Čtvrtého prosince soud svěřil holčičku do péče babičky. K přesunu dítěte už ale...

Čtvrtého prosince soud svěřil holčičku do péče babičky. K přesunu dítěte už ale nedošlo, za čtyři dny zemřelo. | foto: Archiv

Holčička zemřela dřív, než se dostala k babičce. Úřad o hrozbě věděl

  • 137
Začátkem loňského prosince zemřela na následky těžkého zranění rok a půl stará holčička z Frýdecko-Místecka. Z jejího příběhu mrazí. Smrtelná zranění jí podle policie způsobila matka. Několik lidí přitom upozorňovalo úřady, že dívce hrozí nebezpečí.

Teprve osmnáctiletá žena nyní čeká ve vazební věznici na ortel soudu. Za smrt svého rok a půl starého dítěte jí hrozí maximálně osm let za mřížemi.

Otázkou je, zda musela dívenka umřít. Podle některých svědků mohlo být všechno jinak, kdyby včas zasáhly odpovědné pracovnice frýdecko-místecké sociálky.

Na ně teď podala trestní oznámení devětatřicetiletá Monika, která loni po několik týdnů o děvčátko pečovala, když se o něj jeho matka odmítla starat. Byla to také ona, kdo sociální pracovnice upozornil, že dívence hrozí nebezpečí.

Policie se případem začala zabývat

Sociálku spolu s ní kontaktoval rovněž někdejší přítel matky David (redakce má k dispozici celá jména obou svědků).

Jak a o čem v případu rozhodoval soud

Okresní soud ve Frýdku-Místku svěřil dívenku 4. prosince 2013 do péče její babičky, která k tomu podala podnět. Ovšem ještě než rozsudek nabyl právní moci, převezla žena své dítě ke svému novému příteli.

O dva dny později dceři podle policie ublížila natolik, že holčička 8. prosince v nemocnici zemřela. Na dotaz redakce, proč bylo dítě svěřeno do péče babičky, která o něj podle svědků dříve nejevila zájem a žila s agresivním mužem, místopředseda frýdecko-místeckého okresního soudu Petr Novák řekl, že při rozhodování proběhlo vše hladce.

"Ani jeden z rodičů proti tomuto rozhodnutí neprotestoval. Ze spisu vyplývá, že Orgán sociálně-právní ochrany dětí ve Frýdku-Místku případ opakovaně řešil, a to od loňského února, kdy matka a otec dítěte už spolu nežili ve společné domácnosti. Právě proto, že matka dítěte pak nějakou dobu pobývala s dítětem u svých rodičů, bylo patrně i na popud OSPOD svěřeno do péče babičky," vysvětlil Petr Novák.

Společně s Monikou úřednicím řekli, že dívence jde o život, a žádali, aby sociálka holčičku matce odebrala. Shodně tvrdí, že se závažnou výzvou na úřadě nepochodili.

Další záchranu mohl pro dívku v závěru roku znamenat rozsudek Okresního soudu ve Frýdku-Místku, který dítě svěřoval do péče babičky. Svědci případu se tomu sice divili, protože babička podle nich o dítě nejevila zájem, nicméně na jejich případné obavy už stejně nedošlo.

Než rozsudek ze 4. prosince nabyl právní moci, děvčátko bylo u matky. A u ní také za pár dní zemřelo. Policie se trestním oznámením Moniky zabývá. Frýdecko-místecká sociálka k případu mlčí. Okresní soud ve Frýdku alespoň přiznává, že úřad se například několikrát zabýval tím, kdo by měl o dívku pečovat:

"Orgán sociálně-právní ochrany dětí ve Frýdku-Místku případ opakovaně řešil, a to od loňského února, kdy matka a otec dítěte už spolu nežili ve společné domácnosti," uvedl místopředseda soudu Petr Novák.

Prosila o nocleh, tři měsíce se pak neukázala

Na prahu Moničina domu v Žabni na Frýdecko-Místecku se matka i s dítětem objevila 21. března v deset hodin večer.

"Přišla s tím, že ji i s dítětem vyhodili z domu a nemají kde přespat. Další den mě prosila, ať jí pohlídám malou, že si musí něco zařídit. Odešla a z půldne se staly tři měsíce, po které dítě u nás zůstalo. Za tu dobu se objevila jen párkrát. Většinou telefonovala a stále se vymlouvala, že hledá bydlení," popisuje Monika a dodává, že o miminko se začala starat celá její rodina.

"Byl to takový brouček, který nikdy nezaplakal. Dokázala si hrát celé hodiny sama, sebehoupáním se uspávala. V sedmi měsících ale neseděla, problémy jí dělalo najíst se, dokázala jen pít," popsala svědkyně.

Když se matka znovu delší dobu v Žabni neukázala, začala po ní Monika pátrat na vlastní pěst. A našla babičku dívenky.

