Těžní věže dolu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Nový horní zákon těžařům příliš nepřeje.

Těžní věže dolu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Nový horní zákon těžařům příliš nepřeje. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Frenštátsko se raduje. Kvůli uhlí se nemohou vyvlastňovat pozemky

  • 2
Radost pro lidi bojující proti vydolování uhelných zásob, nepříjemnost pro těžaře. Změna horního zákona, kterou ve středu přehlasováním prezidentského veta prosadili poslanci, ovlivní také budoucnost života lidí v Moravskoslezském kraji. Zvláště na Frenštátsku a Karvinsku.

Hlavní změnou je skutečnost, že nově již nepůjde vyvlastňovat pozemky soukromých majitelů ležící v těžebních polích. Firmy se s vlastníky budou muset dohodnout, jinak nebudou moci s těžbou začít (více o zásadní změně zde).

Co zákon změní

Od roku 2015 se budou těžaři muset v každém případě dohodnout s majiteli pozemků, na kterých či pod kterými chtějí těžit. Doposud platila možnost případného vyvlastnění ve prospěch těžby.

Zatímco většinou se v souvislosti se změnou zmiňuje severočeský Horní Jiřetín, zásadní je i pro mnoho lidí na Frenštátsku, kde místní dlouhodobě bojují proti možnosti těžby ložiska černého uhlí. To představuje poslední velkou nedotknutou zásobu této strategické suroviny na území České republiky.

Konečně dobrá novela, těší starostu Trojanovic

"Je to jednoznačně pozitivní zásah do práv občanů," kvituje rozhodnutí poslanců Jiří Novotný, starosta Trojanovic a předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu.

"Ve stávajícím zákoně byla práva soukromých těžebních společností nadřazena právům občanů, to se změnilo. Konečně přišla novela, která nevychází vstříc těžařům, jako tomu bylo například v roce 2003, kdy dostali předkupní právo na pozemky náležející státu," dodal starosta.

Velký vliv bude mít novela zákona na dění na Karvinsku, kde se těžební společnost OKD snaží o rozšíření těžby na území Starého Města. Část tamních obyvatel je proti těžbě a novela zákona vyřešila jejich obavy z případného vyvlastnění.

OKD: Od roku 1990 jsme nevyvlastňovali

OKD nyní s nimi bude muset o případném odkoupení vyjednávat, podle mluvčího společnosti Vladislava Sobola by to ale velká změna být neměla.

"Od roku 1990 jsme k možnosti vyvlastnění nikdy nesáhli, vždy jsme se s majiteli pozemků dohodli, takže nás změna zákona v tomto směru nijak nezasáhne. Může ale pro všechny těžební společnosti znamenat problém do budoucna, kdy zákona budou moci zneužívat spekulanti," vysvětlil.

"My jsme už na začátku řekli, že chceme, aby se společnost OKD dohodla se všemi majiteli v zóně, kde by se mělo těžit, to stále platí. Vyvlastňování je to poslední, co bychom chtěli. Zákon respektujeme," řekl primátor Karviné Tomáš Hanzel.