Slezská Harta na Bruntálsku.

Slezská Harta na Bruntálsku. | foto: MF DNES

Přehrady chrání před suchem lidi i průmysl. V Hartě je vody na dva roky

  • 0
Ještě není jasné, kdy skončí, ale už dnes se současný nedostatek vody v přírodě řadí mezi tři největší sucha za dobu, co se měření provádí - od roku 1945.

„Sucho trvá podle našich měření už od listopadu loňského roku,“ říká Petr Lipina z Českého hydrometeorologického ústavu. A dodává i důvody, proč tomu tak je. „S výjimkou ledna a března totiž byly po celou tuto dobu měsíční srážkové úhrny pod normálem.“

Další důvody, proč se hladiny přehrad i spodních vod snížily, spočívají v zimním nedostatku sněhu na horách a ve vysokých teplotách v letních měsících, které zrychlily odpařování. Podle statistik je současné sucho třetí nejvážnější od konce druhé světové války. Prozatím.

Nejméně vody bylo v padesátých letech

„Například podle měření množství vody v Odře a následném odečtení vlivu přehrad a podobně dosáhl nedostatkový objem vody v Bohumíně v roce 1947 třinácti procent a v roce 1953 přesáhl devatenáct procent,“ přidává fakta Petr Březina, technický ředitel Povodí Odry. „K 30. září letošního roku bude v Odře v Bohumíně chybět 11,7 procenta, a pokud nezačne pršet, tak se k hranici z roku 1947 dostaneme 15. října. V polovině prosince by pak nedostatkový objem vody dosáhl hodnoty z roku 1953.“

Nedostatkový objem vody je veličina, s jejíž pomocí mohou hydrometeorologové porovnávat stav vody na řekách v dlouhodobém časovém měřítku. Výpočet je složitý, laicky řečeno jde o percentuální vyjádření množství vody, které chybí do poloviny průměrného ročního odteklého množství vody. Čím větší procento, tím větší sucho.

Situaci v kraji vodohospodáři zatím zvládají hlavně díky přehradám, které byly postaveny v horských údolích a zadržují jak dešťovou vodu, tak tu, která z úbočí hor stéká při jarních oblevách. Letos jim ale situaci zkomplikovala plánovaná oprava přehrady Šance v Beskydech. „Kvůli opravě jsme museli snížit tamní zásobu vody, kterou ale u odběratelů dokážeme nahrazovat z jiných zdrojů,“ vysvětluje Petr Březina.

Největší sucha od roku 1945

  • 1947: Nedostatkový objem 13,3 %
  • 1953-1954: Nedostatkový objem 19,4 %
  • 1983-1984: Nedostatkový objem 15,6 %
  • 1992: Nedostatkový objem 13,9 %

Zdroj: Povodí Odry

Největšími odběrateli Povodí Odry jsou vedle společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace, dodávající vodu většině obyvatel kraje, také velké podniky, například ArcelorMittal Ostrava, Vítkovice, Biocel, nebo Elektrárna Dětmarovice.

„V létě jsme z přehrad nadlepšovali jak průtoky řek, tak jsme pomáhali průmyslovým podnikům. Například Dětmarovice mohly vyrábět elektřinu jen díky tomu, že jsme odpouštěli vodu z vodního díla Těrlicko,“ vysvětluje generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč, podle kterého není ani dlouhotrvající sucho důvodem pro změnu ceny vody pro odběratele. A vylepšovat průtoky v řekách mohou přehrady i nadále. Vody je v nich zatím – s výjimkou Šancí – dost.

„Na Slezské Hartě a Kružberku máme vody pro průmyslový odběr na 25 měsíců, čtyři až pět měsíců bez dešťů by vydržely Morávka, Žermanice a Olešná, na osm měsíců máme zásoby vody v Těrlicku,“ přibližuje zásoby vody v přehradách Petr Březina.

Ani společnost Severomoravské vodovody a kanalizace nepřipouští, že by sucho mělo vliv na cenu vody. „Ta se vypočítává podle zcela jiných parametrů,“ vysvětluje mluvčí firmy Marek Síbrt. „Kvůli opravám přehrady Šance jsme sice museli začít dodávat vodu z Kružberka i na Frýdecko-Místecko, ale naše služby to nijak neovlivnilo. Vodu jsme museli dodávat i do některých vyprázdněných obecních vodojemů.“

Podle meteorologů by mohla být letošní zima, co se srážek týče, průměrná a zásoby vody by tak mohla doplnit. To ale naznačují jen modely, na přesnější předpovědi zbývá ještě mnoho času.