Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: František Vlček, MAFRA

Karvinská hornická nemocnice škrtá plánované operace. Vydírá, tvrdí VZP

  • 3
Hornická nemocnice v Karviné vyškrtla z plánovaných operací pro zbytek letošního roku klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny. Důvodem jsou údajně nízké úhrady pojišťovny.

Pacienti Karvinské hornické nemocnice, kteří s bolestí čekají na plánovanou operaci páteře nebo výměnu kloubu, se za pár dní rozdělí na dvě skupiny s rozdílným postavením. Podle toho, u které jsou zdravotní pojišťovny.

Zatímco klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) čeká špatná zpráva, ostatní naopak dobrá.

„Dnes jsme rozeslali pacientům pojištěným u VZP vysvětlující dopis s omluvou, že musíme odložit jejich plánovanou operaci na příští rok,“ oznámil v pátek předseda představenstva a ředitel Karvinské hornické nemocnice Tomáš Canibal.

Naopak pro klienty jiných zdravotních pojišťoven, kteří čekají na stejné zákroky, mohou uvolněná místa v operačním plánu znamenat zkrácení čekací lhůty.

VZP: Chtějí více peněz na úkor ostatních

Soukromá nemocnice chce přerušit plánované operace páteře i výměny kolenních či kyčelních kloubů pro klienty VZP 16. listopadu. Omezení potrvá až do konce roku.

Dopis nemocnice pacientům VZP

Zástupci Hornické nemocnice zaslali pacientům VZP omluvný dopis s vysvětlením.

„Důvodem jsou nízké úhrady od VZP. Ujistili jsme její klienty, že jim najdeme nejbližší termín zákroku po Novém roce roce,“ říká Canibal.

Reakci pacientů, kteří na problém doplatí, zatím nikdo nezná, protože ani oni sami to ještě netuší. Zhruba dvě desítky lidí dostanou dopis i informací až příští týden.

Reakce VZP je ostrá. Podle mluvčího Oldřicha Tichého se nemocnice chová jako vyděračka. „VZP hradí Karvinské hornické nemocnici péči podle standardních úhradových mechanismů, tedy stejně jako jiným zdravotnickým zařízením. Karvinská nemocnice si tímto způsobem pouze snaží vymoci vyšší úhrady na úkor všech ostatních. Považujeme za neetické, že se při tom neštítí brát za rukojmí nemocné lidi,“ uvedl Tichý.

Podotkl, že VZP má na Karvinsku dostatek smluvních partnerů, kteří jsou připraveni se o pacienty postarat. „Tato zařízení nabízejí péči přinejmenším stejně kvalitní, ale mnohdy i kvalitnější než Karvinská hornická nemocnice,“ tvrdí mluvčí, ale odmítá jít do podrobností.

„Pokud by měl kdokoli z klientů VZP kvůli neochotě hornické nemocnice jakýkoli problém, ať se neváhá obrátit na naše pobočky. Zajistíme vše potřebné,“ dodal.

Ředitele Canibala reakce pojišťovny nepřekvapila. „Tak je to vždy. My mluvíme o voze, oni o koze. Domluva s nimi není žádná. Jednáme řadu měsíců třeba o tom, aby nám VZP umožnila nahradit loňský výpadek, kdy jsme v době rekonstrukce ortopedie nemohli poskytnout jejich klientům péči za 3 miliony korun. Rok končí a dodnes jsme se na ničem nedohodli,“ říká Canibal.

Akutní péče pokračuje, plánované operace nikoliv

Odmítá však nařčení, že nemocnice chce někoho vydírat. „Nejsme žádní vyděrači. Pravda je taková, že s jinými pojišťovnami nemáme problém. Ale pokud jde o VZP, v pátek jsme vyčerpali nasmlouvaný objem ambulantní péče na celý letošní rok ve výši necelých 28 milionů korun a úhradu lůžkové péče už jsme naplnili na 112 procent. Akutní péči budeme samozřejmě poskytovat dál všem bez rozdílu. Ale musíme pozastavit drahé plánované operace, které nám nikdo nezaplatí,“ dodal.

Mluvčí VZP na to reagoval stručně: „Ze strany vedení nemocnice nikdy nezazněl ani náznak upozornění na údajné problémy, na které nyní poukazuje.“

MF DNES oslovila všechny nemocnice v regionu. Mluvčí fakultní či městské nemocnice v Ostravě, ale i dalších zařízení shodně uvedli, že žádné pacienty neodmítají, ani neruší plánované operace, ani to nepředpokládají.

„V žádné z nemocnic skupiny AGEL v Moravskoslezském kraji, tedy v Nemocnici Podlesí, Vítkovické nemocnici ani v Podhorské nemocnici v Bruntále a Rýmařově v žádném případě pacienty neodmítáme a ani odmítat nebudeme,“ tvrdí například mluvčí zdravotnického holdingu Radka Miloševská.

Pacienti péči dostanou jinde

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek ubezpečil, že i všechny krajské nemocnice poskytují zdravotní péči v plném rozsahu.

„Pacienti všech zdravotních pojišťoven jsou přijímáni k plánovaným operacím dle rozpisu. Rušení či omezení péče se nepředpokládá. Pacienti VZP z Karvinska se mohou například obrátit na krajské nemocnice v Karviné-Ráji nebo v Havířově,“ uvedl Martinek.

Ladislav Václavec, kteří řídí krajské nemocnice v Opavě a Krnově, dodal, že pokud hrozí podobná situace jako v Karvinské hornické nemocnici, hned jednají s pojišťovnami.

„Navíc ale plánujeme výkony tak, abychom nemuseli termíny pacientům rušit. Raději se předem dohodneme na vhodnějším načasování,“ nastínil ředitel nemocnic.