současnosti přesahují pohledávky společnosti," pokračoval Lubomír Zabavík.

S tím Balcar nesouhlasí. "My jsme svoji práci odvedli, plnili jsme upřesněný harmonogram prací. Čistá Ostrava dostala od státu zaplaceno, teď naše peníze zadržuje. Není to poprvé, co se takto společnost zachovala. I při sanaci lagun dluží dalším subdodavatelům, třeba firmě Prokop Invest, přes 45 milionů korun," tvrdí.

"Něco podobného provedla v Čechách při projektu Cidlina, tam také nedostalo několik firem zaplaceno. My jsme jako firma na hraně krachu, ty peníze nám chybí. Pokud skončíme, bude bez práce více než stovka lidí," dodal Balcar.

O žalobě uvažuje také další firma, žádá 45 milionů

O tom, že by zamířil se svou pohledávkou k soudu uvažuje také Zdeněk Procházka ze společnosti Prokop Invest. "Pro Čistou Ostravu jsme vyráběli linku na zpracování kalů. Vyhráli jsme v tendru, pak jsme ale zjistili, že chemické složení kalů je jiné, než bylo původně uváděno," řekl Zdeněk Procházka.

"Řekli jsme Čisté Ostravě, že by mohly být problémy s výbuchy vodíku, ale oni říkali, že to nevadí, ať uděláme linku podle původních plánů. Pak ale ta linka, právě kvůli vodíku, nešla provozovat, ale oni nám nezaplatili 45 milionů. Asi s tím půjdeme k soudu, naši společnost to může existenčně ohrozit" dodal Zdeněk Procházka.

Jeho firma se tak dostala do paradoxní situace. Podle Lubomíra Zabavíka nebylo 45 milionů korun vyplaceno proto, že dosud neproběhl dvouměsíční zkušební provoz linky. Ta ale nemohla být spuštěna právě kvůli přítomnosti vodíku, na který lidé z Prokop Invest dopředu upozorňovali.