Festival Colours of Ostrava.

Festival Colours of Ostrava. | foto: Magdaléna Lindaurová, Metro.cz

Svátek hudby i hoteliérů. Na Colours je plno, ceny ubytování rostou

  • 4
Stoprocentní nárůst cen, možná i vyšší vzestup zájmu o ubytování. Hotelům, penzionům a ubytovnám v okolí Ostravy začínají pravidelné žně. Díky festivalu Colours of Ostrava mají vyprodáno.

Ten rozdíl je patrný na první pohled do specializovaného vyhledávače. Hotely v Ostravě jsou po dobu konání festivalu Colours of Ostrava i několikanásobně dražší. A hlavně - jsou vyprodané.

Zatímco téměř po celý rok není v Ostravě problém získat hotelový pokoj, v době konání hudebního festivalu jde prakticky o nemožný úkol.

„Objednával jsem dva pokoje už loni na podzim a podle všeho jsem to stihl jen tak tak,“ říká čtyřicetiletý Radek Korbáš z Plzně. „Kolega, který se chtěl někdy v půlce února přidat, už musel do jiného hotelu, v tom našem nebylo místo.“

Jeho slova potvrzuje i informace internetového rezervačního systému booking.com, podle něhož je v Ostravě v době trvání Colours od čtvrtka do neděle obsazeno 89 procent sledovaných ubytovacích kapacit. Ve stejném období, tedy od čtvrtka do neděle, jen o týden později, už server hlásí pouze 29 procent obsazenosti.

Zájem je i o ubytování v okolí Ostravy

„Během Colours of Ostrava máme vyprodáno dlouho dopředu,“ potvrzuje mluvčí ostravského Imperial Hotelu Klára Daňková. „Coby hotel zaměřený na obchodní klientelu máme v létě volněji, ve dnech festivalu tomu tak ale není. Část hotelu je rezervována pro organizátory a jejich hosty, zbytek tvoří stálí klienti, případně další lidé, kteří se ale museli objednat dlouho dopředu,“ dodala Daňková.

„Už minimálně na konci května jsme věděli, že v době konání festivalu Colours budeme mít obsazeno, zájem o ubytování byl velký,“ říká Patrik Strapáč, majitel Hotelu Vratimov.

Ten sice může využívat polohy na železniční trati z Ostravy na Frýdek-Místek, jízdní řád ale pro návštěvníky festivalu příliš příznivý není. Poslední vlak do Vratimova vyjíždí z nádraží Ostrava střed tři minut po půlnoci. Tedy v době, kdy některé kapely teprve začínají hrát.

Plno na dobu konání festivalu Colours of Ostrava mají i v hotelu Palfrig ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.

„Na tyto dny nemáme jediný volný pokoj, obdobné to bývá třeba při Dnech NATO,“ říká recepční hotelu Radka Kollárová. „Pro Dny NATO a reklamní veletrh, který se v Ostravě chystá v říjnu, ještě několik volných pokojů máme, ale myslím, že budou rychle obsazeny.“

Hotely v termínu festivalu zdražují služby

A zvýšený zájem pomáhá hotelům i dalším ubytovacím zařízením i jinak.

Jejich ceny se během konání festivalu i zdvojnásobují. Tak jako například v hotelu Max v ostravské Nádražní ulici.

Zatímco jindy zde jednolůžkový pokoj stojí 800 a čtyřlůžkový 1 600 korun, v době konání festivalu jde cena výrazně nahoru. Ceník ubytování v termínech Colours of Ostrava, Czech Raildays a Dny NATO: Jednolůžkový/dvoulůžkový pokoj 1 600 Kč, třílůžkový pokoj 2 400 Kč, čtyřlůžkový pokoj 3 200 Kč. Hotelový ceník jasně poukazuje na akce, které naplňují ostravské hotelové pokoje. Hoteliéři tak mohou pokrýt ztrátu ze slabších měsíců.

