Nádraží v Havířově - zajímavá architektura, nebo socialistická šeď? | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Havířovskému nádraží jdou na pomoc i herci. Zahrají přímo ve stanici

  • 10
Architektonicky cenné budově havířovského nádraží zvoní hrana. Město a České dráhy ji chtějí nahradit novou. Řada odborníků je proti. Ve středu večer je podpoří i herci.

Aby dali najevo nesouhlas s bouráním budovy, sehrají herci Národního divadla moravskoslezského přímo ve stanici kultovní inscenaci Moskva – Petušky, jíž se přezdívá Bible alkoholiků.

"Inscenace sklidila velký ohlas letos v březnu, když ji herci uvedli v Ústí nad Orlicí v budově nádraží, které mělo jít k zemi. Pomohla k jeho záchraně. Kvůli tomu jsme se rozhodli herce požádat, zda by vystoupili i na podporu nádraží v Havířově," řekla Lucie Chytilová ze sdružení Důl architektury. To bojuje za zachování architektonicky cenné havířovské nádražní budovy postavené v bruselském stylu.

Členové sdružení usilují zejména o to, aby byla budova prohlášena kulturní památkou. To už ale ministerstvo kultury zamítlo.

Vestibul vlakového nádraží v Havířově.

Vizualizace předpokládané budoucí podoby havířovského nádraží.

Havířovská nádražní výpravní budova v roce 1984.

"Brzy podáme návrh na zahájení přezkumného řízení. Přiložíme k němu i názory dvou významných architektů profesorů Ivana Rullera a Jiřího Suchomela, kteří se vyslovili pro zachování havířovského nádraží," uvedl další z členů sdružení Důl architektury Adam Guzdek.

České dráhy a město Havířov nicméně mají o budoucnosti nádraží jiné představy – chtějí ho z velké části zbourat a postavit novou, menší nádražní budovu.

"Nic se nemění, nádraží chceme přestavět"

Jak sdělil náměstek havířovského primátora Eduard Heczko, dnešní divadelní představení na nádraží vedení města chápe jako způsob svobodného vyjádření názoru, ať kladného, či záporného. "V zájmu města je, aby nádraží i prostor před ním byl co nejdříve zkulturněn, opraven, přestavěn," řekl Heczko.

Mluvčí Českých drah Kateřina Šubová podotkla, že o středeční inscenaci na nádraží zástupci drah vědí. "Neznamená to však, že bychom změnili názor a přehodnocovali své rozhodnutí o rekonstrukci nádraží," dodala.

Představení, které ve středu 10. října od 19 hodin herci v čele s osobnostmi jako Jan Fišar či Tomáš Jirman uvedou, je podle Lucie Chytilové asi jediná možnost, jak na situaci nádraží, které má být úředně zdemolováno, upozornit.

Hra o utopení Ruska v moři alkoholu a o bezvýchodnosti žití člověka v posttotalitních režimech Evropy zabodovala třeba na Festivalu divadel Moravy a Slezska v Českém Těšíně.

,