Zastupitelé ve Frýdku-Místku vedou před volbami ostrý spor o to, zda je vytápění předražené. Ilustrační foto

Zastupitelé ve Frýdku-Místku vedou před volbami ostrý spor o to, zda je vytápění předražené. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Frýdecko-Místecký boj o teplou vodu nemá vítěze, zato hádek přibývá

  • 0
Předvolební klání ve Frýdku-Místku přitvrzuje. Jádrem sporu mezi sociálními demokraty a opoziční ODS se staly ceny tepla. Spor o to, kdo má pravdu, ale nerozhodlo ani mimořádné zastupitelstvo. To mělo vyřešit, zda jsou ceny tepla ve městě přemrštěné. Výsledek byl však nulový.

Jednání přerostlo po několika vystoupeních občanů ve vzájemné napadání zastupitelů, a vystoupení obyvatel města tak bylo vlastně jen nutným pozadím politického souboje, který celé zasedání mimořádného zastupitelstva prostupoval.

"Přišel jsem sem hlavně proto, abych se dozvěděl odpovědi na otázky, které neumím svým sousedům vysvětlit," řekl Lubomír Prokopec, správce jednoho z frýdeckomísteckých domů.

"Za rok 1996 jsme zaplatili 315 tisíc korun, v roce 2009 pak 296 tisíc korun. Zateplili jsme dům, vyměnili okna, snížili jsme spotřebu o 72 procent, ale platíme skoro stejně jako předtím a nikdo nám není s to vysvětlit, jak je to možné. Když lidé zjistí, že investice do zateplení nepřináší žádný efekt, tak je to může znechutit," dodal Prokopec.

"To je jeden z příkladů, kdy lidé špatně chápou naše investice," vysvětloval ředitel Distepu Petr Jonas. "Kdyby si takový dům nezateplili, platili by dnes za teplo minimálně o čtyřicet procent více, navíc kdybychom neinvestovali do modernizace technických zařízení my, byla by ta částka ještě větší. I za pohodlí, třeba v podobě toho, že dnes dokážeme vytápět každý dům zvlášť, se musí platit," dodal ředitel.

Hádky se týkaly také odměn manažerů i útočných článků

Srovnání ceny teplé vody v kraji

Město.............korun za GJ

Frýdek-Místek..........591
Bruntál.......................545
Nový Jičín.................525
Opava........................520
Český Těšín..............519
Havířov......................486
Ostrava......................483
Karviná......................451

V tabulce jsou porovnány ceny teplé vody v největších městech kraje. Většina jich využívá při přípravě teplé vody uhlí, Opava a Nový Jičín pak používají plyn. Ten je podstatně dražší, takže výsledná cena není přímo porovnatelná. Ceny jsou uvedeny bez DPH.

(zdroj: www.eru.cz)

Dotazy občanů byly vyčerpány na pondělním mimořádném zastupitelstvu docela rychle, o to více času pak měli na své spory jednotliví zastupitelé. Na přetřes se dostaly i otázky týkající se platů, které manažeři a zaměstnanci Distepu pobírají.

"Pan Jonas nebyl schopen vysvětlit v průběhu zastupitelstva hned několik věcí. Ani to, proč mají lidé zaměstnaní v Distepu platový průměr přes 31 tisíc korun, ani to, proč mají tři manažeři roční plat přes tři miliony korun a k tomu si ještě rozdělili prémie přesahující sto tisíc," popsal průběh "jednání" opoziční zastupitel Petr Konůpka.

"Až po dlouhém zdráhání jsme z něj pak dostali i informace o tom, kdo je vlastně autorem článků, které nás v městském zpravodaji napadaly a osočovaly. Byl to opět on," dodal volební lídr ODS.

"Je to všechno jen předvolební harašení zbraněmi, opozice nemá prakticky nic v ruce, navíc její zástupci v dozorčí radě nikdy proti rozhodnutím Distepu neprotestovali," komentovala vše primátorka Eva Richtrová.