Vizualizace hráze přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku.

Vizualizace hráze přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku. | foto: Povodí Odry

Hlasujme znovu o přehradě, vyzývají někteří lidé z Nových Heřminov

  • 0
Napětí kolem chystané přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku sílí. Dost lidí je stále proti ní, jiní ale usilují o změnu oficiálního postoje. Vyzývají proto, aby se konalo nové referendum. V prvním v roce 2008 občané vodní dílo odmítli.

Je to bitva. I mezi místními obyvateli.

Zatímco heřminovští zastupitelé trvají na tom, že nádrž, která je součástí plánovaných protipovodňových opatření na horní Opavě, nechtějí, a zdůrazňují, že tento postoj si zvolili i lidé v roce 2008 v referendu, ve vsi sílí i opačný názor.

Místní v těchto dnech dostali do schránek dopis. Obyvatel Jiří Pavelka je žádá, aby dali souhlas ke konání nového referenda a v něm dali najevo, že si uvědomují, že vznik přehrady je fakt a že by obec oproti nynější údajné nečinnosti zastupitelstva měla využít šance pro rozvoj a začít rozhodovat až o stovkách milionů, které může získat od státu třeba na rozvoj cest, sportovišť nebo turistiky.

Přehrada. Ano, či ne?

"Celý ten záměr je zatím v plenkách. V tuto chvíli jsme pouze roznesli lidem do schránek dopis, ať mají o čem přemýšlet," říká Jiří Pavelka.

Obec potřebuje vyšší garance

Dodal, že aby se nové referendum konalo, muselo by s ním souhlasit více než třicet procent oprávněných voličů v obci.

Pavelka o vyhlášení nového referenda už před časem žádal zastupitele. Ti ale řekli, že oni sami ho vyhlásit nemohou.

"Vyhlášením nového referenda bychom popřeli výsledek referenda původního," vysvětlil starosta Nových Heřminov Radek Sijka s tím, že druhou možností, jak referendum v obci vyvolat, je cesta "zdola", na základě podnětu některého z obyvatel, což se nyní děje. Odpor zastupitelů vůči plánované přehradě přitom zůstává nezměněn.

Podle starosty je za snahou o vyhlášení nového referenda trochu mylná představa, že pokud obec oficiálně kývne na přehradu, Povodí Odry následně zahrne ves penězi. "K zárukám o rozvoji obce ale potřebujeme vyšší garance, minimálně na úrovni ministerstva zemědělství," říká Radek Sijka s tím, že zástupci obce pokládají za samozřejmé, že pokud budou v obci v souvislosti se stavbou přehrady zničeny například některé nemovitosti, tak je stát vsi adekvátně nahradí.

Stát plánuje i úpravy koryta a stavbu poldrů

Podle Jiřího Pavelky ale nyní zastupitelé nepracují ve prospěch rozvoje obce, neboť na jakékoli rozumné návrhy říkají ne.

Kromě přehrady za 1,9 miliardy korun plánuje stát v povodí Opavy i další asi dvě desítky menších projektů protipovodňové ochrany za celkem 3,6 miliardy korun.

Mezi nimi bude třeba zvýšení kapacity koryta, stavba suchých nádrží na zachycení vody i další úpravy v korytě. Tato opatření bez přehrady by dle vedení Heřminov stačila k ochraně vůči záplavám. Dle státu je ale nádrž nutná.

Podívejte se do Nových Heřminov: