Ropné laguny v Ostravě stále nejsou vytěženy, jejich likvidace je snad nekonečná.

Ropné laguny v Ostravě stále nejsou vytěženy, jejich likvidace je snad nekonečná. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Golfové hřiště doutná, na obchvatu skládka. Stát brzdí rozvoj Ostravska

  • 11
Miliardy korun, které měly do Moravskoslezského kraje přitéci od státu na odstraňování starých ekologických zátěží, jsou stále v nedohlednu. Řada plánovaných projektů tak stojí. Na znečištěných pozemcích totiž nesmí nikdo stavět.

Na rozlehlé haldě v Ostravě-Hrabůvce mělo dnes být jezero a po osmnáctijamkovém hřišti se mohli procházet hráči golfu.

Ve Frýdku-Místku měla už loni začít výstavba obchvatu města. Před dvěma lety měly definitivně zmizet ostravské laguny a nahradit je měl les. Ale práce na likvidaci jedovaté půdy se zastavily.

Priority státu v Moravskoslezském kraji 2013/2014

Bývalá skládka Skatulův hliník – ArcelorMittal Frýdek Místek, a. s.
Areál Teva Czech Industries – Opava
OKK Koksovny – Černý příkop
BorsodChem MCHZ, Ostrava
Benzina s. r. o. DSPHM,* Bartošovice
Benzina s. r. o. DSPHM,* Bohumín
Evraz Vítkovice Steel, a. s., Ostrava
OKK Koksovny a. s., Koksovna Jan Šverma, Ostrava
Koksochemie a Národní kulturní památka v Dolní oblasti Vítkovice, Ostrava

* Distribuční sklad pohonných hmot

Plánů na rekultivaci a nové využití pozemků znečištěných v minulosti těžkým průmyslem je v Moravskoslezském kraji celá řada. Už dávno. Jenže většina z nich zůstává stále jen na papíře

Důvod? Stejný: chybí peníze. Jenže tentokrát ani ne na samotné stavby, ale miliardy, které slíbil už před mnoha lety stát na odstraňování staré ekologické zátěže.

Stát firmě garantoval přes pět miliard

"Na hřiště i další stavby máme peníze i stavební povolení, ale ta už propadla. Stavět nesmíme, dokud ministerstvo financí nevybere firmu, která za státní peníze vyčistí území kontaminovaná ještě před privatizací," říká majitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík.

Vítkovický ředitel pro strategii Jiří Michálek doplnil, že stát firmě garantoval 5,2 miliardy korun z privatizačních zdrojů na pět různých projektů odstraňování starých ekologických škod.

"Z té částky se ale dosud vyčerpalo asi jen sto milionů. Za dalších 50 milionů teď stát čistí malé území kolem řeky Ostravice, které patří nám, ale je součástí biokoridoru, takže z toho nebude mít prospěch firma, ale město," líčí Michálek s tím, že tam vznikne zelená plocha s loukou a lesíkem, přes níž povede cyklostezka.

Čím dříve stát uvolní peníze na odstraňování ekologických škod, tím dříve se změní k lepšímu i další lokality v regionu. Rozvíjet se budou dolní i horní Vítkovice včetně zmíněné haldy, která hoří jako Ema.

Na rozdíl od Emy je halda v Hrabůvce kombinací důlní hlušiny a hutnické strusky. Zbytky uhlí proto hoří jen dole. Po jejich vyhoření vznikají kaverny, země se propadá a terén mění.

Odborníci vědí, jak haldu uhasit. Do stovek vrtů pustí speciální směs, která zabrání přísunu kyslíku. Stejný efekt bude mít i tlak masy vody v novém šestihektarovém jezeře, které navíc sníží prašnost. Na tahu je ale stát.

Likvidace skládky potrvá déle než dva roky

Na jeho rozhodnutí čekají i obyvatelé řady dalších měst včetně Frýdku-Místku, kde zamrzla výstavba obchvatu, přesněji průtahu městem. Ředitelství silnic a dálnic nemůže začít stavět dříve, než zmizí stará skládka Skatulův hliník.

"Sanaci skládky Skatulův hliník, která je v trase plánovaného obchvatu, zajišťuje stát. V minulosti byla likvidace této ekologické zátěže součástí velkého ekotendru, který mělo na starost ministerstvo financí. Z toho ale sešlo. Město usilovalo o to, aby stát o tuto zakázku soutěžil samostatně, protože práce potrvají 25 měsíců a až pak lze začít stavět obchvat," připomněla mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Podle ní je projekt hotový a zařazený mezi státní priority. "Ministerstvo financí teď má vyhlásit soutěž a vybrat firmu, která skládku zlikviduje," říká Matějíková.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek upřesnil, že v srpnu schválilo ministerstvo životního prostředí priority pro letošní rok. Ministerstvo financí teď připravuje zadávání veřejných zakázek.

Některá výběrová řízení ještě letos

"V aktuálním seznamu priorit je devět lokalit z Moravskoslezského kraje včetně bývalé skládky Skatulův hliník a Dolní oblasti Vítkovice," uvedl Šrámek a dodal, že u akcí, které jsou projektově připravené, ministerstvo předpokládá vyhlášení výběrového řízení ještě letos.

Zadání zakázek v hodnotě nad 300 milionů korun však musí schválit i vláda. Konkrétně Skatulův hliník už ministerstvo financí podle Šrámka zařadilo do seznamu významných zakázek předkládaného vládě k projednání.

I Vítkovicím svítá naděje, že se konečně dočkají uhašení hořící haldy, které má pro změnu pod palcem ministerstvo průmyslu, protože jde o revitalizaci území po horní a hutní výrobě. To schválilo projekt už loni a ministerstvo financí teď připravuje zadání veřejné zakázky. "Výběrové řízení bude zřejmě zahájeno koncem roku," říká Šrámek.