Proti snižování platů demonstrovali horníci už v září. Tehdy se závěr demonstrace vymknul kontrole a horníci zaútočili na někdejší budovu ředitelství OKD. | foto: MAFRA

Horníci v referendu rozhodli: šachty mohou jít do stávky

  • 575
Horníci na Karvinsku a na Dole Paskov odmítli návrh podoby kolektivní smlouvy, předložený manažery OKD. Zároveň v referendu souhlasili s možnou stávkou.

"Hlasování se účastnilo přes 60 procent zaměstnanců a se stávkou souhlasilo přes 90 procent zúčastněných zaměstnanců. Byly tedy splněny veškeré podmínky zákona o kolektivním vyjednávání a odborové organizace jsou oprávněny v souladu s tímto zákonem vyhlásit stávku," stojí v oznámení, vyvěšeném odboráři.

"Proti našemu návrhu se v referendu postavilo zhruba 61 procent z celkového počtu zaměstnanců OKD," reagoval na výsledek hornického plebiscitu mluvčí společnosti OKD Marek Síbrt.

"Výsledek vnímáme spíše jako vyjádření celkové frustrace zaměstnanců ze současné situace než jako vyjádření se ke konkrétnímu návrhu, který jsme předložili," dodal mluvčí.

Stávka vůbec nemusí začít

Fakt, že se horníci v OKD rozhodli nepřijmout návrh podoby kolektivní smlouvy a hlasovali pro stávku ale neznamená, že se práce na šachtách v každém případě zastaví.

I nadále mohou probíhat jednání, stávku berou i odboroví předáci jako krajní možnost.

"V referendu se rozhodovalo nejen o platnosti kolektivní smlouvy na roky 2014 - 2018, ale hlavně o mzdové části, o níž se jednalo pouze na rok 2014," vysvětlil na internetových stránkách hornických odborů předseda hornických odborů Dolu Darkov Luděk Procházka ještě předtím, než byly známy výsledky referenda.

"Pokud by byla většina pro stávku ještě neznamená, že by se hned stávkovalo. Jednalo by se dál o finančních podmínkách. Stávka se zatím nepřipravuje, ani hodinová ani žádná jiná. Stávka je krajní mez," dodal Procházka.

Že se stávka neuskuteční doufá i mluvčí OKD Marek Síbrt. "Výsledky nutně neznamenají, že bude stávka. Odbory k ní pouze dostaly mandát," vysvětlil.

"Stále věříme, že se nám podaří při dalším jednání dosáhnout dohody i bez tohoto krajního prostředku. Určitě jsme připraveni bavit se o struktuře našeho návrhu," podal odborářům ruku k dalšímu jednání.

O kolektivní smlouvě se dohadují přes rok. Kvůli platům

Odboráři jednají s vedením OKD o podobě nové kolektivní smlouvy už více než rok. Hlavním jablkem sváru je způsob výpočtu platů.

Zatímco odboráři preferují zachování příspěvků na dovolenou a na Vánoce, což činí zhruba necelé dva platy navíc, OKD chce vázat výplatu odměn na plnění hospodářských výsledků.

"Na většině položek obsažených v kolektivní smlouvě jsme víceméně dohodnuti, v současnosti jde hlavně o podobu platů v příštím roce," řekl už dříve předseda hornických odborů Jaromír Pytlík.

"Třináctý a čtrnáctý plat (přídavek na dovolenou a Vánoce) má být nahrazen podílem zaměstnanců na hospodářském výsledku společnosti," vysvětluje návrh OKD na podobu platové doložky kolektivní smlouvy mluvčí OKD Marek Síbrt.

Myslíte, že by horníci měli kvůli svým platovým požadavkům vstoupit do stávky?

celkem hlasů: 1623

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 11. listopadu 2013. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 971
Ano
Ano 462
Je mi to jedno
Je mi to jedno 190

"Například při dosažení čistého zisku ve výši 900 miliónů korun v roce 2014 by byly zachovány průměrné mzdy na úrovni letošního roku. Při dosažení lepšího výsledku by byl bonus dále navýšen podle pravidel sjednaných v kolektivní smlouvě," dodal mluvčí OKD.

Problém, na nějž odboráři při jednání o smlouvě upozorňují ale je, že čistý zisk ve výši 900 milionů korun je při současné ekonomické situaci OKD spíše chimérou.

Pokud by horníci přišli o současné příplatky na Vánoce a na dovolenou, znamenalo by to podle Jaromíra Pytlíka zhruba sedmiprocentní propad mezd.

"Ze sedmatřiceti tisíc korun hrubého, což byla v roce 2012 průměrná mzda v OKD, by horníci najednou měli přibližně jednatřicet tisíc korun. To je pro nás neakceptovatelné," vysvětloval na konci září důvody odporu odborářů k návrhu OKD Jaromír Pytlík.

Podívejte se na zářijovou demonstraci horníků proti propouštění:

17. září 2013