Pohled na požár odsiřovacího zařízení elektrárny Dětmarovice na Karvinsku. (28. července 2017) | foto: pozary.cz

Hasiči definitivně uhasili požár elektrárny, zůstává však mimo provoz

  • 3
Zatím bez viníka zůstává páteční požár části elektrárny v Dětmarovicích na Karvinsku. Podnikoví hasiči v pondělí ráno oznámili definitivní uhašení ohně, stav objektu nyní posoudí statik s policejními a hasičskými vyšetřovateli.

Oheň vypukl v pátek zhruba o půl jedenácté dopoledne, kouř byl viditelný kilometry daleko. Hořelo vnitřní obložení absorbéru, což je zařízení pro snižování emisí síry, který se zrovna rekonstruoval.

Zraněno bylo osm lidí - pět zaměstnanců a tři hasiči. Většina z nich se nadýchala jedovatého kouře, u hasičů se objevily příznaky přehřátí organismu. Část z nich odvezli na pozorování od orlovské nemocnice.

Zásahu se zúčastnilo sedmnáct jednotek profesionálních, dobrovolných a podnikových hasičů. V pátek večer se podařilo požár lokalizovat, přes víkend podnikoví hasiči místo dohašovali.

Škoda bude pravděpodobně hodně vysoká

Největším problémem bylo několik svařovacích souprav s tlakovými lahvemi, které se musely opakovaně ochlazovat. „V pondělí ráno byl požár prohlášen za definitivně uhašený,“ uvedl oblastní mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

Požářištěm v nejbližší době projde statik. „Nyní se čeká na jeho posouzení budoucnosti objektu, ve kterém hořelo,“ uvedl Sobol. Jak uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela, na místě jsou i vyšetřovatelé hasičů, kteří společně s policisty budou pátrat po příčinách požáru. Výsledky se očekávají v řádu týdnů, případně měsíců.

Na rozhodnutí statika i vyšetřovatelů pak bude záviset konečné vyčíslení škody, údajně bude minimálně v desítkách milionů korun, některé odhady se však pohybují ještě znatelně výše.

Všichni zaměstnanci elektrárny jsou v práci

Elektrárna byla odstavena, dodávky tepla i elektřiny do Orlové a Bohumína však nejsou narušeny. Podle dřívějšího vyjádření ČEZ pomáhají naftové a plynové kotle v areálu elektrárny. „Všichni zaměstnanci jsou v práci. Ti, na jejichž provozy měl požár vliv, se věnují údržbě a také provozu náhradních zdrojů, které zajišťují dodávky teplé vody pro Orlovou a Bohumín,“ sdělil mluvčí ČEZ.

Jak uvedla ČTK, výstavba dětmarovické elektrárny začala v roce 1971 a spouštění čtyř bloků trvalo postupně od května 1975 do listopadu 1976. Zpočátku spalovala pouze černé uhlí z místních zdrojů, po roce 2000 se začalo ke spalování v menším množství používat také hnědé uhlí ze severozápadních Čech. S výkonem 800 megawattů je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku.