Členové Hnutí Duha Jeseníky denně označí přibližně šest kilometrů tras na...

Členové Hnutí Duha Jeseníky denně označí přibližně šest kilometrů tras na Podkarpatské Rusi. | foto: archiv Hnutí Duha Jeseníky

Nadšenci jezdí na Podkarpatskou Rus každý rok. Značí tam turistické trasy

  • 18
Díky iniciativě dobrovolníků z Hnutí Duha Jeseníky jsou hory na Podkarpatské Rusi bezpečnější a návštěvníci se tady mohou lépe orientovat. Parta nadšenců na Ukrajině totiž značí turistické trasy. Týdně zvládne označit okolo 70 kilometrů.

Hnutí Duha Jeseníky vzniklo před deseti lety, aby zachránilo kostel svatého Jiří v Pelhřimovech na Bruntálsku. Vzhledem k tomu, že zakladatel této organizace Ivo Dokoupil je zároveň značkařem Klubu českých turistů, vznikla později další iniciativa. A sice obnova turistického značení na Podkarpatské Rusi.

„Začali jsme v roce 2008 páteřními trasami vedoucími po takzvané Karpatské magistrále od slovenských po rumunské hranice,“ uvedl předseda Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil s tím, že tento projekt finančně zaštítilo ministerstvo zahraničních věcí.

„Jednalo se o hřeben dlouhý asi 360 kilometrů. Později jsme začali dělat označení i na jiných trasách, takže v současnosti máme označeno přibližně 1 400 kilometrů tras na Podkarpatské Rusi, což odpovídá délce tras v okresu Bruntál,“ porovnal Dokoupil.

„Na Ukrajině je však příroda úplně jiná. S tou u nás se vůbec nedá porovnat. Je divoká a velmi řídce osídlená, takže když se tam člověk ztratí, může mu trvat i dva dny, než se dostane do civilizace,“ upozornil.

Díky této iniciativě Hnutí Duha Jeseníky se tak stávají turistické trasy na Podkarpatské Rusi bezpečnější.

„Při značení se držíme cest, které využívají místní. Ať už jde o lesáky, či sběrače borůvek. Vybíráme optimální trasy, které jsou dobře průchodné,“ popsal Dokoupil.

„Spolupracujeme s místní horskou službou, které naše značení pak i pomáhá při záchranných akcích. Na polninách totiž uvádíme i souřadnice GPS, takže pokud se někdo dostane do potíží, může záchranářům nebo svým známým zavolat a říct, kde přesně se nachází,“ doplnil.

Vznik map přivítali mimo jiné ukrajinští hoteliéři

Kromě značení začalo Hnutí Duha Jeseníky vydávat také turistické mapy, protože ani ty doposud na Ukrajině neexistovaly.

„Není to tam jako u nás, kdy člověk vystoupí z vlaku a hned na nádraží vidí velikou mapu, podle které se může zorientovat, kde přesně je,“ poznamenal Ivo Dokoupil.

U nás má navíc turista možnost koupit si v informačních centrech mapu, kterou zrovna bude potřebovat. „Na Ukrajině nebyly ani trasy, ani mapy, to vše jsme tam museli vybudovat. Naši aktivitu vítají především hoteliéři, kteří si mapy kupují, protože ví, že je o ně mezi jejich hosty zájem,“ řekl.

Díky mapám jsou hosté různých ubytovacích zařízení ochotní zůstat v daném místě delší dobu. Mohou si naplánovat více výletů, které si rozvrhnou do několika dní. V minulosti v ukrajinských horách značení nikdo nepostrádal, jelikož na túry vždycky chodívaly pracovní skupiny, které vždy vedl průvodce, který danou oblast dobře znal.

„To se změnilo po roce 1990, kdy lidé začali chodit na hory sami, takže bylo třeba začít řešit značení a mapy,“ podotkl Dokoupil.

Členové Hnutí Duha Jeseníky se tak každoročně na jaře a na podzim vydávají na Podkarpatskou Rus, aby zjistili, které trasy by bylo dobré označit. Na základě toho pak pořádají týdenní značkařský tábor, kterého se účastní přibližně třicítka dobrovolníků.

„Je třeba říct, že všichni jedou na Podkarpatskou Rus na vlastní náklady. Tam posléze celý týden značkují vytipované úseky. Není to jednoduché, protože každý strom se musí očistit a upravit tak, aby na něm byla značka dobře vidět,“ řekl Ivo Dokoupil s tím, že dva až tři lidé označí denně zhruba šestikilometrový úsek.

„Pak se totiž zase musí vrátit do tábora, aby se najedli, odpočinuli si a vyspali se. Druhý den se do značení mohou pustit znovu. Za týden takto označíme šedesát až sedmdesát kilometrů tras. Ke konci už takřka necítíme nohy ani ruce,“ pokračoval.

Zatím nenašli nikoho, kdo by turistické značení obnovoval

V českých horách se turistické značení obnovuje každé tři roky. Hnutí Duha Jeseníky by chtělo stejným způsobem udržovat značky také na Podkarpatské Rusi.

„Prozatím jsme ale nenašli vhodného partnera na ukrajinské straně, takže obnovu značení dělají naši lidé. Při značkařských táborech vždycky někteří vyznačují nové trasy a někteří obnovují už fungující značky,“ přiblížil.

Podkarpatská Rus představuje hodně atraktivní oblast. Proto se tam vydává i spousta Čechů, a to především v zimě.

„Jezdí tady za adrenalinovými zážitky, ale musí být skutečně obezřetní. Jsou tady totiž dlouhá sněhová pole, kde může člověk strhnout lavinu. Pokud se dostane pod ni, musí ho někdo do půlhodiny vytáhnout, jinak se udusí,“ upozornil Ivo Dokoupil.

„Přitom tamní příroda je tak odlehlá, že může trvat i celý den, než se na místo dostanou záchranáři,“ varoval.