Zaměstnanci OKD vycházejí po ranní směně z budovy dolu Paskov u Staříče na...

Zaměstnanci OKD vycházejí po ranní směně z budovy dolu Paskov u Staříče na Frýdecko-Místecku. (2. května 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Horníkům jdou na pomoc strojaři, nabízejí jim rekvalifikaci i práci

  • 7
Tisíc pracovních míst pro horníky nabízí zástupci automobilového průmyslu v Moravskoslezském kraji. Jedinou podmínkou je zvládnutí rekvalifikace na nové obory.

Situace horníků na trhu práce nemusí být tak zlá, jak se na první pohled zdá. Tři stovky pracovních míst navrhuje vytvořit vláda ve společnosti Diamo, plnou tisícovku zaměstnanců hledají jen firmy z Moravskoslezského kraje působící v automobilovém průmyslu. Tak vypadají první reakce na očekávaný pád společnosti OKD.

„V nejbližší době je ohroženo okolo čtyř tisíc pracovních míst, nejen v rámci OKD, ale i dodavatelských organizací. Právě těmto lidem nabízíme možnost rekvalifikace a zaměstnání, nabídka se týká až tisícovky pracovních míst,“ řekl Pavel Juříček za automobilový klastr.

Ten sdružuje 74 firem dodávajících díly a součástky pro automobilový průmysl. Právě ony v posledních měsících nejčastěji říkaly, že potřebují nové zaměstnance a nemohou je na pracovním trhu najít, přestože je jen v Moravskoslezském kraji více než sedmdesát tisíc nezaměstnaných.

A očekávané propouštění v OKD jim může paradoxně pomoci. Ovšem jen v případě, že zájemci o rekvalifikaci splní také zdravotní požadavky firem z automobilového klastru.

„Jen v Ostravě už nyní víme o nějakých 350 místech, na Frýdecko-Místecku jich je zhruba 50 a na Karvinsku je přes 150 volných míst, která by mohli rekvalifikovaní horníci obsadit,“ dodal Juříček.

Horníci, kteří by zamířili do automobilového průmyslu, by museli zvládnout zhruba měsíční rekvalifikaci. Podle cílového zařazení má pro ně automobilový klastr připraveny hned tři nabídky. Horníci se mohou rekvalifikovat na pozici operátor v automobilovém průmyslu, strojní mechanik nebo specialista.

Nejhůře jsou na tom v Dole Paskov

V nejhorší pozici jsou v současnosti lidé na Dole Paskov. Ten je podle insolvenčního návrhu nejohroženější částí OKD. Firma v něm chce ukončit těžbu ještě letos, nejpozději na začátku příštího roku.

Na Dole Paskov pracovalo na začátku února loňského roku 1 791 lidí, nejvíce z nich – více než 800 – ve věku mezi 40 až 50 roky.

„Na Paskově pracuje kolem 650 lidí, kteří mají odpracováno přes dvacet let na šachtě. Ti budou rekvalifikovatelní jen velice těžko,“ popsal situaci místopředseda Sdružení hornických odborů Rostislav Palička.

„Rekvalifikace by se mohly úspěšně týkat hlavně lidí, kteří mají na šachtě odpracováno zhruba do deseti let, to by se mohlo týkat přibližně 350 lidí. A k tomu jsou tady i lidé, kteří mají na šachtě odfáráno i více než čtyřicet let. A takových se rekvalifikace určitě týkat nebude,“ doplnil Palička.

Hlavní role odborů by podle Rostislava Paličky, který je zároveň také odborovým předákem právě na Dole Paskov, měla v nejbližších měsících spočívat hlavně v zajišťování závazků vyplývajících z kolektivní smlouvy.

„Kolektivní smlouva zaručuje v případě útlumu šachty sociální program, jenž právě zajišťuje pomoc horníkům, například co se možných rekvalifikací týče. Sociální program předkládaný ministry je poněkud jiný než ten, který nám zajišťuje kolektivní smlouva, proto se budeme muset starat, abychom lidem hlavně do začátku potřebné peníze zajistili,“ upřesnil Palička.

Kolektivní smlouva sice havířům zajišťuje nadstandardní podmínky při propouštění kvůli útlumu těžby, otázkou ovšem zůstává, zda na to firma bude mít.

Společnost OKD nemá dostatek peněz na případný útlum šachet

OKD ve výroční zprávě uvádí, a potvrdil to také generální ředitel Dale Ekmark, že firma sice má peníze na výplaty za duben, finance pro další věřitele už ale nemá. A stejně tak nemá dostatek peněz na případný útlum šachet. Podle dřívějších vyjádření si na něj chtěla vydělat provozem zbylých dolů. Většina z nich je ale ve ztrátě.

Podle insolvenčního návrhu má společnost OKD nejméně 650 věřitelů a coby ručitel bude muset splácet i dluhy své mateřské firmy, společnosti NWR.

„Podle interních propočtů se odhaduje, že předpokládaná výše závazků týkajících se útlumu hornické činnosti dosáhne přibližně 5,7 miliardy korun,“ píše se v insolvenčním návrhu s tím, že sociální náklady podle kolektivní smlouvy mohou přesáhnout 3,7 miliardy korun a náklady na technickou likvidaci by mohly dosáhnout dvou miliard. Tedy částek, které OKD v současnosti nemá. A při stávajících cenách uhlí ani hned tak mít nebude. Tudíž nemusí mít ani peníze na vyplacení odstupného.