Ve které soutěži budou vítkovičtí fanoušci svůj tým příští rok podporovat? Budoucnost je nejistá, mužstvu hrozí kvůli ztrátě sponzora krach.

Ve které soutěži budou vítkovičtí fanoušci svůj tým příští rok podporovat? Budoucnost je nejistá, mužstvu hrozí kvůli ztrátě sponzora krach. | foto: www.fcvitkovice.cz

Fotbalovým Vítkovicím hrozí krach. Skončí jako Fulnek?

  • 3
Fotbalovým Vítkovicím, vítězi federální ligy z roku 1986, hrozí neslavný konec. Tým, který vloni sestoupil do třetí ligy, bojuje po jednadevadesátileté existenci o přežití. Jeho jarní účinkování v soutěži totiž ohrožuje nedostatek financí.

Jen dva fotbalové kluby z Moravskoslezského kraje dokázaly v historii vybojovat mistrovský titul: čtyřikrát Baník Ostrava - a Vítkovice. Jejich osud je však nyní, stejně jako už v minulých letech několikrát, ohrožen.

Vedení klubu, jehož většinovým vlastníkem je podnikatel Daneš Zátorský, marně jednalo o další spolupráci s majitelem firmy Vítkovice Janem Světlíkem. Ten už nemá zájem podporovat vítkovický fotbal, a to ani ten mládežnický. A tak nikdo netuší, co se bude dít se slavným klubem dál.

"Ano, naše situace včetně mládeže je velmi složitá," potvrdil trenér a manažer Lubomír Vlk. Leč o možném krachu tradičního fotbalového klubu nechce vůbec hovořit.

Klíčovým problémem se ukázal být letošní sestup až do třetí nejvyšší soutěže. "Dopředu jsme byli s vedením fotbalistů domluveni, že je budeme podporovat jen v případě, že budou hrát první a druhou ligu, a to se neděje," vzkázal Jan Světlík, který byl ve čtvrtek v zahraničí. "Pro nás je nepřijatelné, že jsou až ve třetí lize."

Změna majitele klubu nepomohla, spíše naopak

Do ní klub spadl po letech, kdy se ve druhé lize do posledních kol zachraňoval. Vítkovice nespasila ani změna vlastníka, kterým se stal v roce 2007 Daneš Zátorský, jehož firma Geofin odkoupila osmdesát procent akcií. Zbylých dvacet zůstalo občanskému sdružení FC Vítkovice.

FC VÍTKOVICE

Jeho historickým předchůdcem je SK Slavoj Vítkovice, který vznikl v roce 1919 a první hřiště měl v Kunčičkách.

Skončil kvůli ekonomickým problémům a nástupnickým oddílem se stal SSK Vítkovice, který byl ve třicátých letech největším na Ostravsku.

Vítkovičtí fotbalisté hráli poprvé 1. ligu roku 1949. Tehdy byli v týmu pozdější dlouholetý fotbalový trenér a funkcionář Jiří Starosta, sportovní obojživelník Bouzek, pozdější trenér Dukly Vejvoda a slavný kanonýr Pepi Bican.

V roce 1952 ale Vítkovice sestoupily a mezi elitu se vrátily až v roce 1981. Roku 1986 slavily jediný mistrovský titul.

Od roku 1994, kdy mužstvo spadlo do druhé ligy, se potácí v ekonomických potížích, nepomohlo mu ani jednoroční spojení s Karvinou.

"Všichni věříme, že tato změna pomůže Vítkovice dostat tam, kam patří, mezi fotbalovou elitu," přijali změnu členové klubu. Vše je ale spíše naopak.

Mužstvo se neudrželo ani ve druhé lize a nyní je ohrožena i práce s mládeží, která je v klubu na vysoké úrovni. A to Lubomíra Vlka mrzí nejvíce.

"Pokud bychom padli, byla by to ztráta pro celý region," upozornil. "Řada mládežnických reprezentantů začínala u nás, například Vojtěch Šustr a Radim Jurča, kteří už jsou v Baníku."

O vyjádření žádala redakce MF DNES i Daneše Zátorského, ale do uzávěrky ho nedostala.

Pokud by Vítkovice skutečně zkrachovaly, byl by to v krátké době už druhý klub z regionu.

V minulé sezoně totiž moravskoslezskou ligu nedohrál Fulnek, když nenastoupil do jarní části soutěže. Mecenáši Romanu Mročkovi, který klub vytáhl až do druhé ligy, došly peníze.

Nyní hrají Fulnečtí nejnižší soutěž okresu Nový Jičín. Vedou ji po odehrání celé podzimní části bez ztráty bodu, když vstřelili neuvěřitelných dvaasedmdesát gólů a dostali jen tři. Jenže to je po pádu ze třetí nejvyšší soutěže jen slabá útěcha.