(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: NWR

NWR se odvolala. Insolvenci OKD proto bude řešit Vrchní soud v Olomouci

  • 6
Rozhodnutí insolvenčního soudu zajistit případné zastavení těžby ve společnosti OKD souhlasem věřitelského výboru nebo soudu se nelíbí společnosti NWR, která OKD vlastní. Proti rozhodnutí se odvolala a záležitost bude řešit Vrchní soud v Olomouci.

Boj o budoucí vliv na rozhodování o osudu OKD v insolvenčním řízení pokračuje. Krajský soud v Ostravě nyní řeší hned několik připomínek věřitelů, kterým se nelíbí jejich současná pozice v insolvenčním řízení.

Nejvýrazněji se proti dosavadním rozhodnutím soudu postavila společnost NWR, která OKD vlastní. Ta se cítí rozhodnutím soudu z 26. května poškozená.

Soud tehdy rozhodl, že rozhodnutí společníka v působnosti valné hromady, rozhodnutí valné hromady samotné i rozhodnutí společníků mimo valnou hromadu vyžaduje souhlas věřitelského výboru nebo insolvenčního soudu.

Odvolání nemá v insolvenci odkladný účinek

„(NWR) zásadně nesouhlasí s důvody omezení jeho akcionářských práv, které dlužník uvedl ve svém návrhu a které insolvenční soud bez bližšího vysvětlení přejal do rozhodnutí o předběžném opatření,“ napsal v odvolání právník Luděk Chvosta, zastupující společnost NWR. „Nařízeným opatřením byla zásadním způsobem porušena práva výkonu akcionářských práv.“

Odvolání NWR postoupil krajský soud Vrchnímu soudu v Olomouci.

Podle Lucie Olšarové, mluvčí Krajského soudu v Ostravě, jde o běžný krok. „Insolvenční zákon jasně definuje, kdy se lze proti rozhodnutím soudu odvolat, odvolacím soudem pro Krajský soud v Ostravě je Vrchní soud v Olomouci,“ vysvětlila mluvčí.

Pro tuto chvíli se ale v insolvenčním řízení nic nemění. „V insolvenčním řízení nemá odvolání odkladný účinek,“ vysvětlila Lucie Olšarová.

Citibank bojuje o miliardy

O svou pozici v insolvenčním řízení bojuje i londýnská Citibank. Té společnost OKD ručí za nesplacené pohledávky ve výši více než 9,5 miliardy korun.

Bance vadí, že v insolvenčním návrhu byla jako hlavní věřitel označena skupina AHG, zastřešující zástupce fondů vlastnících hlasovací práva k akciím. ̈

„Z přihlášek pohledávek je zřejmé, že věřitel (Citibank – pozn. red.) vystupuje v insolvenčním řízení samostatně a vlastním jménem,“ napsal ve vyjádření věřitele Andrew McIntosh, viceprezident Citibank. Londýnské bance se nelíbí ani fakt, že je v insolvenčním návrhu spojována s fondy spojenými ve skupině AHG, které ovládají hlasovací práva ke společnosti NWR.

„V insolvenčním návrhu ani v poslední výroční zprávě není o fondech jako ovládajících osobách jakákoliv zmínka,“ píše se ve sdělení soudu.

Na rozdíl od NWR Citibank nepodala odvolání, soudu zaslala jen své vyjádření. Důvod je ale jasný. Banka chce získat zpět ztracenou pozici největšího věřitele, o kterou vznikem prozatímního výboru přišla.

Čas na posílení své pozice má do 10. srpna, kdy se má sejít věřitelský výbor. Tam už chce banka hrát hlavní roli. „Je třeba zajistit, aby Citibank nebyla nijak dotčena ve svých právech v důsledku nesprávných tvrzení dlužníka (OKD) týkajících se právního postavení Citibank,“ dodal Andrew McIntosh.

Tripartita: Doly by po reorganizaci měl vlastnit stát

Úpadek řešit reorganizací, a nikoli konkurzem, OKD provozovat jako státní podnik a umožnit zavření Dolu Paskov, aby se neprohlubovala ztráta společnosti. Toto v pondělí doporučila vládě krajská tripartita.

„Podporujeme návrh ministerstva průmyslu a obchodu, tedy formu státní půjčky za účelem reorganizace. Vyzýváme vládu k přijetí tohoto usnesení ještě před zasedáním věřitelů společnosti, tedy před 10. srpnem.

V opačném případě hrozí bezpečnostní rizika pro celý region,“ nastínil hejtman Miroslav Novák. Podle něj by stát mohl uvolnit až miliardu korun, která by OKD sloužila jako provozní kapitál. „Pokryla by tak nejen mzdy, ale i průběžné platby dodavatelům. Ideálním řešením dále je, aby společnost po reorganizaci vlastnil stát.“

Tripartita zároveň vyzvala stát k dohodě s OKD, podle které by se Důl Paskov uzavřel v technologicky co nejkratším možném termínu. „Víme, že Paskov prohlubuje ztráty. Finanční situace společnosti teď ale neumožňuje zahájit kroky k uzavření dolu v intencích původní dohody,“ pokračoval Novák.

Zavření Paskova se navíc nelíbí horníkům. „Tohle řešení rozhodně nevítáme, protože nikdo nechce přijít o práci. Pokud je Paskov skutečně nejvíce ztrátový a bude snaha ho zavřít, tak budeme trvat na sociálním programu z kolektivní smlouvy a dalších benefitech,“ řekl předseda odborářů Rostislav Palička.

,