Letos dostanou vedle tradičních příležitostí ještě jednu navíc. V polském Krakově se na konci července uskuteční Světové dny mládeže, kterých se zúčastní i papež František.

„Už dnes jsme na ty dny téměř plní a myslím, že budou plné i další hotely v Ostravě,“ říká Klára Daňková. „Byť jsou Světové dny mládeže ve více než sto kilometrů vzdáleném Krakově, hotely jsou plné i v takové vzdálenosti.“

Český statistický úřad (ČSÚ) evidoval v roce 2015 v samotné Ostravě celkem 56 hotelů, penzionů a dalších ubytovacích zařízení.

„V těch bylo napočítáno 2 144 pokojů s kapacitou 4 279 lůžek,“ řekl ředitel ostravské pobočky ČSÚ Jaromír Kartous.

Peníze z festivalu nevydělávají jen hoteliéři, ale také brigádníci a zaměstnanci pořadatelské firmy Colour Production Zlaty Holušové.

Ta v příloze k účetní uzávěrce za rok 2014 zveřejnila, že celkově sepsala dohody o provedení práce s 858 lidmi, kteří se podíleli převážně na přípravě a průběhu festivalu Colours of Ostrava.

Mzdové náklady firmy se započtením těchto dohod přesáhly 6,2 milionu korun. Na sociálním a zdravotním pojištění firma v roce 2014 zaplatila 460 tisíc korun.

Vyhláška festival po desáté hodině večerní neumlčí

Koncertovat až do tří hodin do rána bez stížností na případný hluk. To umožňuje festivalu Colours of Ostrava městská červencová vyhláška. Řadí ho mezi skupinu vybraných akcí, které jsou natolik tradiční a u návštěvníků oblíbené, že se u nich posouvá doba nočního klidu.

„Při výběru povolených produkcí jsme vycházeli z návrhů a připomínek jednotlivých městských obvodů, které místní podmínky znají nejlépe. Museli jsme ale současně zohlednit fakt, že v době vydání vyhlášky byla řada akcí již v pokročilé fázi přípravy a stanovením podmínek na poslední chvíli by jejich organizátoři utrpěli i finanční ztrátu,“ zmínila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Do kategorie akcí, které nemusejí respektovat 22. hodinu jako klidovou, patří například letní slavnosti menších obvodů, ale hlavně většina akcí v Dolní oblasti Vítkovice (DOV), jako třeba Beats for Love nebo Oldies festival. Právě na ten si mnoho lidí stěžovalo ve velkém.

Na magistrátu evidovali desítky stížností, vlna kritiky se zvedla na sociálních sítích a centrum zaplnily i vylepené letáky s názvem Ztišme Ostravu. „Jistě jsme všichni pyšní, že se z naší umouněné Ostravy pomalu stává centrum kultury, kam se sjíždějí nejlepší kapely a hudební nadšenci z široka daleka... Ale co my, kteří tady máme své domovy a nemáme pro tyto dny kam uniknout?“ stojí ve výzvě, která i doporučuje, aby lidé zavolali vedení města a řekli, co si myslí.

Podle novely zákona hlasitá hudební produkce ale není považovaná za hluk. Takže ji nehlídají krajské hygienické stanice (KHS).

„Ministerstvo přesunulo odpovědnost z hygienických stanic na města, což vítáme, protože ta jsou často spoluorganizátory akcí, takže si to převzala i s důsledky,“ vysvětlil Radim Mudra z KHS v Ostravě s tím, že vyhláška jen stanovila konce koncertů. „Nikdo už nezmiňuje, jaká intenzita hluku je povolena během koncertů.“

Obyvatelé přilehlých domů se teď budou muset obrnit trpělivostí, i když podle ředitele DOV Petra Koudely Colours tak hlučné nebudou. „Budeme hlídat, aby pódia byla nasměrována na areál vysokých pecí, které hluk pohltí.“ Za porušení vyhlášky hrozí pokuta až 200 tisíc korun.