Ostravský inklubátor pomáhá lidem najít živnost, která by je bavila i uživila. Jedna klientka například zakládá květinářství. (ilustrační snímek)

Ostravský inklubátor pomáhá lidem najít živnost, která by je bavila i uživila. Jedna klientka například zakládá květinářství. (ilustrační snímek) | foto: Marek Burza

Inklubátor pomáhá začínajícím podnikatelům. Ženě se splnil květinový sen

  • 3
Jednou z možností, jak se dostat zpátky do života a nečekat jen na rady úřadu práce, nabízí lidem z Ostravy i širokého okolí Inklubátor coworkingového centra Viva Ostrava.

„Inklubátor je pro lidi, kteří chtějí začít podnikat a nevědí, jak na to, nebo ještě neví, na co by se chtěli zaměřit,“ vysvětluje Renata Ptáčníková, provozovatelka klubu Viva.

„Nechceme je učit účetnictví, nechceme je učit, jak prorazit na úřadech, chceme jim nabídnout možnost a způsob, jak najít ten správný způsob, v čem a jak podnikat. Svůj nápad budou několikrát testovat v praxi, až jim z toho vypadne model, který vydělává a funguje. A zájem o kurs, ale i úspěchy jeho frekventantů, přestože zatím proběhlo jen pár sezení, nám ukazuje, že jde o správně zvolenou cestu.“

Podnikatelský Inklubátor není zaměřený na specializované druhy podnikání, podle autorů se v něm může najít každý.

Inklubátor chce oživit lokální maloobchody

„Je zaměřený na běžné živnostníky, kteří prodávají zboží nebo služby. Ostravu opouštějí lokální maloobchody, chceme je znovu oživit.“ tvrdí Jaroslav Procházka, hlavní mentor Inklubátoru.

Během tří měsíců je naplánováno několik společných sezení s domluvenými mentory, kteří začínajícím podnikatelům pomáhají. Zároveň slouží jako překlenovací projekt pro období, kdy budou v novém programovacím období Evropské unie všichni čekat, než se podobné dotované projekty rozběhnou.

„Něco podobného jsme před časem už vyzkoušeli v Porubě, další akci jsme zorganizovali na Jesenicku. Tam jsme připravili takzvanou safari službu, kterou využijeme také v Inklubátoru. Podnikatelé se společně navštěvují, chodí od jednoho k druhému a vzájemně se upozorňují na nedostatky,“ vysvětluje Renata Ptáčníková.

Safari službu vyzkoušejí i podnikatelé v Porubě, první výsledky už mají také lidé z prvního běhu Inklubátoru. Jedné z přihlášených žen se už po několika sezeních splnil sen pracovat s květinami. Díky Inklubátoru si mohla vyzkoušet, zda se mu může věnovat profesionálně.

„Nedělali jsme žádné zázraky,“ vysvětluje Renata Ptáčníková.

„Jediný problém byl, že šlo o celkem stydlivou paní, která si nebyla jistá, zda by měl někdo o její produkty zájem. Jinak uměla vázat opravdu krásné kytice. A tak jsme ji přesvědčili, aby prostě na ulici, kde bydlí, postavila ven stolek, na ten dala květiny a zkusila, jaký bude o její výrobky zájem. A vyšlo to. Přesvědčila se o tom, že se nemá za co stydět, a nyní se už chystá své podnikání rozjet ve větším. Důležité bylo, že si začala důvěřovat a viděla, že to může fungovat.“

„Chci dělat to, co mě baví“

Renata Kotalová, o kterou jde, s autorkou nápadu na vznik Inklubátoru v podstatě souhlasí. „Před rokem jsem se rozhodla, že začnu podnikat, že si otevřu květinářství. Už jsem nechtěla sedět zavřená v kanceláři. Postupně jsem navštěvovala zahrádkářský a floristický kurs, sama jsem si provedla marketingový průzkum, co lidé chtějí, jaké květiny preferují a podobně,“ popisuje své přípravy.

„Prakticky jediným problémem bylo, že jsem měla obavy z faktu, že bych měla začít, coby vystudovaná inženýrka ekonomie, vázat kytky, z jakéhosi sociálního sestupu. Což byl samozřejmě nesmysl. A právě kontakt s lidmi z Inklubátoru mě definitivně přesvědčil, že mám začít dělat to, co mám ráda, co chci. Z úřadu práce jsem dostala dotaci na rozjezd podnikání, necelých sedmdesát tisíc, v pátek jsem byla převzít prostory v Hasičské ulici v Hrabůvce, do konce tohoto týdne bych je chtěla upravit a co nejdříve otevřít.“

Součástí nabídky Inklubátoru nejsou jen přednášky, workshopy a sledování práce dalších účastníků, ale také možnost zdarma využívat prostor coworkingového centra Viva jako kanceláře, včetně databáze kontaktů.