Topenář v huti ArcelorMittal Radoslav Kapusniak (vpravo) při soudním projednávání jeho chyby, která měla tragické následky. | foto: iDNES.cz, iDNES.cz

Hutník otočil špatným ventilem a popálil indickou delegaci. Má podmínku

  • 114
Hrozilo mu vězení, ale nakonec u Okresního soudu v Ostravě 44letý Radoslav Kapusniak vyvázl s pětiletou podmínkou. Předloni 7. listopadu otočil nesprávným ventilem na koksárenské baterii v ostravské huti ArcelorMittal a následný výbuch plynu popálil devět lidí z česko-indické delegace. Jeden Ind zemřel.

Kapusniakovi hrozilo za obecné ohrožení z nedbalosti od tří do deseti let vězení. Navíc firma se připojila s náhradou škody, přičemž na koksárenské baterii překročila deset milionů korun.

Soud nakonec zvolil podmínečný trest na spodní hranici trestní sazby a huť odkázal na občansko-správní soud.

Po výbuchu v huti

"Na jedné straně je jednoznačné, že obžalovaný měl zásadní podíl na tom, co se stalo. Ale byl to jeho výjimečný exces, navíc se prokázalo, že pracovníci nebyli na mimořádné události zcela proškoleni," vysvětlil soudce.

Kapusniak i žalobce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti rozsudku případně odvolají.

"Jsem rád, že jsem dostal jen podmínku. Ale trochu se také cítím jako oběť, protože tam byly dva ventily kousek od sebe, které nebyly nijak označené," reagoval Kapusniak. Více se nechtěl vyjadřovat. Proto není ani jasné, zda se mu podařilo najít novou práci.

V huti přitom pracoval od vyučení. Osudným se stal 7. listopad 2012, kdy dostal za úkol uzavřít hlavní uzávěr plynu. Jenže si spletl ventil a plyn místo aby proudil do plynojemu, tak se shromažďoval v uzavřené větvi plynovodu. Tlak stoupal, měřící přístroje na plynovodu ukazovaly extrémně vysoké hodnoty, nikdo ale proti výbuchu nic neudělal.

Soudní projednávání výbuchu v ostravské huti ArcelorMittal

27. listopadu 2013

"Přitom podle znalce stačilo odstavit turbínu a k explozi by nedošlo. Od otočení špatného ventilu do exploze bylo maximálně čtvrt hodiny," uvedl soudce. Poznamenal, že i podle výpovědí svědků nebyli pracovníci na takovou situaci proškoleni, nevěděli proto, co mají dělat.

Vysoce výbušný koksárenský plyn explodoval právě ve chvíli, kdy provozem v huti vlastněné Indem Lakšmí Mittalem procházela česko-indická delegace. Indové chtěli technologii provozovanou v Ostravě koupit.

Po výbuchu byli čtyři Indové a pět Čechů popáleni. Šedesátiletý Ind i přes péči specialistů Popáleninového centra a oddělení JIP v ostravské fakultní nemocnici 23. prosince 2012 zemřel. "Nevím, proč jsem otočil špatným ventilem, je mi to líto," řekl už dříve Kapusniak.

Mluvčí ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá-Dvořáková uvedla, že firma od nehody nechala v platnosti zpřísněná bezpečnostní opatření, včetně omezení exkurzí a návštěv v provozech. "Tato opatření platí i přesto, že se nejednalo o selhání systémově nastavených pravidel bezpečnosti a ochrany zdraví při práci," uvedla podle ČTK mluvčí.

Podobná událost se podle ní stala poprvé v historii provozu koksovny. Společnost pak přijala nadstandardní preventivní opatření. "Patří mezi ně například úprava sběrné nádoby odvodu kondenzátu koksárenského plynu a změna systému odpouštění kondenzátu tak, aby se minimalizovala pravděpodobnost úniku plynu," uvedla Černá-Dvořáková.