Podnikatel Daneš Zátorský při otevření lakovny na Mošnovském letišti

Podnikatel Daneš Zátorský při otevření lakovny na Mošnovském letišti | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Soud rozhoduje o insolvenci podnikatele Zátorského, měl ručit za směnky

  • 3
Krajský soud od minulého týdne rozhoduje, zda zahájí insolvenční řízení s podnikatelem Danešem Zátorským. Ten má podle insolvenčního návrhu dlužit přes 47 milionů korun.

Dvě směnky, na šest a tři miliony korun, přikládá jako důkazy k insolvenčnímu návrhu bílovecký podnikatel Aleš Glončák. Po soudu chce, aby vyhlásil konkurz na majetek ostravského podnikatele Daneše Zátorského a poslal jej do úpadku.

Pro někdejšího majitele společnosti Geofin to znamená, že se insolvenční řízení poprvé netýká jen jeho firem, ale i jeho samotného. Obě vymáhané směnky, jednu vydanou společností Lucco v roce 2008 a druhou firmou VOKD v roce 2013, Zátorský při jejich vystavení avaloval.

Daneš Zátorský

  • Pracoval do začátku devadesátých let jako vyšetřovatel hospodářské kriminálky.
  • Po složení makléřských zkoušek začal s podnikáním.
  • Jádro jeho firem tvořil Geofin. Provozoval záložnu Unibon, která zkrachovala. Působil i v letecké dopravě, provozoval i linku do Vídně.

To znamená, že se stal ručitelem v případě, že by směnka nebyla proplacena. „Celkem má insolvenční navrhovatel za dlužníkem pohledávky v celkové výši devět milionů korun, které jsou více než dva roky po splatnosti,“ píše se v insolvenčním návrhu.

Aleš Glončák prostřednictvím syna, kterého redakce MF DNES kontaktovala, vzkázal, že daný případ nechce komentovat.

Peníze vymáhají i další firmy

Komentovat jej příliš nechtěl ani Daneš Zátorský, který je v současnosti mimo republiku. „Vůbec nevím, že se něco takového k soudu dostalo,“ řekl k insolvenčnímu návrhu. „Myslím si ale, že je to celé nesmysl, že ten titul pro aval zanikl. Ale musím si zjistit podrobnosti a pobavit se o tom se svými právníky, je to pro mne novinka. Je za tím podle mne ale něco jiného. Co, to nevím,“ doplnil podnikatel.

Problémů má ale Zátorský, který v minulosti ovládal prostřednictvím společnosti Geofin firmy jako VOKD, Job Air Technics nebo CCA, podle insolvenčního návrhu podstatně více.

Společnost Finnsic po něm má exekučně vymáhat více než pět milionů korun, likvidátor spořitelního družstva Unibon chce 23 milionů, Komerční banka pohledává osmimilionový úvěr a Hypoteční banka chce zaplatit téměř tři miliony.

Směnku společnosti Lucco avaloval Daneš Zátorský v prosinci roku 2008. Ve stejné době do firmy podle výroční zprávy vlastnicky vstoupila jeho společnost Geofin, která zde získala 33procentní podíl. V orgánech firmy v té době figuroval právě autor insolvenčního návrhu Aleš Glončák.

Splatnost první, třímilionové směnky, končila 13. prosince roku 2013. Krátce předtím, 23. října, vydala další směnku, tentokrát na šest milionů korun, společnost VOKD. I tu avaloval Daneš Zátorský.

Může to být jen hra o majetek, tvrdí právník

O starší ze směnek nic neví současný majitel společnosti Lucco, podnikatel Rudolf Bochenek, který do firmy coby akcionář vstoupil v roce 2012, ani další členové vedení firmy.

Jeden z ostravských právníků, kteří se okolo případu pohybují, spekuluje, že celá transakce může být jen zinscenovaná kvůli záchraně Zátorského majetku.

„Možná je Zátorský s navrhovatelem domluvený a snaží se tak zabránit dražbě svého majetku, mimo jiné apartmánů na Bílém Kříži,“ říká.

Další oslovení si naopak myslí, že právě navrhovaná insolvence levnému získání majetku na Bílém Kříži zabránila.

Vyhlášení insolvenčního řízení totiž automaticky znamená i zastavení všech dražeb majetku.

Všichni oslovení hovořili s MF DNES jen díky slibu zachování anonymity, redakce jejich jména zná, veřejně ale nechtěli případ komentovat.

Sám Daneš Zátorský odmítá podezření, že by byl na exekucích svého majetku s někým domluvený. „Je to nesmysl, nic takového jsem nikdy nedomlouval,“ dodává k podezření. Bez zajímavosti však není, že ve společnosti Finnsic podle výpisu z obchodního rejstříku figuruje jako člen dozorčí rady jeho synovec Vít Zátorský.

,