Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Hasiči na Ostravsku už ani neděkují. Mnozí rovnou odcházejí

  • 15
Hasiči v Moravskoslezském kraji se jen těžko smiřují s poklesem platů od začátku letošního roku. Na rozdíl od lékařů ani nepřipravují kampaně ve stylu "Děkujeme, odcházíme" a rovnou končí.

Lidé jsou na začátku roku otrávení z toho, že za práci nedostávají adekvátní plat. Nejvíc je nespokojenost vidět na profesích, které zachraňují lidské životy či majetek - lékařích, policistech a hasičích.

Lékaři se sjednotili a vyhrožují tím, že když nedostanou přidáno, 1. března na čas svléknou bílé pláště. "V osmi nemocnicích, které patří kraji, by ze dne na den odešlo 472 z celkového počtu 933 lékařů," říká mluvčí kraje Šárka Vlčková. Kromě nich by odešlo dalších 80 lékařů z Městské nemocnice Ostrava.

Jenže zatímco lékaři odchodem teprve vyhrožují a stále doufají, že se jim podaří vyjednat změny k lepšímu, hasiči a policisté už mají jasno - stát jim mzdy zhruba o deset procent snížil.

Odchody hasičů v kraji

rok počet

2007 44

2008 25

2009 26

2010 78

Jde pouze o příslušníky hasičského záchranného sboru. Kromě toho loni odešli i dva civilní zaměstnanci v našem kraji a další asi odejdou, až zjistí, o kolik jim letos klesne plat.

Většina rezignovala a smířila se s realitou vynucenou dopady hospodářské krize. Mnozí ale kvůli tomu už koncem minulého roku definitivně svlékli uniformy. Odešel například ředitel odboru operačního řízení hasičů Petr Berglowiec. Další o tom uvažují.

Pryč jdou zkušení pracovníci

"Z mé směny odešel jeden kolega, z jiné třeba tři. Šlo o zkušené hasiče, kteří byli ve sboru přes 15 let a měli nárok na rentu. Jejich znalosti mohou chybět," říká třiatřicetiletý hasič z Ostravy, který si nepřeje zveřejnit jméno, protože pracuje ve vedoucí funkci.

Sám chce zatím u hasičů zůstat i proto, že nárok na rentu ještě nemá. Netají ale, že kvůli platům panuje ve sboru špatná nálada.

"Ze základní mzdy mi vzali 10 procent a z pohyblivé složky taky něco, takže celkem přijdu asi o 14 procent platu, což se v rodinném rozpočtu citelně projeví. Mám malé děti a manželku na mateřské. Většina chlapů jsou živitelé rodin, mnozí mají hypotéky nebo půjčky. Snížení platu bereme jako dýku vraženou do zad," líčí hasič.

Odcházet budou i občanští zaměstnanci

Podle hasičských odborů odešlo loni v celé zemi ze sboru 626 lidí. Aby resort ušetřil, za 300 hasičů už náhradníky přijímat nebude.

"Obávám se, že budou odcházet i další. Ne všichni totiž už dostali nový platový výměr. Telefonovala mi například rozhořčená občanská pracovnice, která se dozvěděla, že po všech srážkách má přijít až o 23 procent z tarifního platu," říká předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter.

Podle mluvčího generálního ředitelství hasičů Radka Kislingera odešlo loni ze sboru v našem kraji asi 80 hasičů z 950. Je to víc než za dva předcházející roky dohromady. Podle Kislingera ale přijali hasiči taková opatření, aby se to neprojevilo na jejich akceschopnosti.

Nižší počet hasičů zásahy neovlivní. Snad

Podle něj se může stát, že zatímco dřív jely k požáru dvě hasičské jednotky z jedné stanice, teď pojedou ze dvou stanic a jedna může přijet o chvíli později. "Zrovna obyvatelé Moravskoslezského kraje se ale nemusí bát, že by jim hasiči rychle nepomohli. Naopak, můžete být na své hasiče pyšní. Patří ke špičce v zemi, ať jde o jejich schopnosti, vybavení či řízení. Pro ostatní jsou vzorem," ujistil Kislinger.

I ostravský hasič tvrdí, že povinnosti zvládají. "O to víc mě štve, že na nás šetří, ale v Praze si na odměnách rozdávají miliony," netají.