(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

I po pádu firmy by v OKD zůstaly stovky lidí, uvedli znalci v posudku

  • 2
Nejen o tom, co všechno společnost OKD v současnosti vlastní, ale také o možných budoucích nákladech na likvidaci šachet, vypovídá takzvané Ocenění majetkové podstaty OKD. Znalci odhadli hodnotu firmy na 3,05 miliardy korun v tržních cenách.

Až na začátku dubna věřitelé budou rozhodovat o dalším osudu společnosti OKD. Nejpozději do 12. dubna jim totiž OKD musí předložit reorganizační plán firmy. K tomu sice mělo dojít už v prosinci, soud však společnosti povolil prodloužení termínu o dalších 120 dní.

Mimo jiné i proto, že OKD musí do reorganizačního plánu zapracovat i zjištění znaleckého posudku Ocenění majetkové podstaty, který firma A-Consult Plus předložila na začátku března.

„Posudek jsme odevzdávali ve středu, ještě v úterý večer jsme na něm pracovali,“ popisuje David Smejkal, jednatel společnosti A-Consult Plus. „Rozsahem se vymyká všemu, co jsme doposud dělali. Jednalo se o tisíce hodin práce, na vytvoření znaleckého posudku se přímo podílelo devět lidí,“ doplnil jednatel podrobnosti o dokumentu, který má sice jen 104 stran, avšak dvanáct dílů příloh obsahuje dalších 4 575 stran.

Nejhorší varianta? Konkurz

Vedle informací o stavu firmy ke konci loňského roku, kde znalci odhadli hodnotu OKD na 3,05 miliardy korun v tržních cenách a například výdaje spojené s konkurzním řízením na 247 milionů korun, se posudek věnoval také možnosti, že by věřitelé reorganizační plán nepřijali a společnost OKD by zamířila do konkurzu.

Což je ovšem podle většiny zainteresovaných ta nejhorší varianta, která může při řešení insolvence společnosti OKD nastat. „To nejhorší, co se může stát, by bylo, kdyby soud neschválil reorganizační plán,“ myslí si tak Václav Trejbal, manažer pro energetiku Svazu průmyslu a dopravy České republiky. „To by bylo vůbec to nejhorší řešení z těch špatných, která jsou ve hře.“

Ani takový posun by ale neznamenal okamžité propuštění všech zaměstnanců OKD. Vedle možnosti, že by insolvenční správce mohl pokračovat v těžbě, počítá znalecký posudek také s možností okamžitého ukončení těžby.

Rychlost útlumů otestuje Paskov

„I přes okamžité ukončení těžby bude společnost nadále zaměstnávat 1 181 lidí z důvodu personálního zajištění konzervačního režimu v období mezi ukončením dobývacích prací a vyhlášením útlumu a zahájením technické likvidace důlních děl,“ píše se ve znaleckém posudku.

Například zajištěním konzervačního režimu Důlního závodu 3, známého jako Důl Paskov, by se podle posudku mělo zabývat 165 důlních, 78 povrchových a 44 technicko hospodářských pracovníků.

Právě Důl Paskov bude v příštích měsících ukazatelem rychlosti, s jakou lze vlastně útlum šachty provést. Podle znaleckého posudku dosáhne doba potřebná k povolení likvidace dolu v ideálním případě dvou let.

„Znalcem odhadovaná časová náročnost splnění legislativních podmínek k započetí technické likvidace společnosti a související odhadovaná doba trvání konzervačního režimu činí 732 dnů,“ píše se v posudku.

Na půl roku přitom znalec odhaduje vypracování dokumentace k podání žádosti o povolení. Celkové vypracování studie EIA s potřebnými razítky je pak v dokumentu odhadnuto celkem na 462 dnů. Tato doba by se ovšem mohla zkrátit. Studii EIA týkající se ukončení těžby na Dole Paskov by totiž společnost OKD měla mít podle insolvenčního správce hotovou už od konce února.