Fenomenální malíř Bohumil Kubišta a další autoři českého moderního umění...

Fenomenální malíř Bohumil Kubišta a další autoři českého moderního umění počátku 20. století lákaly do Ostravy tisíce lidí. (3. ledna 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Honem na Kubištu. Lidé se hrnuli do Ostravy na závěr mimořádné výstavy

  • 0
Ještě na poslední chvíli chtěly stovky lidí o víkendu navštívit mimořádnou výstavu Zářivý krystal v ostravském Domě umění, která mapuje zejména dílo malíře Bohumila Kubišty.

V sobotu bylo na významného představitele českého moderního umění zvědavo 746 návštěvníků a v neděli, poslední den výstavy, jen do patnácté hodiny přišlo sedm stovek lidí. Otevřeno bylo přitom do dvaceti hodin.

„Celkově se dostaneme přes dvacet tisíc návštěvníků, čímž se výstava sice nevyrovná například výstavě obrazů Jana Zrzavého, ale považujeme ji za velmi úspěšnou,“ reagoval ředitel Domu umění Jiří Jůza.

Bohumil Kubišta (1884 - 1918)

Český malíř, grafik a teoretik umění se narodil 21. srpna 1884 ve venkovské rodině ve Vlčkovicích u Hradce Králové.

Původně studoval od roku 1903 na uměleckoprůmyslové škole, o rok později přešel na pražskou Akademii. Jeho rané práce byly inspirovány Vincentem van Goghem, Edvardem Munchem a Paulem Cézannem.

Ve studiu pokračoval ve Florencii na Reale Instituto di Belle Arti a později i v Paříži, kde se mimo jiné setkal s Picassem.

V letech 1907 a 1908 vystavoval se skupinou Osma, kterou pomáhal spoluzakládat. V letech 1911 a 1912 Kubišta vystavoval v Berlíně na známé výstavě Neue Sezession.

Po roce 1910 začal pracovat na prvních tematicky kubistických dílech. Poté se seznámil s futurismem.
Během války, kdy sloužil jako důstojník u dělostřelectva, se jeho tvorba přiblížila fauvismu.

Jeho kubistické kompozice pak vycházely z racionálního propočtu a konstrukce.

Zemřel 27. listopadu 1918 v Praze na španělskou chřipku.

V neděli večer doplnila mluvčí galerie Kateřina Naarová, že výstavu navštívilo celkem 22 980 lidí a stala se tak jednoznačně nejnavštěvovanější akcí v roce 2014.

Přitom měsíc od říjnové vernisáže to vypadalo na rekord a návštěvnost přes třicet tisíc, organizátoři dokonce museli přidávat termíny pro školní prohlídky.

„Jenže advent a vánoční svátky na zájmu lidí hodně ubraly. To galerie prohrávala s nákupními centry. Až zase poslední víkend byl obrovský zájem,“ vysvětlil ředitel. Prodloužení výstavy není kvůli smlouvám o zapůjčení obrazů možné.

Pořadatelé také vyzkoušeli několik novinek. Tu zřejmě nejzásadnější byla změna termínu. Zatímco dříve Galerie výtvarného umění nasazovala tak mimořádné výstavy nejčastěji od prosince do konce února, nyní od října do začátku ledna.

„Někteří byli překvapení a mohlo se stát, že výstavu nestihli, protože plánovali, že přijdou někdy v lednu či únoru. Ale osvědčilo se nám to například právě u škol, které měly více prostoru pro návštěvu,“ uvedl ředitel Jůza.

Do Ostravy mířili zájemci o umění také ze zahraničí. „Líbí se mi, jak se Kubištovo dílo proměňuje, jak si hraje s barvami,“ komentoval Günter Menssen z německého Hamburku.

Také Taťána Kociánová z Dobré na Frýdecko-Místecku byla výstavou nadšená. „Začala jsem na ČT art sledovat komentované výstavy, a proto jsem si Kubištu nemohla nechat ujít,“ řekla. Spokojení byli také manželé Miloslava a Jan Lotkovi z Frýdku-Místku. „Byl to velký zážitek. O umění spolu hodně rozmlouváme a teď tedy máme o čem,“ smáli se.

Co také obsahuje návštěvní kniha

Velmi zdařilá výstava. nepolevovat a pokračovat v podobném výstavnictví.

Do Kubištova rodiště, Vlčkovic u Hradce Králové, odvážíme zprávu o skvělé výstavě.

Na výstavy do Ostravy přijíždíme až z Blanska a nikdy nejsme zklamaní.

Chtěla bych být k obrazům blíže, nejen 30 cm.

Prodávejte bagety. Máme hlad. (dětské písmo)

Obrazy krásné, koncepce tristní.

Ostrava lepší než Praha!

Galerie výtvarného umění ukázala i další známé autory moderního umění, například Emila Fillu, Jana Zrzavého nebo Františka Muziku. Přiblížila i Kubištův odkaz v díle současných tvůrců.

„Tým kurátorů ostravské krajské galerie a Národní galerie v Praze pod vedením historika umění Karla Srpa pracoval na realizaci projektu více než dva roky. Podařilo se vyjednat zapůjčení téměř všech Kubištových děl z galerií i soukromých sbírek celé České republiky, a tak po více než dvaceti letech od poslední Kubištovy retrospektivy v Národní galerii měla veřejnost opět šanci obdivovat v nebývalé šíři tvorbu malíře, který je označován za Jana Křtitele českého moderního malířství,“ uvedla mluvčí Naarová.

Prezentováno bylo celkem 223 uměleckých děl 46 autorů, z toho přibližně 130 prací Kubištových, přičemž vystavená díla byla zapůjčena z více než čtyř desítek galerií i od soukromých zapůjčitelů.