"Když otevřela, řekla jsem jí, že mám její vnučku u sebe, a ptala se, co míní dělat. Řekla mi, že svou dceru s dítětem doma nechce," vzpomíná Monika.

Po nějaké době se matka opět objevila v Žabni. "Podle mě byla opilá nebo pod vlivem drog, tak jsem 21. května kontaktovala pracovnice sociálně-právní ochrany dětí na frýdeckém magistrátu a radila se, co mám dělat," líčí Monika. Sociální pracovnice jí řekla, že bude kontaktovat babičku holčičky. Ta si ještě týž den děvčátko převzala.

Další člověk, další příběh

Podobné zkušenosti jako Monika měli i další lidé. V rodině paní Evy se matka objevila poprvé v dubnu, kdy ji přivedl představit syn David.

"Zpočátku na nás působila celkem příjemně a dítě bychom klidně přijali. Netrpíme žádnými předsudky. Když pak přijela s malou, vysvětlila, že rekonstruuje byt, takže nemá s dítětem kde být. Zarazilo mě ale, že dítě je jen na Sunaru a že se v tom věku vůbec nestaví na nožičky."

Eva si spolu se synem děvčátko zamilovala. "Spala se mnou v posteli, ale v noci sebou strašně cukala, takže moje podezření, že je něco špatně, jen rostlo," dodává.

David se nakonec s matkou dívenky rozešel, ale o děvčátko se i dále často staral. "Dokonce o ni pečoval v bytě rodičů své někdejší přítelkyně, ale jen tehdy, když nebyl její otec doma. Ten byl totiž často opilý, řádil a policie ho opakovaně odvážela na záchytku," popsala Eva.

Davidovi bylo už v té době jasné, že se matka není schopna o dítě postarat. "Kupoval jsem jí nejen jídlo, ale i oblečení. Musel jsem to ale vždycky narafičit tak, aby nevěděla, že je to ode mě. Nepřijala by to totiž," dodává David.

Redakce má svědectví i dalších lidí, u kterých matka malou dcerku nechávala, často i týdny, a všichni říkají víceméně totéž.

Bezdomovci, nezájem, zranění, sociálka...

Monika a další svědci tvrdí, že ženu na jaře běžně vídali v Místku, většinou v okolí parčíku v ulici Pionýrů, u řeky nebo v blízkosti hospody U Rady. Děvčátko údajně vždy leželo nebo sedělo v takzvaném vajíčku ve společnosti neznámých lidí, povětšinou bezdomovců.

"Jednou jsem je potkala ve městě a matka holčičky byla opilá. Někdy v říjnu jsem ji pak viděla znovu v doprovodu jiné ženy a všimla jsem si, že holčička má na hlavě čerstvou krvácející ránu," vypráví Monika, která tehdy spolu se svou dcerou a bývalým přítelem ženy Davidem navštívili sociálku.

"Osobně jsem tam řekla, že se obáváme o zdraví a život dítěte, a žádali jsme, aby miminko matce odebrali, ale přístup pracovnice byl spíše laxní," zdůrazňuje Monika. Nezájem sociální pracovnice potvrzuje i David.

"Pamatuji si, že paní ze sociálky nám řekla, že tam má sto lidí denně a nemá na nás čas," vzpomíná čtyřiadvacetiletý muž.

... a nakonec trestní oznámení

Minulý týden podala Monika na frýdecko-místeckou sociálku trestní oznámení.

"Myslím, že jsem nebyla jediná, kdo na situaci dítěte úřady opakovaně upozorňoval. Pracovnice sociálky podle mého názoru neudělala vše pro to, aby byla holčička včas odebrána z péče své matky. Myslím si, že rychlejší postup úřadu mohl tragédii zabránit," uvádí v trestním oznámení mimo jiné Monika.

Frýdecko-místecká sociálka, kterou autorka textu kvůli tomuto případu dvakrát kontaktovala, mlčí a tvrdí, že jí zákony neumožňují, aby se k věci vyjádřila.

"Bohužel sociální pracovnice jsou vázány mlčenlivostí a nesmí k případu podávat nikomu žádné informace. Výjimkou je pouze Policie ČR a soud. Proto se nám těžko obhajuje jejich práce, mlčenlivost nám svazuje ruce, i když by nám více vyhovovalo bránit se a sdělit jasná fakta. Učinit tak nemůžeme, sociální pracovnice by se tím vystavily postihům za porušení zákona, který vede zejména k ochraně klientů orgánu sociálněprávní ochrany dětí," napsala v e-mailu mluvčí frýdecko-místecké radnice Jana Matějíková.

Blíže specifikovat případ nechtěla ani policie. "K činnosti policistů územního odboru Frýdek-Místek je možné sdělit, že prověřují informace, které se týkají práv osoby mladší patnácti let. S ohledem na citlivost věci a s odkazem na trestní řád a další příslušné právní normy nelze v této chvíli uvést bližší či doplňující informace," uvedla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.