Lidé si ke studánkám chodí pro vodu. Ta ale může být zdravotně závadná. (Ilustrační snímek)

Lidé si ke studánkám chodí pro vodu. Ta ale může být zdravotně závadná. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Rozbory ukázaly, že ve studánkách a pramenech jsou fekálie i dusičnany

  • 7
Spousta lidí chodí ke studánkám pro dobrou a zdravou vodu. Jenže rozbory ukázaly, že jen voda z každého třetího pramene v Moravskoslezském kraji splňuje základní hygienické požadavky. V ostatních jsou fekálie, železo či dusičnany. Lidé, kteří takovou vodu pijí, mohou mít nejrůznější střevní problémy.

Na začátku září se u studánky u Panny Marie ve skále u Spálova na Novojičínsku koná pouť. Podle pověsti má totiž léčebné účinky a stávaly u ní i lázně. Jenže podle hygieniků je tamní voda zdravotně riziková. Může způsobit průjmy i spoustu dalších nemocí.

Které studánky uspěly

Rozborům hygieniků vyhověla voda ze studánky v Mezině na Bruntálsku, pramen Hájek ve Frýdku-Místku, studánka v Černém lese v Karviné, Bannerova studánka v Šenově u Nového Jičína, studánka Kyselka v Mladecku na Opavsku a dvě studánky v ostravském Bělském lese - Svatý pramen a Pod Kolibou II. Ostatní jsou podle hygieniků vysoce zdravotně rizikové.

"Je významným poutním místem, chodí tam desítky lidí. Studánka je součástí rekreační oblasti, využívají ji chataři, lidé od nás z obce, turisté i poutníci," popsala návštěvnost pramene, který podle pověsti zázračně uzdravil na smrt raněného vojáka, starostka Spálova Marie Flodrová.

Například Lenka Kurková z Vítkovska tamní vodu pije často. "Chodíme tam na výlety. Pramen je dobrý, v létě výborně osvěží."

Rozbory však ukázaly, že obsahuje poměrně hodně střevních bakterií. "Voda je fekálně znečištěná. Kromě průjmů může způsobit celou plejádu onemocnění, fekáliemi se přenáší řada virů i parazitů," upozornil Radim Mudra z Krajské hygienické stanice.

Hygienici otestovali celkem třiadvacet studánek v kraji. Jejich záměrem bylo vybrat právě ty nejfrekventovanější, na pomoc si proto vzali server klubu turistů. Rozborům vyhovělo jen sedm pramenů. Nejčastějším nálezem byla mikrobiální kontaminace. Především ve vodách na Opavsku.

Ani dobré prameny nejsou pitné trvale

Vysoce rizikové je tak například další frekventované poutní místo - Maria Talhof v Melči. I sem každý rok míří kroky desítek lidí. Vodu odborníci nedoporučují pít ani ze studánky v Novém Dvoře a v Radkově na Opavsku. Vysoké překročení limitů pro mikrobiologické ukazatele však rozbory zjistily také u Markétina pramene v Kopřivnici.

"Pramen je u cesty, která vede na Štramberk. Je turisticky hodně frekventovaná, někteří lidé si sem vodu chodí čepovat," řekla mluvčí Kopřivnice Lucie Petříčková. Hodně železa má pramen v Dolní Moravici na Bruntálsku, dusičnany zase obsahuje voda ve studánce na Smyčkově ulici ve Staré Bělé.

Hygienici však dodávají, že ani prameny, které v jejich zkoušce obstály, nejsou pitné trvale.

"Kvalita vody se může náhle změnit i vlivem povětrnostních vlivů, jako jsou silné deště," komentoval Radim Mudra. Dodal, že voda, kterou označujeme za pitnou, musí splnit 65 ukazatelů. Hygienici ve studánkách kontrolovali jen 12 nejzákladnějších.

"I když těchto dvanáct ukazatelů vyšlo, neznamená to tedy, že voda je pitná. Naopak, když voda nevyhověla už v těchto základních rozborech, není v žádném případě vhodná k pití," řekl Mudra.

Vodu ve studánkách odborníci kontrolovali po třech letech. Zákon neřeší ochranu těchto vodních zdrojů a studánky nemají své provozovatele, rozbory proto nejsou pravidelné.