Vizualizace budoucí podoby apartmánového domu Hubertus v Karlově Studánce. (14.

Vizualizace budoucí podoby apartmánového domu Hubertus v Karlově Studánce. (14. května 2012) | foto: Archiv MF DNES

Klid Karlovy Studánky láká investory. Vyhořelý hotel nahradí bytový dům

  • 1
Přes sto let býval hotel Hubertus dominantou lázeňské Karlovy Studánky na Bruntálsku. Pak ale dvakrát vyhořel a přes osm let obec pod Pradědem hyzdily jeho ruiny. Teď na jeho místě vzniká nový bytový dům. Kromě bytů nabídne třeba i pizzerii či bufet.

Už ne spáleniště, ale právě vznikající apartmánový dům teď spatříte v Karlově Studánce na místě bývalého legendárního hotelu Hubertus. Staví ho společnost Nemi patřící do skupiny Le Cygne Sportif Groupe, která má zkušenosti s výstavbou apartmánových domů třeba ve Špindlerově Mlýně nebo v severočeských Lázních Libverda.

"Karlova Studánka je nádherná obec přímo stvořená pro letní byt. Například oproti Špindlerovu Mlýnu je zde neskutečný klid. I proto jsme si ji vybrali pro stavbu bytových domů," říká zástupce investora Zdeněk Cejnar.

Dvoupokojový byt za zhruba tři miliony

Věří, že o byty bude zájem. A to i přesto, že nejsou nejlevnější. Jejich cenové rozpětí se pohybuje od zhruba tří milionů za dvoupokojový byt s kuchyňským koutem v prvním patře až po bezmála devět milionů za 3+kk, který je rozdělen do dvou podlaží a má plochu 119 metrů čtverečních.

Hotel Hubertus v Karlově Studánce na Bruntálsku po požáru v roce 2000. O rok
Vyhořelý hotel Hubertus v Karlově Studánce na Bruntálsku v roce 2001.
Vyhořelý hotel Hubertus v Karlově Studánce na Bruntálsku.

Vyhořelý původní hotel Hubertus v Karlově Studánce.

Jak lze zjistit na webových stránkách, z celkem 34 bytů, které budou k dispozici ve čtyřech podlažích a podkroví, jsou zatím prodány čtyři a rezervován stejný počet.

"Naší cílovou skupinou zákazníků jsou zejména velké rodiny, jejichž členové ve zdejší lokalitě najdou vyžití během celého roku," zmiňuje Zbyněk Cejnar.

Starostka věří v několik pracovních míst pro občany

Připomíná ale, že apartmánový dům, jehož dokončení investor plánuje do konce letošního roku, nebude sloužit jen obyvatelům zdejších bytů. V přízemí totiž má vzniknout pizzerie, bufet a několik obchodů. "Věřím, že v těchto prostorech vznikne několik nových pracovních míst pro obyvatele obce," říká starostka Karlovy Studánky Radka Chudová.

Netají, že podobně jako mnozí další obyvatelé malebné lázeňské obce byla zpočátku překvapena velikostí stavby, která je mohutnější než někdejší hotel.

Jak šel čas hotelu Hubertus

"Ale nyní, když vidím stavbu dennodenně, už mi nepřipadá tak monstrózní. Zvláště poté, co mě investor ujistil, že dřevěné obložení v horizontálním směru stavbu opticky sníží," dodává starostka.

Zbyněk Cejnar podotýká, že při stavbě musel investor brát v potaz připomínky památkářů. "Vymínili si určité prvky, které jsou tradiční pro architekturu tohoto kraje. Odsouhlasili nám například zářezy hlavních trámů nebo odstíny barev," zmiňuje zástupce firmy Nemi.

Na místě vznikajícího bytového domu byla v minulosti nejprve kovárna, v roce 1885 tu vznikla vila Hubertus, která od roku 1886 sloužila jako hostinec. Jeho součástí byla například i myslivecká jizbička s obrazy přírodních motivů od Ericha Hürdena.

V dubnu 2000 ale hotel vyhořel poprvé a po roce znovu. Požár vždy zničil vrchní část hotelu krátce před dokončením nových pokojů v podkroví (více o požárech čtěte zde). Ruiny hyzdily obec až do roku 2009, kdy začala jejich demolice.

Karlova Studánka ležící pod Pradědem láká horským klidem a lázeňskými službami.

Karlova Studánka ležící pod Pradědem láká horským klidem a lázeňskými službami.