Horníci nevylučují, že pokud nebude jejich přání odcházet dříve na důchod vyslyšeno, budou protestovat. Stejně jako v září 2013.

Horníci nevylučují, že pokud nebude jejich přání odcházet dříve na důchod vyslyšeno, budou protestovat. Stejně jako v září 2013. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Havíře vláda nepotěšila, jinak ale v Ostravě schválila miliardy na rozvoj

  • 4
Vláda Bohuslava Sobotky ve středu poprvé zasedala mimo Strakovu akademii. V Ostravě jednali ministři s radními kraje, primátory měst a zástupci krajské tripartity. Řešili témata, která pálí region nejvíc: zaměstnanost, podporu investic a průmyslových zón, ovzduší, rozvoj dopravní infrastruktury i předčasné důchody horníků.

Právě kvůli důchodům čekaly před budovou krajského úřadu asi čtyři desítky horníků s transparenty. Ministrům vysvětlovali, že přicházejí o zdraví a umírají předčasně kvůli práci v extrémně těžkých podmínkách. Proto chtějí, aby i současní horníci, kteří splní stanovený limit odpracovaných směn v podzemí, mohli odcházet do penze o pět let dříve. Jako jejich předchůdci.

„Důchody horníků, kteří nastoupili po roce 1992, nejsou vůbec dořešené,“ říká šéf Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Vláda sice o návrhu na předčasný odchod horníků (jde o necelé čtyři tisíce mužů z uhelných i uranových dolů) jednala, ale bouřlivou debatu nedokončila a odsunula ji na září.

Horníci si musí počkat, ale zóna Nad Barborou už má zelenou

Horníci jsou tím zklamaní. Nicméně vyjádření představitelů všech tří koaličních stran zatím vyznívá alespoň jako poloviční dobrá zpráva.

„Diskuse potvrdila vůli celé vládní koalice problém horníků řešit. Práce v hlubinných dolech je mimořádně náročná. Lidé, kteří tam stráví dlouhou dobu, se bohužel dožívají mnohem nižšího věku než ostatní a to znamená, že dávky z důchodového systému čerpají mnohem kratší dobu. K projednávání se vrátíme začátkem září. Předpokládám, že pak už vláda rozhodne,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka.

Přerušení debaty si vyžádal ministr financí Andrej Babiš. Stejně jako Sobotka a Pavel Bělobrádek ujišťuje, že podporuje dřívější odchod horníků do důchodu, ale netají, že zároveň hlídá státní kasu: „Můj názor je, že by se na tom měl podílet i majitel firmy...“

Strojovna s kompresorovnou zaniklého Dolu Barbora v Karviné.

Další zprávy vládní koalice už byly jasné a pro kraj velmi příznivé. „V Moravskoslezském kraji pomalu docházejí připravené rozvojové plochy pro investory, kteří vytvářejí pracovní místa.

Vláda proto schválila výstavbu strategické průmyslové zóny Nad Barborou v okrese Karviná. Zóna by měla být budována v letech 2016 až 2018 a během těchto tří let by mohl příspěvek státu činit až 750 milionů korun,“ sdělil premiér Sobotka.

Zóna má zajistit práci až dvěma tisícům lidí. Vláda nyní připravuje bezúplatný převod části areálu Barbora ze státního podniku DIAMO na Moravskoslezský kraj.

Stát zaplatí ekologické projekty

Ještě víc peněz přiteče do Moravskoslezského kraje ze státní kasy na odstraňování ekologických škod z minulosti.

„V roce 2002 slíbila vláda, že na likvidaci starých ekologických škod uvolní dvacet miliard, ale za uplynulých dvanáct let realizovala v Moravskoslezském kraji práce jen za tři miliardy. Naše vláda by to ráda napravila, proto v letošním roce zadá jedenáct projektů za 2,2 miliardy korun,“ řekl Babiš.

Jen sanace skládky Skatulův hliník ve Frýdku-Místku vyjde asi na půl miliardy korun. „Jde o největší ekologickou zakázku zadávanou v otevřeném řízení za posledních sedm let,“ dodal Babiš.

Třetí dobrou zprávou jsou sliby vlády, že podpoří projekty na zlepšení kvality života v kraji. Její zástupci podepsali spolu s hejtmanem a primátorem Ostravy memorandum o přípravě konceptu chytrého města (Smart City) a chytrého regionu (Smart Region). Zapojení do evropského programu chytrých regionů umožní získat dotace a propojit aktivity směřující ke zlepšení životního prostředí, úsporám energií i ochraně přírodních zdrojů.