Marek Ženíšek (vlevo) s Petrem Hlavou při jednání Krajského soudu v Ostravě. (9. května 2016) | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Kupující znali riziko, řekl soud a upravil trest za jedovatou vodku

  • 18
Před třemi roky to byl první rozsudek metanolové kauzy, ale nakonec z něj bude možná úplně poslední. Případ Marka Ženíška a Petra Hlavy z Karvinska vrchní soud dvakrát vrátil, proto v pondělí padl už třetí verdikt. Soud zohlednil i to, že také kupující věděli, že nekolkovaný alkohol může být rizikový.

Soud v srpnu 2013 poslal oba do vězení na osm let. Vrchní soud v Olomouci ale vytknul řadu chyb a případ vrátil. Opětovně padl v Ostravě rozsudek, ve kterém Ženíšek dostal čtyři roky a Hlava odešel s podmínkou. I to se však nadřízenému soudu nelíbilo.

Marek Ženíšek vstupuje do jednací síně. (9. května 2016)

Po výměně soudce, kvůli čemuž se celé dokazování muselo opakovat, padl verdikt nový: Ženíšek pět let a Hlava byl zcela zproštěn.

Hlava byl obžalován z toho, že už po vypuknutí metanolové aféry prodal Ženíškovi přes sedmdesát lahví pančované finské vodky, přičemž, jak se později prokázalo, nejméně ve 49 lahvích byl poměr bezpečného etanolu s jedovatým metanolem jedna ku jedné.

Metanolová aféra

Metanolová aféra vypukla v září 2012. Celkem na následky metanolu v pančovaném alkoholu zemřelo 48 lidí, otrávených ale byly další desítky, mnozí mají trvalé následky, například oslepli.

V polovině září 2012 dokonce ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo dočasný zákaz prodeje lihovin s více než dvaceti procenty alkoholu. Hlavní míchači závadné směsi Tomáš Křepela a Rudolf Fian dostali doživotní tresty.

Alkohol byl tedy jedovatý a záleželo jen na tom, kdo kterou lahev začne konzumovat.

Ženíšek pak velkou část várky dal známým na oslavu v zahradní chatce v Doubravě na Karvinsku. Jeden muž na otravu zemřel, další skončili v nemocnici, přičemž jeden z nich má trvalé následky.

Soudce zdůraznil, že v tomto případě nelze i přes názor obžaloby počínání obžalovaných označit jako obecné ohrožení.

Lahve neměly kolek

„Stejně jako nelze přijmout obhajobu, že obžalovaný Ženíšek nevěděl, že alkohol je jedovatý, protože na konci října už byly případy otrav dostatečně medializovány, tak i kupujícím muselo být jasné, že velmi riskují. Lahve neměly kolek, původ byl značně pochybný,“ uvedl soudce s tím, že obecné ohrožení je stav, který postižení nemohou ovlivnit nebo odvrátit.

V tomto případě ale měli lidé, kteří jedovatý alkohol pili, možnost volby, když se navíc už vědělo o sérii metanolových otrav.

Petr Hlava čeká na jednání Krajského soudu v Ostravě. (9. května 2016)

Proto byl Ženíšek potrestán za trestné činy ohrožení zdraví závadnými potravinami a porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží. Hrozily mu tři roky až deset let.

Hlavu pak soud viny zprostil úplně. Jediným důkazem o tom, že by Ženíškovi jedovatý alkohol dodal právě on, byl totiž právě a jen Ženíšek.

„A jeho výpověď byla hodně nevěrohodná, protože svá vyjádření měnil,“ vysvětlil soudce.

Zatímco Hlava se očekávaně odvolání vzdal, Ženíšek se na místě odvolal. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.