Na hospodářských výsledcích závisí i budoucnost Dolu Paskov.

Na hospodářských výsledcích závisí i budoucnost Dolu Paskov. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

NWR ukázala výsledky, Paskov má šanci přežít

  • 0
Účetně v zisku, provozně ovšem stále ve ztrátě. Společnost NWR vlastnící těžební firmu OKD ve středu zveřejnila hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Její zástupci věří, že se situace zlepšuje a firma je na dobré cestě.

Loni 27 milionů eur ztráty, letos 26 milionů eur zisku. Tak vypadá výsledek hospodaření společnosti NWR za první čtvrtletí letošního roku. Zisk je ale ovlivněn započítáním změny hodnoty dluhopisů, které NWR při snaze o záchranu OKD vydala. Bez tohoto účetního postupu by byla společnost stále ve ztrátě.

„Změnila se hodnota dluhopisů, to se může, ale nemusí opakovat,“ varuje před přehnaným optimismem analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. „Ve skutečnosti to podle účetních pravidel znamená, že se firmě daří hůře, pro investory je to spíše špatná zpráva.“

Boj o budoucnost OKD stále neskončil. Meziročně se podle zprávy snížila jak těžba, tak prodej uhlí.

Vytěžené uhlí se nedaří prodávat

„Pro nás je důležitý vývoj hotovosti a provozní ziskovosti,“ vysvětluje Radek Němeček ze společnosti NWR. „Zatímco letošní první kvartál nevypadal, co se týká produkce, nejlépe, během roku by se měla zvyšovat. Jsme na cestě ke splnění celoročního plánu, do konce roku bychom chtěli dosáhnout toho, aby OKD generovalo hotovost.“

Nedostatek hotových peněz je v současnosti jedním z největších problémů společnosti NWR.

Hospodářské výsledky NWR

V prvním čtvrtletí minulého roku ohlásila společnost NWR ztrátu 27 milionů eur. Za stejné období letošního roku je firma v zisku 26 milionů eur. Analytici ovšem varují před přehnaným optimismem.  

„Během prvního čtvrtletí jde o úbytek v řádu 40 milionů eur,“ vysvětluje Marek Hatlapatka. „Firma vytěžila více uhlí, než prodala, a to má vliv na stav zásob i na cash. Ve druhé polovině roku by se to ale mohlo obrátit.“

Hlavním problémem NWR jsou stále nízké ceny uhlí, proti kterým se dá bojovat hlavně snižováním nákladů na těžbu. Ty jsou hlavním důvodem plánovaného útlumu Dolu Paskov. Rok 2017 ale nemusí být konečný.

„Na Dole Paskov se v roce 2014 podařilo snížit náklady na vytěženou tunu uhlí asi o třetinu na zhruba tři tisíce korun,“ říká mluvčí OKD Marek Síbrt. „Nadále pracujeme na zefektivnění provozu, aby se výrobní náklady dostaly pod prodejní ceny, a zároveň zachováváme možnost pokračovat v těžbě i po roce 2017.“

„Co se snižování nákladů týče, dělá firma maximum možného, bohužel cena uhlí zůstává nízká. Částečně pomohl kurz dolaru, světlo na konci tunelu se ale zatím nezvětšuje, současná hotovost a situace na trhu nedávají jistotu dlouhodobého přežití firmy,“ zůstává Marek Hatlapatka opatrný.