Mladý technik. Podle firem v Moravskoslezském kraji ohrožený druh. (ilustrační snímek)

Mladý technik. Podle firem v Moravskoslezském kraji ohrožený druh. (ilustrační snímek) | foto: Motor Jikov

Gymnázií je moc, potřebujeme techniky, shodují se firmy z Ostravska

  • 3
Přilákat více žáků ke studiu technických škol, aby jim dávali přednost před gymnázii, chtějí členové Svazu průmyslu a dopravy. Studentům chtějí nabídnout perspektivní budoucnost i přímé výhody.

Úkol číslo jedna pro průmysl v Moravskoslezském kraji zní jasně. Zvýšit počet studentů technických škol. Demografická křivka říká, že dětí se rodí méně, ale zájem o studium na gymnáziích neklesá.

To chtějí změnit členové Svazu průmyslu a dopravy. Technicky vzdělaní lidé jsou totiž alfou a omegou úspěchu firem na trzích.

"Potřebujeme zvýšit zájem o studium technických oborů," vysvětluje viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jiří Cienciala. "A potřebujeme, aby tomu stát vytvořil vhodné podmínky," dodává.

Stát financuje stejně, ale technické školy mají vyšší náklady

Přístup státu ke středním školám technického směru přitom není právě otcovský. "Mám informace, že ministerstvo školství připravuje reformu technického školství, jejímž výsledkem má být fakt, že se budou například průmyslovky a gymnázia financovat úplně stejně," řekl na středečním setkání s představiteli průmyslu hejtman Miroslav Novák.

"Přitom náklady na provoz technických škol jsou vyšší než u gymnázií, proto tomu chceme zabránit," dodal hejtman.

Gymnázia brala i čtyřkaře, řekl hejtman

"Byl by to nesmysl," komentoval plán ministerstva školství majitel společnosti Vítkovice Jan Světlík.

 "Máme pod svými křídly střední školu a jen v minulém roce jsme do ní museli nalít okolo dvaceti milionů korun, abychom ji udrželi. Ty peníze by nám nevadily, počítali jsme s investicemi do zlepšení výuky, vylepšení učeben a podobně, problém ale je v tom, že ty peníze musíme dávat na platy učitelů. To je špatně, stát nám totiž, i když jde o nevýdělečnou organizaci a studenti neplatí školné, dává o sedmatřicet procent peněz na žáka méně než státním školám. A to je špatně," dodal Jan Světlík.

"I proto jsme omezili počet gymnázií, proto jsme zavedli přijímací zkoušky. Kraj absolventy technických oborů potřebuje, ale gymnázia, aby měla co nejvíce žáků a tím i peněz, brala i čtyřkaře," dodal hejtman.

Absolventi neumějí jazyky

"Také by se měla zlepšit výuka cizích jazyků. Absolventi, kteří k nám jdou, i vysokoškoláci, jazyk neumí. Občas uvažuji, jestli nevzít raději studenta humanitního oboru s tím, že bychom jej tu strojařinu za tři roky naučili," přidal další výtku Jan Světlík.

"My za to nemůžeme," hájil čest Vysoké školy báňské její rektor Ivo Vondrák. "Znalosti cizích jazyků by měli mít studenti už ze středních škol, my už to moc neovlivníme," dodal.