Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Zažíváme nečekané žně, přiznávají houbaři vyrážející do podhůří Beskyd

  • 9
Obrovské množství a zcela zdravé. Taková úroda hub teď podle odborníků čeká na houbařské nadšence v lesích v Moravskoslezském kraji. .

„Po letech se setkávám s takovými žněmi hned zkraje léta. Například hřib dubový roste ve skupinách po třiceti nebo padesáti, navíc houby nejsou vůbec červivé,“ popsal kopřivnický mykolog Jaromír Durček.

Podle něj je nyní na houby ideální počasí. Největší úroda je pak v místech, kde před několika dny zapršelo. „Srážky situaci ovlivňují nejvíc. Je potřeba je sledovat, protože letos jsou hodně lokální. V kraji jsou místa s ideálně vlhkým podhoubím ale najdou se i tak vysušená, kde neroste nic.

„Teď se vyplatí vyrazit do podhůří Beskyd. Naopak třeba ve Velkých Karlovicích taková úroda není. Mraky se vyprší dříve a srážky už tam nedorazí,“ pokračoval mykolog, který houbařům doporučuje hlavně listnaté nebo smíšené lesy. „V jehličnatých houby budou až tak v červenci nebo srpnu. Teď jsou ideální dubové a bukové porosty.“

Spolu s výtečnými houbami se ale vyskytují i ty smrtelně jedovaté. „Objevuje se už muchomůrka tygrovaná a zelená brzy začne,“ upřesnil Durček. Pokud si lidé nejsou svými úlovky jisti, mohou se obracet na mykologické poradny.

Jedna z nich funguje i přímo v centru Ostravy, v muzeu na Masarykově náměstí. „Každé pondělí od 15. do 16. 30 hodin se na nás lidé mohou obracet. Většinou chtějí houby pomoci určit nebo se poradit, kam zajít,“ uzavřel mykolog Michal Graca.