Obyvatelé ghetta v ostravské ulici Přednádraží zůstanou dál bez tekoucí vody.

Obyvatelé ghetta v ostravské ulici Přednádraží zůstanou dál bez tekoucí vody. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostravské ghetto bude dál bez vody, zkouška odhalila poškozené potrubí

  • 443
Obyvatelé zchátralých domů v ostravské ulici Přednádraží zažívají další zklamání. Těšili se, že alespoň ve vchodu s číslem 8 vodárny v pondělí opět pustí vodu, která z kohoutků neteče už tři týdny. Dozvěděli se však jen to, že vody se dočkají nejdříve koncem týdne. A ani to ještě není vůbec jisté.

"Ve čtvrtek jsem zaplatil dohodnutou částku. Dohodli jsme se s firmou Ovak (Ostravské vodárny a kanalizace), že v pondělí udělají tlakovou zkoušku, a pokud dobře dopadne, v osmičce by opět tekla voda," říká Roztočil.

Po informačním šumu, kdy majitel domů nejdříve dostal informace, že žádná zkouška nebude, nakonec skutečně přijeli odborníci a vodu zkušebně zapojili.

"Ukázalo se, že v domě dochází k únikům vody vinou poruch vnitřních rozvodů. Jejich oprava je v kompetenci majitele domů," sdělila mluvčí Ovaku Martina Gavendová.

To potvrdil i Oldřich Roztočil, který je připravený závady opravit. "Když vodaři pustili vodu, vodoměr se točil. Nezbývalo nám než projít všechny byty včetně těch, jejichž obyvatelé nebyli doma. Museli jsme dveře otevřít násilím. Ukázalo se, že leckde byly otevřené kohoutky. Ale i když jsme je zavřeli, vodoměr se točil dál," uvedl Roztočil.

"Hledali jsme poruchy a s výjimkou jedné závady, o které jsme věděli, žádné další vidět nebyly. Domluvil jsem se proto na úterý s vodaři, kteří přijdou potrubí prohlédnout a opravit," konstatoval majitel domů. Dodal, že navrhoval vodárnám odpojit vnitřní okruh a pustit vodu alespoň provizorně v jednom z přízemních bytů. Jenže neuspěl.

Ke svému překvapení zjistil, že voda nepoteče nejméně do čtvrtka, a to bez ohledu na stav potrubí. Vodaři totiž musí počkat na výsledky laboratorního rozboru vody. Než ji pustí, musí mít jistotu, že se ve vyschlém potrubí v horkém počasí nepomnožily bakterie, které by mohly způsobit epidemii průjmového onemocnění.

"Dodržujeme postup daný zákonem. Když je voda delší dobu zastavená, před jejím opětovným spuštěním musíme odebrat vzorky a počkat na výsledky mikrobiologického rozboru. Ty bychom měli mít asi za dva až čtyři dny," dodala Gavendová.

Pokud by rozbor dopadl špatně, majitel domu bude muset potrubí vyčistit chlorem. "Udělám vše pro to, aby v domě číslo 8 znovu tekla voda a zmizely i další závady, které brání podle stavebního úřadu jeho užívání. Doufal jsem jen, že úředníky pozvu na prohlídku opraveného domu už ve středu, což vzhledem k novému vývoji událostí bohužel nebude možné," dodal Roztočil.