Cameron Kerry na Mírovém náměstí v Horním Benešově na Bruntálsku. (14. října

Cameron Kerry na Mírovém náměstí v Horním Benešově na Bruntálsku. (14. října 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Horní Benešov přivítal Kerryho. Ne ministra, zatím jeho bratra

  • 10
Takovou návštěvu Horní Benešov, městečko na Bruntálsku, snad nikdy nepřivítal. Do podhůří Jeseníků přijel Cameron Kerry, bratr ministra zahraničí USA, aby poznal místa, kde před více než sto lety žili jeho předci. A přečetl dopis bratra Johna, který prý do Horního Benešova také někdy přijede.

Pradědeček Benedikt Kohn, jak se Kerryové původně jmenovali, pracoval v  Horním Benešově jako sládek. Dědeček Fritz Kohn se narodil v květnu 1873 a pracoval jako prokurista továrny nedaleko Vídně. Jenže větší štěstí své rodiny spatřoval za mořem. Proto si nechal úředně změnit příjmení na Kerry a v roce 1905 odcestoval za lepším životem do Spojených států.

Horní Benešov za časů Kerryho dědečka. Žil v domě vpravo zcela dole.

John Kerry se o svých předcích ze střední Evropy dozvěděl v době své prezidentské kandidatury v roce 2004. Horní Benešov mu dokonce udělil čestné občanství a pozval ho, leč Kerry se nikdy neozval.

Učinil tak nedávno až jeho bratr, právník Cameron Kerry, který se rozhodl pátrat po kořenech svého rodu. V pátek přiletěl i s manželkou do Prahy, kde získal řadu poznatků o části židovské rodiny, kterou zdecimoval nacistický holokaust. A v pondělí dorazil do Horního Benešova. Tam na něj na Mírovém náměstí čekaly asi tři stovky lidí.

Horní Benešov se dočkal

"Děkuji za milé přijetí. Jsem rád tam, kde žili mí předci," řekl Kerry. Pak se jal odmazat rodinný rest a přečetl dopis svého slavnějšího bratra Johna. Ten poděkoval za čestné občanství, které tak přijal, a slíbil, že pokud mu jeho náročný program dovolí, tak do České republiky i na Bruntálsko určitě také přijede.

"Já jsem tedy poprvé, ale věřím, že ne naposledy," dodal Cameron Kerry.

Lidi, kteří na náměstí přišli, americká návštěva těšila. "Možná by mohl v nějaké restituci požádat o pozemek, kde stál rodný dům jeho předků, nebo ho koupit," zamýšlel se sedmasedmdesátiletý muž.

Americký ministr zahraničí John Kerry.

Dům totiž už dávno nestojí. Místní historik Rudolf Grygar Kerrymu ukázal na zahradě v sousedství někdejšího pivovaru přibližné základy domu, ve kterém Kohnovi žili.

Kerry dále zasadil pamětní lípu, v místní škole otevřel jazykovou učebnu a setkal se s historiky, podnikateli a zástupci židovské obce. Večer odjede do Olomouce.

Od města dostal výpis z matriky dokládající život Kohnů v Horním Benešově a dojatý přijal ozdobnou lahev s půdou kraje jeho předků. "To jistě ukážu celé naší rodině, Horní Benešov už zůstane s námi," řekl.

Rod šéfa americké diplomacie Johna Kerryho má kořeny v Horním Benešově na Bruntálsku.

Rod šéfa americké diplomacie Johna Kerryho má kořeny v Horním Benešově na Bruntálsku.

,