Libor Uher na snímku z roku 2010

Libor Uher na snímku z roku 2010

Horolezec Uher zdolal další osmitisícovku, pokořil Broad Peak

  • 7
Libor Uher, pokořitel K2 z Frýdku-Místku, v pátek okolo poledne dobyl 8 047 metrů vysoký vrchol Broad Peak, dvanáctou nejvyšší horu světa. Na horu vystoupili spolu s novojičínským policistou Markem Novotným.

Uher je se svou expedicí v pohoří Karákorám.  "V poledne středoevropského času vystoupil Libor Uher a Marek Novotný na vrchol Broad Peak. V současnosti jsou už zpátky ve třetím výškovém táboře," řekla frýdecko-místecká mluvčí Jana Matějíková. "Jsme strašně unavení, ale šťastní, že jsme to zvládli, řekl mi Libor po dobytí vrcholu s tím, že by se zítra měli vrátit do základního tábora," dodala.

„Jsme v C3, 7 000 metrů. 14 hodin non stop sprintu do vrchu,“ napsal Libor Uher ve své čtvrteční zprávě z expedice. Kvůli povětrnostním podmínkám musela výprava vystoupat na vrchol co nejdříve.
 
„Podle nejnovější předpovědí má být od 27. 7. zhoršené počasí. Takže nechceme, aby nám ujel vlak, a startujeme do C2... Tedy startujeme na náš pokus o vršek. Nemáme na výběr,“ napsal už ve středu důvody, proč členové expedice svůj pokus urychlili.
 
Do pákistánského pohoří Karákorám vyrazil Libor Uher společně s novojičínským policistou Markem Novotným. Oba horolezci nejsou na osmitisícovkách žádnými nováčky, Libor Uher pokořil v roce 2007 druhou nejvyšší horu světa K2 a o tři roky později hned dva vrcholy, Gašerbrum I a Gašerbrum II, na oba kopce vystoupil v loňském roce i Marek Novotný.

A podařilo se. „Na vrchol se oba horolezci dostali v pátek, zhruba v poledne středoevropského času. Teď už jsou zpět ve třetím výškovém táboře, kde přečkají noc,“ popsala úspěch Matějíková.

„V rámci aklimatizace si horolezci vybudovali nejprve první výškový tábor, ve kterém strávili dva dny. Po pár dnech postavili druhý výškový tábor, aby se po čase stráveném v základním táboře vydali budovat třetí,“ popsala přípravy na konečný výstup. „Ve třetím výškovém táboře strávili horolezci opět dva dny. Teprve pak byli aklimatizovaní a připravení k výstupu na vrchol,“ dodala.

Sulovský se zaměřil na Grónsko

Do podstatně nižších, ale o nic snadnějších hor se vydala skupina horolezců pokořitele Mount Everestu Leopolda Sulovského. V Grónsku vystoupili na vrcholy hor Ulamertorsuaq, kde je čekala kilometrová kolmá stěna, a skalní masiv Ketil Pyramide. „Ty patří na světě k nejvyšším a nejobtížnějším skalním stěnám pro sportovní lezení,“ uvedl Jan Laštovička, který s expedicí spolupracuje.

Obě hory leží na jihu Grónska u fjordu Tasermiuk. Ulamertorsuaq je vysoký 1 843 metrů a byl poprvé zdolán v roce 1977. Na jeho nejhůře přístupný západní vrchol se česká skupina vydala cestou, která byla „prostoupena“ v roce 1994. Kvůli špatnému počasí na vrchol vystoupili Josef Novotný a Tomáš Bardas. „Jejich výstup cestou připravenou ostatními horolezci trval včetně odpočinku v závěsném lůžku čtyři dny,“ přiblížil náročnost Laštovička.

,

MS v hokeji 2024

Zaměstnání

Střední školy

Biatlon 23/24

Vláda

Témata

Nepřehlédněte