(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Houbaři v Beskydech a v Jeseníkách zatím paběrkují, lepší časy se blíží

  • 3
Houby zatím nerostou jako po dešti, ale první kusy už lze v lesích Moravskoslezského kraje najít. Mírně optimistické zprávy fanoušků zaznívají třeba na houbařských serverech.

„Dnes v okolí Visalajů dvanáct praváků a sedm kovářů,“ píše jeden z houbařů na serveru nahouby.cz. „Na Bruntálsku čtyři pěkné praváky, třicet kovářů, masáky, babky a klouzci,“ chlubí se další z nich.

Ne všichni jsou však tak úspěšní. „Okolí Karlovy Studánky. Našla jsem jednoho plstňáka, jednu holubinku a jednoho většího smrkáče,“ doplňuje houbařka Petra.

Tento trend potvrzuje i Vít Balner z mykologické poradny Ostravského muzea: „Rozhodně se nejedná o žádnou explozi. Houby nerostou plošně, objevují se zatím spíše místy,“ tvrdí.

Příčiny dosavadní mizérie: Sucho a silný vítr

Do poradny mu během letošní sezony přišlo jen pár nadšenců. „Většinou měli žampiony, holubinky či choroše. Začínají se objevovat i hřiby žlutomasé,“ říká Balner.

Místa, kde houby rostou, zkušení sběrači jen neradi prozrazují. Inspiraci lze však najít právě na internetu.

Hlavní příčinou houbařské mizérie byla přetrvávající sucha během července a srpna. „Problémem byl i vítr, který vysušoval půdu,“ dodává další mykologický poradce na Ostravsku Michal Graca.

Moravskoslezský kraj patřil k suchem nejvíce zasaženým. Zatímco ze západu země přichází první zmínky o houbových žních (podrobněji zde), na Ostravsku jsou úlovky skromnější. „Ještě by to pár dalších deštivých dní chtělo,“ přeje si Balner.

Na jihu Evropy se chodí na houby až v říjnu, či v listopadu

Když bude počasí přát, můžou houbaři dohnat to, co o prázdninách nestihli. „Je možné, že letos začneme chodit sbírat do lesa až v říjnu či listopadu. Tak je to běžné například v jihoevropských státech, jako je Itálie či Španělsko,“ vysvětluje uznávaný český mykolog Jiří Polčák.

I letošní bídná sezona už přitom nabídla ojedinělé úlovky. „Letos na jaře jsem poprvé v životě našel hrbolatku černobílou. Rostla u Velkých Karlovic na Vsetínsku. Jde o tak vzácný druh, že ani v atlasech nejsou fotky. Takové houby mohou růst jednou za deset nebo i za padesát let – musí se sejít podmínky,“ líčí Polčák.

Před experimenty v lese ale odborníci laiky varují. „Lačnost houbařů po prvních úlovcích často znamená, že sáhnou po houbě, kterou dobře neznají. To pak může být velký problém. Nabádáme je proto k opatrnosti,“ varuje Balner.

Pakliže si člověk není nalezenou houbou jistý, je tu pro něj právě mykologická poradna. Ta pod Ostravským muzeem funguje každé pondělí až do konce října od 15:00 do 16:30 hodin.