Frýdecko-místecký magistrát.

Frýdecko-místecký magistrát. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Frýdecko-místecká opozice chce kvůli ceně tepla svolat zastupitele

  • 7
Kvůli nezvykle vysokému zvýšení ceny teplé vody ve Frýdku-Místku, s nímž pro letošek počítá městem vlastněná společnost Distep, chtějí opoziční zastupitelé svolat mimořádné zastupitelstvo města.

Kvůli nezvykle vysokému zvýšení ceny teplé vody ve Frýdku-Místku, s nímž pro příští rok počítá městem vlastněná společnost Distep, chtějí opoziční zastupitelé svolat mimořádné zastupitelstvo města.

„Budeme žádat o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva a žádat město, aby iniciovalo změnu cenové politiky Distepu,“ vysvětlil Jiří Kajzar, zastupitel za hnutí Naše město Frýdek-Místek. „Domníváme se, že je v rozporu s dobrými mravy zvyšovat personální náklady městských společností a řešit jejich pokrytí zvýšením ceny tepla. Zdražování je navíc v naprostém rozporu se slibem, které dalo hnutí ANO před volbami, kdy slíbilo snížit cenu tepla. Opak je pravdou.“

Opoziční zastupitelé dávají do souvislosti odhadovaný nárůst ceny tepla o třicet korun za gigajoule a nedávné změny v představenstvech městských firem, které přijdou na více než šestnáct milionů korun. Konkrétně v představenstvu společnosti Distep dva členové dosazení městskou radou, Jiří Vzientek (ČSSD) a Milan Valach (ANO), oba s padesátitisícovým základním platem.

Frýdecko-místecký primátor Radim Vrbata odmítá, že by šlo o porušení předvolebního slibu. „O navyšování ceny nevím, je to pro mne nová informace. Pokud by tomu tak bylo, budeme chtít vysvětlení i my. Ještě ale nemám podklady, neznám detaily, takže tuto záležitost nemohu komentovat.“

Podle ředitele společnosti Distep Petra Jonase nová cena s nástupem dvou nových členů dozorčí rady nesouvisí. „Nárůst ceny tepla souvisí s mírnou zimou, která tady v tomto roce byla,“ vysvětluje. „Naše náklady jsou přibližně stejné, ať už mrzne, nebo nej. V okamžiku, kdy nemrzne, je menší odběr tepla, takže ve výsledku je dodaná teplá voda dražší. Když byla před čtyřmi lety tuhá zima, mohli jsme následující rok snížit cenu tepla o čtyřicet korun, teď je to naopak.“

Na konečnou cenu podle něj nemá vliv ani to, že dodavatel 99 procent teplé vody, společnost Dalkia, zvýšila svou cenu jen o dvě koruny. „Máme vyšší počet předávacích míst než Dalkia, proto máme vyšší náklady.“

Dalkia přitom drží ceny i ve městech, kde dodává přímo koncovým odběratelům.