Herečka Zdeňka Žádníková s manželem stojí za projektem zařízení pro 120 pacientů s Alzheimerovou chorobou v Karviné-Darkově. Na snímku manželé Žádníkovi v roce 2011.

Herečka Zdeňka Žádníková s manželem stojí za projektem zařízení pro 120 pacientů s Alzheimerovou chorobou v Karviné-Darkově. Na snímku manželé Žádníkovi v roce 2011. | foto: Lenka Hatašová , iDNES.cz

Lázně ožijí i díky herečce Žádníkové. S manželem otevřou domov pro seniory

  • 6
V historické léčebně Lázní Darkov v Karviné vznikne zařízení pro sto dvacet pacientů s Alzheimerovou chorobou. Za projektem stojí Radek a Zdeňka Žádníkovi.

Až sto dvacet lůžek pro pacienty s Alzheimerovou chorobou i dalšími formami demence a pětaosmdesát pracovních míst slibuje projekt nového zařízení sociálních služeb, které vznikne v historické léčebně Lázní Darkov v Karviné.

Stará část lázní je už rok a půl uzavřená kvůli nedostatku klientů. Změnit se to má už brzy i díky herečce Zdeňce Žádníkové a jejímu manželovi Radkovi. Jak zjistila MF DNES, právě oni stojí za projektem Domova Alzheimer.

Vedení karvinských lázní sice už před měsícem prozradilo, že léčebnu upravuje pro potřeby soukromé společnosti, která si chce budovu od března pronajmout a starat se v ní o klienty s Alzheimerovou chorobou, na přání firmy ale odmítlo sdělit, o koho jde.

Léčebna v Lázních Karviná-Darkov.

A tajnosti okolo provozovatele budily pochybnosti. Podle MF DNES do Darkova míří společnost DA Corporation s. r. o., jejímž výkonným ředitelem je Radek Žádník, manžel známé herečky Zdeňky Žádníkové.

Žádost ještě nepodali

Oba jsou také ve statutárních orgánech letos založených obecně prospěšných společností Domov Alzheimer Darkov a Domov Alzheimer Roztoky u Prahy.

Na přímý dotaz redakce potvrdili zájem o vybudování domova v Darkově nejen zástupci zmíněné společnosti a karvinských lázní, ale také zástupci Moravskoslezského kraje, který ve finále rozhodne o tom, zda provoz domova v Karviné povolí.

"Lázně dokončují úpravu léčebny v Darkově. Začátkem března ji předají do pronájmu společnosti Domov Alzheimer," uvedla mluvčí Lázní Darkov Eva Kijonková.

"Zástupci společnosti Domov Alzheimer Darkov o. p. s. u nás byli na několika neformálních konzultacích, ale oficiální žádost o registraci sociálního zařízení dosud nepodali," sdělil šéf krajského odboru sociálních věcí Daniel Rychlik.

Před zahájením bude den otevřených dveří

Dodal, že pokud se tak stane, zaměstnanci odboru prověří, zda žadatel splňuje všechny náležitosti pro poskytování kvalitní a bezpečné sociální služby, a rozhodnou do šedesáti dnů. Z toho je ale patrné, že první klienti se do nového domova určitě nebudou moci stěhovat v březnu a nejspíš ani v dubnu.

To připouští i Radek Žádník. "My nemáme důvod nic tajit, ale chtěli jsme poskytnout informace až ve chvíli, kdy bude vše nachystáno. Zatím jsme v procesu přípravy. K prvnímu březnu máme převzít léčebnu v Darkově, poté ji vybavíme polohovacími lůžky i dalším mobiliářem a souběžně s tím budeme absolvovat registrační procedury, na kterých už začínáme pracovat."

Žádník počítá s tím, že v dubnu nebo květnu uspořádají den otevřených dveří pro případné klienty a jejich rodiny. Cena za měsíční pobyt podle něj ještě není stanovená. "Bude záležet na výsledcích jednání s pojišťovnami a dalších okolnostech, pohybovat se ale bude výrazně pod částkou dvacet tisíc korun."

Nebude pod jednou střechou mnoho klientů?

Radek Žádník podotkl, že zatímco v Roztokách u Prahy budují domov pro šedesát klientů s demencí, v Darkově jich bude dvojnásobek. A právě plánovaný vysoký počet tamních lůžek byl kromě utajování darkovského provozovatele dalším důvodem k pochybnostem některých lidí.

"Mám příbuzného s demencí a zabývám se projektováním pro seniory už dost dlouho na to, aby mi byl tento projekt přinejmenším podezřelý. Ten, kdo tvrdí, že se bude starat o sto dvacet takto nemocných lidí pod jednou střechou, neví, o čem mluví," napsal redakci muž, který si nepřál zveřejnit jméno.

S tím ale Žádník nesouhlasí. "Není to nic výjimečného. Například na okraji Prahy je specializované zařízení se stopětapadesáti lůžky. Více než sto dvacet lůžek má také další zařízení na Plzeňsku. Obdobná centra pro seniory s demencí existují i v Německu a dalších zemích," vysvětlil Radek Žádník s tím, že o kvalitě zdravotní péče nerozhoduje množství klientů, ale záleží na počtu a kvalitě personálu. "V Darkově budeme mít pětaosmdesát zaměstnanců, především kvalifikovaných sester a ošetřovatelů," dodal Žádník.