Jaroslav Čihař u velké makety těžní věže havířovského Dolu Dukla. Skutečná

Jaroslav Čihař u velké makety těžní věže havířovského Dolu Dukla. Skutečná těžní věž už nestojí.

Havířov si nadělil muzeum města a hornictví. Bez dolů by neexistoval

  • 0
Kdyby nebylo havířiny, nikdy by se nejmladší české město na mapě neobjevilo. Ale až nyní, kdy už v nejbližším okolí žádný z dolů není v provozu, otevřel Havířov novou expozici historie města s výrazným zaměřením právě na hornictví.

O vznik muzea město usilovalo osm let. Lidé si expozici ve Společenském domě Reneta poprvé prohlédli během úterního dne otevřených dveří.

K vidění jsou letecké i dobové snímky Havířova, jeho symboly, poznají významné osobnosti města a nahlédnou i do dějin hornictví, které je s Havířovem velmi úzce spjato. Expozice nese název Historie psaná uhlím.

Dobové fotografie Havířova

"I sedmapadesátiletou historii má smysl lidem prezentovat. Partnerem je polské město Jastrzebie-Zdrój, které má hornické muzeum a expozici doplňuje," uvedla mluvčí města Eva Wojnarová.

 Kromě modelu těžní věže, záchranářského okénka, hornických kahanů, nástrojů a nářadí či dobových fotek horníků lidem zajímavosti o dějinách města a hornictví prozradí multimediální dotykové panely.

Jak Havířov přišel o poslední důl

V budoucnu expozici doplní také výstava dobových fotografií, pohlednic, knih, novin a časopisů věnovaných havířovskými občany.

Na výzvu města reagovaly desítky pamětníků. Pořizovací cenu expozice město vyčíslilo na půl druhého milionu korun, polovinu pokryla dotace. Při příležitosti vzniku expozice vyšla také kniha o hornických tradicích měst Havířov a Jastrzebie-Zdrój nazvaná Města a uhlí.

,